Niemiecki jest jednym z popularniejszych języków świata. Nie da się też ukryć jego istotnej roli w biznesie. Biegła znajomość niemieckiego potrafi znacznie zwiększyć szanse zawodowe na rynku pracy. Sprawdź, od czego warto zacząć naukę języka i zyskaj przewagę nad innymi kandydatami.
Niemiecki w biznesie – co warto wiedzieć?
Znajomość angielskiego uznaje się już za podstawę w przypadku znacznej większości przeprowadzanych rekrutacji. Aby zyskać przewagę nad innymi kandydatami, należy wyróżnić się dodatkowym językiem obcym. Śledząc analizy ekspertów HR, można wywnioskować, że opłacalnym wyborem jest niemiecki.
Od lat głównym partnerem handlowym Polski są Niemcy. Na ścisłej współpracy z zachodnim sąsiadem polegają także liczne firmy rodzime, a niemieckie przedsiębiorstwa są u nas dominującą grupą inwestycyjną. Znajomość języka przydaje się również w międzynarodowych organizacjach skupionych na partnerstwie z Austrią, Belgią, Szwajcarią, Liechtensteinem czy Luksemburgiem. Na rynku wciąż powstają nowe miejsca pracy dla specjalistów posługujących się biegle niemieckim.
Wysokie zapotrzebowanie na niemieckojęzycznych kandydatów występuje w kilku branżach. Pierwszym sektorem jest obsługa klienta, a zwłaszcza stanowiska związane z call center. Takie kompetencje są wymagane również w międzynarodowych firmach działających w obszarach IT, księgowości czy finansów. To tylko przykłady branż, gdzie przydaje się niemiecki w biznesie.
Nauka niemieckiego – od czego zacząć?
Istnieje mnóstwo kierunków studiów, które skupiają się na przygotowaniu kandydatów do pracy wykorzystującej niemiecki. Jednak oferty uczelni to nie jedyne rozwiązanie, na które można postawić, aby zadbać o poszerzenie swoich kompetencji. Do wyboru pozostają liczne szkółki językowe lub kursy online, które są stworzone z myślą o osobach oczekujących szybkich efektów w krótkim czasie. Samodzielna nauka wymaga systematyczności, dobrego planu działania, a przede wszystkim samodyscypliny.
Zaczynając przygodę z niemieckim, należy zdecydować się na odpowiednią metodę nauki. Dopasuj ją do obecnych umiejętności językowych, a także ilości wolnego czasu. Aby osiągnąć zadowalające efekty, warto wygospodarować w ciągu dnia, chociaż 15 minut – sprawdź np. darmowe 4 lekcje kursu Aktywny Niemiecki. Takie krótkie treningi rozwijają zdolność płynnej komunikacji. Praktyczne używanie języka przy zastosowaniu Metody Aktywnego Mówienia skupia się na prawdziwych sytuacjach, które mogą mieć miejsce w Twojej przyszłej pracy.
O czym pamiętać, licząc na szybkie efekty?
Jeśli chcesz płynnie mówić po niemiecku i nie zastanawiać się zbyt długo nad dobraniem właściwych słów, powinieneś popracować nad przełamaniem bariery językowej. W końcu w biznesie liczy się komunikatywność na wysokim poziomie. Dlatego licząc na szybkie efekty nauki, oswajaj się z niemieckim, kiedy tylko możesz. Naśladuj sposób mówienia native speakerów, zwracając uwagę na ich intonację i rytm wypowiedzi. Słuchaj niemieckich podcastów, muzyki, filmów dokumentalnych, aby naturalnie przyswajać nowy język.
Znajomość języka niemieckiego odgrywa duże znaczenie na rynku pracy. Licząc na sukces w biznesie, warto postawić na skuteczną metodę nauki i ciągłe treningi płynnego mówienia.