Follow

Newsletter

W tych bankach założysz darmowe konto firmowe (lista)

Bezpłatne konto firmowe może pomóc zaoszczędzić nawet 600 zł rocznie. Nie każdy bank oferuje jednak bezpłatne rachunki dla firm.
darmowe konto firmowe
Darmowe konto firmowe oferuje już coraz większa ilość banków. Foto: nd3000/canva

Darmowe konto firmowe staje się coraz powszechniejszą ofertą wielu instytucji finansowych. Dzięki bezpłatnemu rachunkowi firmowemu przedsiębiorcy rozpoczynający działalność mogą skupić się na rozwijaniu firmy, a nie konieczności regulowania opłat od pierwszego dnia prowadzenia własnego biznesu.

Nie każdy bank oferuje jednak bezpłatne konta firmowe, a znalezienie najlepszej oferty może być dość kłopotliwe. Portal finansowy Billfold zrobił dogłębny research ofert wielu instytucji, a wyniki poszukiwań bezpłatnego rachunku firmowego publikujemy w poniższym rankingu kont firmowych za zero.

Czym jest darmowe konto firmowe?

Bezpłatne konto firmowe to klasyczny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR), za który przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą lub spółkę prawa handlowego nie ponosi żadnych opłat miesięcznych. Tego typu rozwiązania, a więc darmowe konta bankowe są już standardem w przypadku konsumentów. Dla firm taryfa ulgowa nosi niestety zwykle znamiona oferty promocyjnej, na którą nie każdy bank się jeszcze decyduje. Dlaczego? Bo firma – jak można pomyśleć – to dla banku kura znosząca złote jajka, a rachunek firmowy to dla przedsiębiorstwa już niestety konieczność.

Jak działa darmowe konto bankowe?

Darmowe konto firmowe działa dokładnie tak samo, jak każdy inny ROR, co oznacza, że nie jest w żaden sposób ograniczone. Nie ma limitów wpłat ani wypłat. Nie brakuje mu żadnych funkcjonalności i możemy na nim wykonywać praktycznie wszystkie operacje finansowe.

Wybierając bezpłatne konto bankowe dla firmy, musisz jednak pamiętać, by dokładnie określić uprzednio swoje potrzeby, jak chociażby dostępność do konta z różnych urządzeń czy koszty przelewów. Za te ostatnie nierzadko trzeba zapłacić więcej niż w innych bankach, co – w przypadku wielu miesięcznych transakcji – może kosztować Cię więcej, niż płatny rachunek z paczką darmowych przelewów w standardzie.

Oferty przedstawione w zestawieniu zostały rozmieszczone w kolejności losowej, a z opiniami dotyczącymi każdego ze wskazanych kont firmowych, możesz zapoznać się na naszych stronach.

Darmowe konto firmowe – lista banków

Zastanawiasz się, który bank nie pobiera opłat za prowadzenie konta?

Na dzień publikacji artykułu bezpłatny rachunek firmowy oferują:

 • Nest Bank
 • Bank Pekao
 • PKO Bank Polski
 • Alior Bank
 • Credit Agricole
 • mBank
 • ING Bank Śląski
darmowe konto dla firmy
Darmowe konto dla firmy. Lista banków.

Darmowe konto dla firm Nest Bank

Adresowana do przedsiębiorców oferta Nest Banku cechuje się tym, czym powinna. Zakładając bezpłatny rachunek firmowy, masz pewność, że za konto nie zapłacisz ani złotówki przez cały okres korzystania z rachunku. Nie ma tu żadnych gwiazdek, małego druczku, ani ukrytych warunków, które trzeba spełnić, by zero było zerem totalnym.

Sprawdź też: Jak założyć konto w Nest Banku?

Co istotne, Nest Bank do darmowego rachunku firmowego da Ci także zupełnie bez opłat kartę płatniczą Visa, za którą przez cały okres jej użytkowania także nie zapłacisz ani złotówki. Każda kolejna karta będzie już niestety płatna zgodnie z cennikiem banku.

W ramach darmowego konta firmowego Nest Bank całkowicie za free otrzymasz:

 • 0zł za prowadzenie pierwszego konta firmowego
 • 0zł za wpłaty i wypłaty BLIKIEM z bankomatów
 • 0zł za wszystkie internetowe przelewy krajowe Elixir, w tym do ZUS i US
 • 0zł za pierwszą kartę debetową VISA
 • 0zł za wpłaty i wypłaty z bankomatów Euronet w Polsce
 • 0zł za kody SMS do autoryzacji przelewów w Bankowości internetowej

Darmowe konto firmowe w Nest Bank kierowane jest wyłącznie do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Przedstawiciele spółek, stowarzyszeń czy fundacji muszą poszukać innego banku.

Rachunek firmowy “BIZnest” w Nest Banku

Darmowe Konto Firmowe Nest Bank
Darmowe Konto Firmowe Nest Bank

Pekao konto firmowe za darmo

Drugi co do wielkości polski bank – Pekao SA – oferuje przedsiębiorcom darmowe konto firmowe o nazwie “Konto Przekorzystne Biznes”. Aby otrzymać zwolnienie z opłaty za prowadzenie Konta Przekorzystnego Biznes w złotych, należy:

 • podpisać z bankiem umowę o nowy rachunek bieżący Konto Przekorzystne Biznes w złotych oraz o kartę debetową Mastercard wydaną do tego rachunku w okresie trwania promocji oraz
 • wyrazić zgodę na przystąpienie do promocji i zaakceptować regulamin promocji.

W ramach prowadzonego rachunku otrzymasz darmowe wpłaty we wpłatomatach Pekao SA do kwoty 100 tys. zł miesięcznie oraz bezpłatne przelewy mobile Elixir. Karta płatnicza do konta “Przekorzystnego” przez 24 miesiące będzie bezpłatna.

“Konto Przekorzystne Biznes” Pekao SA

Darmowy rachunek firmowy PKO BP

Największy polski bank także oferuje przedsiębiorcom prowadzenie konta firmowego całkowicie za darmo. Jeśli działalność gospodarcza została założona przed upływem 12 miesięcy od dnia założenia konta, rachunek będzie bezpłatny bezterminowo. Jeśli upłynęło więcej czasu, z opłat za prowadzenie będziesz zwolniony przez 6 kolejnych miesięcy.

Darmowe konto firmowe w PKO BP będzie bezpłatne, jeśli dopilnujesz, aby co miesiąc wpływało na nie minimum 2000 zł. W przeciwnym wypadku koszt obsługi rachunku wyniesie 12 zł miesięcznie.

Jeśli nie chcesz płacić za kartę do konta, niezbędne będzie wykonanie nią przynajmniej 5 transakcji w miesiącu. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, opłata za kartę wyniesie aż 10 zł miesięcznie.

Darmowe wypłaty gotówki możesz zrealizować wyłącznie w bankomatach PKO Banku Polskiego. Z innych urządzeń prowizja będzie zgodna z aktualnym cennikiem.

Rachunek firmowy PKO BP

Bezpłatne konto dla firmy Alior Bank

Alior Bank oferuje aktualnie dwa różne bezpłatne konta firmowe. Pierwszy z nich to “Rachunek firmowy 4×4”, który cechuje brak opłat za otwarcie i prowadzenie konta oraz okresowo bezpłatna karta płatnicza. W ramach rachunku otrzymujesz także bezpłatny dostęp do programu księgowego “Zafirmowani” oraz darmowe przelewy do ZUS i US. Wszystkie inne rodzaje przelewów są płatne zgodnie z cennikiem, jednak w cenie 10 zł możesz wykupić “pakiet przelewów” wg. zapotrzebowania.

Darmowy Rachunek firmowy 4×4 kierowany jest wyłącznie do nowych klientów biznesowych banku rozliczających się na zasadach uproszczonej księgowości – konto bankowe dla firmy jednoosobowej.

“Rachunek firmowy 4×4” Alior Bank

Drugi bezpłatny rachunek firmowy w Alior Bank nosi nazwę “iKonto Biznes”. Tutaj także za otwarcie i prowadzenie rachunku nie zapłacisz ani złotówki. Karta do rachunku będzie darmowa, ale tylko przez pewien czas – ujęty na stronie banku.

Co istotne, w ramach iKonta Biznes nie poniesiesz opłat za wykonywanie przelewów internetowych Elixir, a także za wypłaty gotówki z bankomatów zlokalizowanych w oddziałach Alior Banku. Wypłata gotówki z innych bankomatów będzie wiązała się już z opłatami ujętymi w cenniku.

Korzyści iKonta Biznes w Alior Bank to:

 • nielimitowane bezpłatne wypłaty z bankomatów zlokalizowanych w oddziałach Alior Banku oraz za pierwszą wypłatę w miesiącu z bankomatu sieci Planet Cash i Euronetu
 • 0 zł za przelewy krajowe przelewy internetowe (Elixir) oraz do ZUS i US oraz przelewy internetowe transgraniczne/SEPA w trybie zwykłym przy opcji kosztowej SHA
 • 0 zł za wydanie i korzystanie z karty Mastercard z Plusem (okresowo)

“iKonto Biznes Alior Bank

Darmowy rachunek firmowy Credit Agricole

W Credit Argicole masz do wyboru trzy warianty bezpłatnych rachunków firmowych. Każdy z nich jest jednak tylko okresowo darmowy (12 miesięcy), a żeby konto faktycznie było za zero, bank wymaga spełnienia określonych w umowie warunków. Jakich? Wszystko zależy od wybranego rodzaju konta firmowego.

Rachunek firmowy Credit Agricole
Rachunek firmowy Credit Agricole

W przypadku rachunku “Solista Biznes” z opłat przez rok zwolniony będziesz, jeśli w poprzednim miesiącu kalendarzowym wykonałeś co najmniej 1 przelew do ZUS lub zapewniłeś wpływ na konto w wysokości minimum 2000 zł. Jeśli warunek nie zostanie spełniony, konto nie będzie darmowe, a miesięczna opłata za prowadzenie wyniesie 10 zł.

Drugi rodzaj rachunku firmowego w Credit Agricole to “Sonata Biznes”. Aby ten rodzaj konta firmowego był za zero przez 12 miesięcy, niezbędne będzie wykonanie w poprzednim miesiącu co najmniej jednego przelewu do ZUS lub zapewnienie wpływu na konto w wysokości min. 5000 zł, lub utrzymanie średniego miesięcznego salda w PLN w kwocie 5000 zł. Jeśli żaden z tych warunków nie zostanie spełniony, konto “Sonata Biznes” będzie kosztowało Cię 25 zł miesięcznie.

Trzeci i ostatni wariant rachunku firmowego, za który także przez 12 miesięcy możesz nie ponosić opłat, to “Symfonia Biznes”. Jeśli zależy Ci na tym, by ten rodzaj rachunku był okresowo bezpłatny, musisz spełnić jeden z warunków, które narzuca bank. W poprzednim miesiącu wykonać minimum jeden przelew do ZUS lub zapewnić wpływy na rachunek w wysokości minimum 10 tys. zł bądź utrzymać miesięczne saldo w wysokości nie mniejszej niż 100 tys. zł. W przeciwnym wypadku rachunek “Symfonia Biznes” będzie płatny 35 zł miesięcznie.

Każdy wymienionych z rachunków firmowych w Credit Agricole cechują inne pakiety korzyści, z którymi możesz zapoznać się na stronie banku.

(Nie)darmowe konto dla firmy, czyli sztuczki banków, na które trzeba uważać

Bank, oferując bezpłatne konto dla firmy, ma zwykle jeden cel – śgiągnąć do siebie nowych klientów, na których zarobi w długim terminie. Dzięki prowadzeniu rachunku firmowego instytucja może oferować nam płatne usługi dodatkowe (akredytywę, ubezpieczenie, gwarancję, etc.), kredyty, karty kredytowe, leasingi, faktoring i całe spectrum innych rozwiązań adresowanych do przedsiębiorców. To powoduje, że obsługa bezpłatnego rachunku firmy zwyczajnie bankowi się zwróci. Czasem nawet wielokrotnie.

Wiele banków – i o tym musisz pamiętać jeszcze na etapie poszukiwania konta dla firmy – już na dzień dobry rekompensuje sobie bezpłatne prowadzenie konta firmowego poprzez naliczanie opłat dodatkowych zwyczajnie wklejonych przedsiębiorcy w dniu zawierania umowy.

Zaliczyć do nich można na przykład:

 • płatną kartę debetową
 • płatne ubezpieczenie
 • terminal płatniczy
 • księgowość
 • concierge
 • opiekę medyczną
 • ubezpieczenie samochodu

Usługi dodatkowe to jednak niejedyny sposób banków na to, by zrekompensować sobie darmowe konto firmowe. Jeśli przyjrzymy się bowiem tabeli opłat i prowizji danego banku oraz samej umowie, którą z nim zawieramy, zauważymy, że to, co na pierwszy rzut oka ma być za zero, realnie może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

W ramach bezpłatnie prowadzonego konta firmowego banki będą zwykle oczekiwały wielu opłat za usługi ściśle powiązane z korzystaniem z rachunku jak np. wykonywanie przelewów czy użytkowanie karty płatniczej.

Do kosztów powiązanych z “bezpłatnym” kontem firmowych zaliczyć można przede wszystkim:

 • miesięczną opłatę za kartę debetową
 • płatne przelewy krajowe
 • płatne przelewy zagraniczne
 • płatny rachunek pomocniczy
 • opłatę za ustanowienie pełnomocnika
 • prowizję za wypłatę z bankomatu
 • prowizję za wypłatę / wpłatę gotówki w oddziale
 • prowizję za zlecenie przelewu
 • prowizję za przewalutowanie transakcji w walucie obcej
 • i wiele innych, często niezwykle wymyślnych “usług”.

Decydując się na bezpłatne konto bankowe dla firmy, musisz brać zatem pod uwagę swoje oczekiwania oraz potrzeby i zastanowić się, w jaki sposób oraz z jaką częstotliwością będziesz korzystać ze swojego rachunku firmowego. Jeśli wykonujesz miesięcznie wiele przelewów, ich koszt może wielokrotnie przewyższać koszt prowadzenia rachunku niedarmowego, ale zawierającego “paczkę” darmowych przelewów w standardzie.

WAŻNE! Wiele banków oferuje wyłącznie okresowo darmowe konto firmowe, co oznacza, że po upływie pewnego okresu (zwykle 12-24 miesięcy), za rachunek będzie pobierana opłata. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się ofercie danej instytucji i sprawdzić, czy Ci się to zwyczajnie opłaci w przyszłości. Większość “haczyków”, gwiazdek i małych druczków znajdziesz w tabelach opłat i prowizji.

Firmowe konto bankowe za darmo. Opinie mają znaczenie

Gdy interesuje Cię darmowy rachunek firmowy, nie możesz zapomnieć o tym, że jest to usługa, z której korzystają tysiące przedsiębiorców z całej Polski. Prócz zwrócenia uwagi na same koszty oraz na to, czy masz do czynienia z rachunkiem tylko okresowo bezpłatnym, musisz pamiętać, że ważne są także Twoje doświadczenia i komfort użytkowania rachunku. Nie bez znaczenia są tutaj zatem opinie bezpłatnych rachunków bankowych, które zamieszczają inni klienci danej instytucji.

Podczas przeglądania recenzji kont bankowych dla firm pamiętaj, aby nie kierować się wyłącznie emocjonalnymi wpisami anonimowych użytkowników internetu. Często są to bowiem działania konkurencji (tzw. black PR), które mają za cel zdyskredytowanie innej instytucji.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zbyt wielu pozytywnych opinii bezpłatnych kont dla firm, zwłaszcza tych zamieszczonych na stronach promujących usługi banków lub takich, które bazują na affiliacji – polecaniu usług bankowych. Często są to wpisy zrobione wyłącznie w celu zarobku właściciela strony i nijak mają się do rzeczywistych doświadczeń klientów banków.

Jeśli zastanawiasz się jakie konto firmowe z księgowością wybrać, sprawdź warunki, które proponuje bank. Być może warto będzie założyć klasyczny darmowy rachunek firmowy, a system księgowy wybrać oddzielnie. Nie zawsze tego typu pakiety przyniosą realne oszczędności.

FAQ – Często zadawane pytania

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o darmowe konto firmowe, z którymi spotkaliśmy się w ostatnich tygodniach.

Ile można mieć kont firmowych?

Nie ma w Polsce przepisów, które ograniczałyby ilość posiadanych rachunków firmowych. Jeśli Twoja firma potrzebuje ich wiele, nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć konta firmowe w różnych bankach.

Ranking kont firmowych – czym jest?

Ranking darmowych kont firmowych to lista najlepszych rachunków bankowych dla przedsiębiorców, za których prowadzenie nie zapłacisz nawet złotówki.

Czy jednoosobowa firma musi mieć konto firmowe?

Tak, jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, musisz posiadać konto bankowe.

Gdzie najlepiej założyć konto dla firmy?

Nasz ranking darmowych rachunków firmowych powstał z myślą o Tobie i Twojej firmie. Jeśli nie możesz zdecydować się, gdzie powinieneś założyć darmowe konto dla firmy, sprawdź nasze zestawienie ponownie.

Total
0
Shares
Total
0
Share