Follow

Newsletter

Rishi Sunak. Bezduszny finansista i “człowiek Goldmana”, czy nadzieja Wielkiej Brytanii?

Przed rozpoczęciem kariery politycznej Rishi Sunak związany był m.in. z funduszami hedgingowymi. Pracował także dla banku inwestycyjnego Goldman Sachs.
rishi sunak goldman sachs
Nowy premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak pracował m.in. w banku inwestycyjnym Goldman Sachs. Foto: Number 10 / Flickr

Nowy premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak, to najmłodszy od 200 lat szef tamtejszego rządu. Zdaniem wielu to skromny, ale doświadczony polityk, zdaniem innych “wysłannik” świata finansów, w tym banku inwestycyjnego Goldman Sachs.

Rishi Sunak. Kim jest nowy premier Wielkiej Brytanii?

Mianowany pod koniec października 2022 r. na nowego premiera Wielkiej Brytanii Rishi Sunak urodził się w Southampton 12 maja 1980 r., jako najstarszy syn hinduskich imigrantów. Jego ojciec prowadził praktykę lekarską, matka zaś była farmaceutką. Jak donosi The Guardian, nowy premier Wielkiej Brytanii już za młodu wykazywał zainteresowanie handlem oraz prowadził księgowość.

W 2021 roku Sunak ukończył studia na Uniwersytecie Oksfordzkim. Kierunek, jaki obrał, to filozofia, ekonomia i politologia. Za czasów studiów Rishi Sunak był prezesem uczelnianego towarzystwa inwestycyjnego.

W 2006 roku Sunak ukończył studia podyplomowe Master of Business Administration (MBA) na Uniwersytecie Stanforda, gdzie poznał swoją obecną żonę, Akshatę Murty, córkę NR Narayana Murty – multimiliardera, założyciela globalnej firmy “Infosys”.

Po powrocie do londyńskiego “City” Rishi Sunak rozpoczął pracę w funduszu hedgingowym Children’s Investment (TCI), założonym w 2003 roku przez miliardera Sir Christophera Hohna, z którego odszedł po trzech latach, by wraz z kolegą założyć własny fundusz “Theleme Partners”.

Rishi Sunak był także dyrektorem firmy inwestycyjnej Catamaran Ventures należącej do jego teścia, w której aktywnie działa aktualnie małżonka Sunaka, Akshatea Murty.

Działalność biznesową Rishi Sunak porzucił w 2015 roku, a swoje kroki skierował ku polityce. W latach 2015-2017 oraz 2017-2019 pełnił funkcję członka Izby Gmin. W ramach prac parlamentarnych był m.in. członkiem Komisji Specjalnej ds. Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich.

W roku 2018 r. Sunakowi powierzono funkcję podsekretarza stanu w Departamencie Mieszkalnictwa, Społeczności i Samorządu Lokalnego, którą pełnił do roku 2019. Pod koniec lipca tego samego roku Rishi Sunak został powołany na stanowisko sekretarza skarbu oraz członka Tajnej Rady.

13 lutego 2020 roku Rishi Sunak objął funkcję kanclerza skarbu, czyli brytyjskiego odpowiednika polskiego ministra finansów. W lipcu 2022 roku Sunak podał się do dymisji, okazując w ten sposób sprzeciw polityce prowadzonej przez premiera Wielkiej Brytanii, Borisa Johnsona.

Trzy dni później – dzień po dymisji samego Johnsona – Rishi Sunak wystartował w wyborach na nowego przewodniczącego Partii Konserwatywnej, które finalnie przegrał z Liz Truss.

Po tym, jak za wysłanie maila z prywatnej skrzynki, nowa premier Wielkiej Brytanii podała się do dymisji, 23 października Sunak po raz kolejny wystartował w wyborach na przewodniczącego Partii Konserwatywnej, którą to funkcję objął na drugi dzień.

25 października br. król Karol wyznaczył mu plan utworzenia nowego rządu, a tym samym Rishi Sunak został oficjalnie mianowany premierem Wielkiej Brytanii.

Powierzenie Rishi Sunakowi utworzenie nowego rządu przez króla Karola.

Powiązania Rishi Sunak z Goldman Sachs

Z uwagi na fakt, że biznesowa kariera Rishi Sunaka w dużej mierze kręciła się wokół kontrowersyjnych dla wielu funduszy hedgingowych, a on sam został premierem mimo przegranych niedawno wyborów o fotel szefa Partii Konserwatywnej, pojawia się wiele spekulacji, że jest to człowiek “świata finansów” lub wręcz “wysłannik Goldmana” – jednego z bardziej znienawidzonych i będących przedmiotem wielu teorii spiskowych banku inwestycyjnego.

Skąd takie powiązania? Cóż wspólnego ma nowy premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak z bankiem inwestycyjnym Goldman Sachs? Niewiele, choć do spekulacji wiele nie potrzeba.

Zaraz po zakończeniu studiów na Uniwersytecie Oksfordzkim, skąd młody Sunak wyszedł z dyplomem z filozofii, ekonomii i politologii, rozpoczął pracę w jednym z banków inwestycyjnych w Londynie. Był nim właśnie bohater setek teorii spiskowych Goldman Sachs, w którym Sunak został młodszym analitykiem amerykańskich akcji rynku kolejowego i mediowego.

Zatrudnienie Sunaka w Goldman Sachs – na co zwrócił uwagę The Independent – miało miejsce w czasach masowych zwolnień w Goldmanie (12 proc. pracowników), gdy akcje banku spadały, po atakach na World Trade Center. Co ciekawe, Rishi Sunak nie chwali się posadą w GS na swoim profilu na LinkedIn.

W 2004 roku drogi Sunaka i Goldman Sachs rozeszły się, a Sunak rozpoczął studia podyplomowe na Uniwersytecie Stanforda, skąd udał się prosto do agresywnego – jak oceniają go brytyjskie media – Children’s Investment (TCI).

Mimo że Rishi Sunak karierę zawodową porzucił siedem lat temu, a ostatnie dwa lata pełnił funkcję ministra finansów, to łatka “kapitalistycznego finansisty” przylgnęła do niego tak samo mocno, jak do premiera Mateusza Morawieckiego, pełniącego ongiś funkcję prezesa Banku Zachodniego WBK.

W spekulacjach dotyczących czy to Sunaka, czy też szefa polskiego rządu nie ma jednak nic dziwnego, ponieważ powiązania świata polityki i biznesu – złaszcza finansowego – nie są nowością, a sam Goldman Sachs zatrudnia lub zatrudniał już dziesiątki zarówno byłych, jak i przyszłych polityków różnych regionów świata.

Póki co, nowy premier ma niemały problem do rozwiązania, a wypominana mu przeszłość biznesowa, ale także doświadczenie zdobyte na fotelu ministra finansów, mogą być pomocne w zapanowaniu nad rozchwianym budżetem Wielkiej Brytanii. W The Guardian pojawiła się jednak opinia, że rządy konserwatystów z Sunakiem na czele doprowadzą do znacznego zubożenia Brytyjczyków, przy jednoczesnym wzroście majątku najbogatszych.

Total
0
Shares
Total
0
Share