Jak zaplanować budżet domowy: 4 niezbędne wskazówki

budżet domowy reguła 50/30/20 Billfold

Dobrze ułożony budżet domowy to świetny sposób na oszczędzanie dodatkowych pieniędzy każdego dnia. Racjonalne wydawanie oraz inteligentne zarządzanie finansami osobistymi to z pozoru prosta sprawa. Jednak jak robić to naprawdę skutecznie i bez większych trudności? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu!

Czym jest budżet domowy?

Podstawą finansów osobistych są stałe przychody oraz wydatki, które regularnie, w każdym miesiącu, przepływają przez nasze konto bankowe. Oprócz tego, na nasz budżet znaczący wpływ mają, również koszty zmienne, których nie da się w pełni przewidzieć. Jednak dzięki odpowiedniemu planowaniu miesięcznych wydatków, jesteśmy w stanie przygotować swoje portfele na takie nagłe sytuacje, a niezbędny do tego jest dobrze zarządzany budżet domowy.

co to jest budżet domowy
Budżet domowy – czym jest?

1. Analizuj i planuj

Najważniejszym elementem efektywnego zarządzania budżetem domowym jest po prostu wiedza na jego temat. Kiedy nie zdajemy sobie sprawy na co tak właściwie wydajemy pieniądze w ciągu miesiąca, oszczędzanie ich będzie zdecydowanie trudniejsze.

W tym celu warto skrupulatnie oraz z dokładnością sporządzić listę przychodów i wydatków. Do tego naprawdę nie potrzeba wiele, wystarczy tak właściwie kartka i długopis, bądź aplikacja mobilna służąca do zarządzania finansami. Wydatki warto podzielić na koszty stałe (czynsz, raty kredytów, media) oraz jednorazowe i zmienne (prezenty, jedzenie na mieście, weekendowe wyjazdy). Dzięki takiej analizie, wiemy już naprawdę wiele o naszych finansach, co znacznie ułatwi nam planowanie wydatków na przyszłe miesiące, a także pozwoli nam w prosty sposób znaleźć miejsce na oszczędności w budżecie domowym.

Budżet domowy - analiza i planowanie
Budżet domowy – analiza i planowanie

Reguła 50/30/20

Wspominając o skutecznym zarządzaniu budżetem domowym, nie można zapomnieć o o dość popularnej regule, która zyskała na popularności przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Mowa tu oczywiście o zasadzie 50/30/20. W dużym skrócie, polega ona na umiejętnym podzieleniu swoich miesięcznych dochodów na trzy części:

  • 50% miesięcznego dochodu przeznaczamy na koszty stałe (czynsz, media, raty kredytów);
  • 30% na przyjemności i zachcianki, które nie są nam niezbędne do życia (jedzenie na mieście, nowa para butów, wyjście do kina);
  • 20% na oszczędności lub inwestycje;

Według wielu opinii, budżet domowy zaplanowany w oparciu o regułę 50/30/20, to idealny przepis na skuteczne gospodarowanie finansami osobistymi. Efektywność tej zasady potwierdza, również jej popularność, a wynika ona przede wszystkim z jej prostoty. Dzięki niej, praktycznie każdy jest w stanie zaplanować swój budżet domowy, nawet jeśli nigdy wcześniej tego nie robił.

Krytycy reguły 50/30/20 słusznie zauważają, że wiele osób nie jest w stanie wydawać tylko 50% swoich dochodów na koszty stałe. Praktyka pokazuje, że w tej zasadzie chodzi nie tyle o określone proporcje wydatków, co raczej o stałość i przewidywalność. Jeśli stwierdzisz, że na koszty stałe musisz wydawać 70% swoich dochodów, to trzymaj się tej wartości i w miarę możliwości dąż do osiągnięcia proporcji 50/30/20.

2. Ustal priorytety wydatków

Podstawową rzeczą, o której powinniśmy pamiętać zaraz po klarownym zaplanowaniu naszego budżetu domowego, jest odpowiednie ustalenie wydatków priorytetowych. Jest to oczywisty element zarządzania finansami osobistymi, jednak na tyle ważny, że nie możemy o nim zapominać.

Budżet domowy - priorytety
Budżet domowy – priorytety

W pierwszej kolejność skup się na stałych i obowiązkowych wydatkach. Muszą być one dla ciebie priorytetowe! W tym celu dobrze wyznaczyć sobie konkretny dzień, najlepiej tuż po wypłacie, kiedy zajmiesz się opłaceniem wszystkich, nieuniknionych rachunków. Świetnym sposobem, który ci to ułatwi, jest ustalenie stałych zleceń przelewów, które automatycznie, raz w miesiącu, będą wypływały z twojego konta bankowego.

Dzięki wcześniejszemu rozpisaniu comiesięcznych opłat, dokładnie wiesz ile pieniędzy raz na 30 dni przeznaczasz na czynsz, media oraz inne opłaty stałe. Jeżeli koszty te będziesz traktował priorytetowo, znacznie sprawniej opanujesz swój budżet domowy. Oprócz tego, także z łatwością znajdziesz w nim wolne środki, które będziesz mógł przeznaczyć na zachcianki i przyjemności.

3. Zwracaj uwagę na codzienne wydatki

Budżet domowy - zakupy
Budżet domowy – zakupy

Kiedy chcemy zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy z naszego budżetu domowego, powinniśmy przyjrzeć się, już wcześniej wspomnianym, wydatkom zmiennym. Zaliczamy do nich między innymi koszty różnych zakupów, chociażby tych spożywczych. Jednak, jak w czasach wysokiej inflacji zaoszczędzić na wizycie w markecie? Jest to bardzo proste, wystarczy stosować się do określonych reguł, które znacznie ułatwią nam odkładanie pieniędzy podczas zakupów:

  • przed wyjściem do sklepu sporządź listę produktów, które musisz kupić (zapisz na niej tylko to co wiesz, że na pewno ci się przyda);
  • zwracaj uwagę na tańsze zamienniki produktów, które cię interesują (rób to z głową, aby nie kupować rzeczy złej jakości, zwracaj uwagę na skład i pochodzenie);
  • poszukuj produktów, które cię interesują i jednocześnie są dostępne w promocyjnych cenach (uważnie czytaj warunki promocji, aby nie dać się oszukać);
  • nie zwracaj uwagi na przeceny i promocje produktów, które cię nie interesują lub nie są ci potrzebne;
  • zjedz posiłek przed pójściem do sklepu – w ten sposób, kupisz mniej.

Podążając za tymi wskazówkami w bardzo łatwy sposób nauczysz się dobrych nawyków zakupowych. Co prawda, podczas pojedynczej wizyty w sklepie nie sprawią one, że twoje oszczędności szybko wzrosną. Jednak, jeżeli będziesz stosować te zasady regularnie, z każdym następnym wyjściem na zakupy, gołym okiem, zauważysz jak dużo pieniędzy udało ci się zaoszczędzić.

4. Pamiętaj o nagłych wydatkach

Jedną z istotniejszych kwestii, o której należy pamiętać podczas konstruowania swojego budżetu domowego, jest umiejętność przygotowania się na nagłe wydatki. Mowa tu oczywiście o sytuacjach niemożliwych do przewidzenia, takich jak: nieplanowana wizyta u lekarza, czy konieczna naprawa samochodu.

Budżet domowy - nagłe wydatki
Budżet domowy – nagłe wydatki

Niezbędne, w kontekście takich wydatków, wcale nie jest ich przewidywanie, lecz po prostu umiejętność przygotowania się na wypadek ich wystąpienia. Chociażby, dzięki wyznaczeniu pieniężnego buforu na twoim koncie bankowym. Taka poduszka finansowa, w niespodziewanej sytuacji, pozwoli ci pokryć nagłe koszty, których nie jesteś w stanie uniknąć.

Postaraj się zachować na swoim koncie dodatkowe środki, które uratują twój portfel w kryzysowych okolicznościach. Aby robić to jak najskuteczniej, warto pieniądze te gromadzić na koncie oszczędnościowym, na które regularnie, razem z comiesięczną wypłatą, będziesz odkładać konkretną sumę. Dzięki temu, nie dość, że oszczędzisz dodatkowe środki, to także nie będziesz zamartwiać się tym, czy w nagłych wypadkach dasz radę opłacić lekarza lub pokryć koszty naprawy samochodu.

Podsumowanie

Efektywnie zaplanowany i inteligentnie zarządzany budżet domowy to, bez dwóch zdań, jedna z najważniejszych rzeczy, nad którymi powinien skupić się każdy, kto chciałby skutecznie oszczędzać pieniądze. Odpowiednia organizacja osobistych finansów to dla wielu z nas oczywistość, jednak nie zawsze wiedza idzie w parze z praktyką. W związku z tym, jeżeli chcesz być pewny, że twój budżet domowy jest dobrze zarządzany, trzymaj się powyższych wskazówek, a na pewno nie będziesz zawiedziony!

Przeczytaj koniecznie:

Total
0
Shares

Sprawdź także

Total
0
Share