Follow

Newsletter

Praca komornika sądowego

Z całą pewnością praca komornika sądowego nie należy do przyjemnych w związku z tym, że zajmuje się on zajmowanie i spieniężaniem majątków osób, które nie chcą płacić swoich zobowiązań. Jak to jednak wygląda w praktyce?

Co robi się w pierwszej kolejności?

Komornik zawsze musi działać zgodnie z literą prawa. W związku z tym musi on w pierwszej kolejności poinformować obie strony pisemnie o podjęciu przez siebie określonych kroków. Tym samym więc i wierzyciel i dłużnik powiadomieni są o tym fakcie listownie.

Pierwsze kroki komornik sądowy Gliwice – https://komornikgliwice.com/ zawsze kieruje na konto osoby zadłużonej. Sprawdza czy posiada ona jakiś dochód lub też oszczędności. Jeżeli ma konto w banku nie ma problemów ze ściąganiem należności. Co innego w sytuacji kiedy okazuje się, że długo nie można ściągać z konta.

W sytuacji kiedy okazuje się, że dana osoba nie posiada konta bankowego ani też żadnych oszczędności dochodzi do sytuacji w której komornik zmuszony jest do zajmowania mienia. Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana dla samego wierzyciela jednak nie jest nie do wygrania.

Komornik zajmuje majątek danego dłużnika. Może zajmować nieruchomości i ruchomości, które da się spieniężyć na poczet dotychczasowych długów. Przy tym komornik nie może zajmować całego majątku. Ma możliwość zajmowania tylko określonych jego elementów. Rzadko się zdarza, aby zajmował chociażby żywy inwentarz w postaci psa czy innych zwierząt domowych. Raczej są to określone przedmioty. Istotne jest również to, że komornik ma obowiązek pozostawienia przedmiotów i środków do zaspokajania przez dłużnika podstawowych potrzeb człowieka.

Wpuszczanie komornika na swoją posesję lub do mieszkania

Dłużnik nie ma możliwości, aby nie wpuścić komornika do swojego domu czy też mieszkania. Obliguje go do tego prawo. W związku z tym bardzo często, w przypadku opierających się dłużników, komornik pracuje w asyście policji. Robi to dla swojego bezpieczeństwa ale również dlatego żeby ułatwić sobie pracę. Komornik ma również możliwość zarządzenia otwarcia danego mieszkania jeżeli zachodzi podejrzenie, że dłużnik się w nim ukrywa. Wtedy na koszt dłużnika wzywany jest odpowiedni specjalista, który otwiera zamki w drzwiach.

Praca komornika z całą pewnością nie należy do przyjemnych. Jednak patrząc na to z perspektywy osoby, która chce odzyskać swoje pieniądze komornik jest jedyną możliwą opcją, aby to zrobić. Jeżeli nie uda mu się odzyskać należności wtedy dłużnik niestety pozostaje z niczym. Stąd też komornik często wnosi nadzieję w życie dłużnika.

Total
0
Shares

Sprawdź także

Total
0
Share