Jak działa pożyczka konsolidacyjna – proces łączenia różnych kredytów i pożyczek

co to jest pożyczka konsolidacyjna
Co to jest pożyczka konsolidacyjna i jak dzała? Foto: Materiały partnera.

Co to takiego pożyczka konsolidacyjna i kiedy warto rozważyć to rozwiązanie? Co możesz zyskać poprzez połączenie swoich starych kredytów i pożyczek? Już teraz sprawdź, co musisz wiedzieć o konsolidacji zobowiązań finansowych!

Czym jest pożyczka konsolidacyjna?

Nie da się ukryć, że wielu Polaków posiada kredyty czy pożyczki różnego rodzaju. Niestety w życiu układa się bardzo różnie i czasem dochodzi do sytuacji, kiedy spłata zobowiązania staje się bardzo utrudniona lub nawet niemożliwa. Wtedy to rozpoczyna się spirala długów, z których wyjście będzie bardzo problematyczne. I właśnie m.in. w takiej sytuacji rozwiązaniem Twoich kłopotów może być pożyczka konsolidacyjna.

Co to takiego? Otóż warto w tym miejscu odpowiedzieć, czym właściwie jest konsolidacja. Konsolidacja sama w sobie to działania, których celem jest uzyskanie wewnętrznej spójności jakiejś struktury lub grupy. W biznesie natomiast pod tym terminem znajduje się połączenie co najmniej dwóch podmiotów gospodarczych. Wobec tego pożyczka konsolidacyjna to nic innego jak połączenie swoich pożyczek lub innych zobowiązań finansowych w jedną pożyczkę. Pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych to w wielu sytuacjach najlepszy sposób na wyjście z głębokich problemów finansowych.

Konsolidacja pożyczek

W praktyce konsolidacja pożyczek najczęściej dotyczy produktów kredytowych. Samą pożyczkę konsolidacyjną czasem określa się jako przeniesienie zobowiązań finansowych do innego banku lub innej instytucji finansowej. Dzieje się tak dlatego, że poprzez konsolidację pożyczek zaciągasz nowe zobowiązanie, które przeznaczone jest na spłatę Twoich starych zobowiązań. Jest to zatem kredyt celowy, więc nie możesz przeznaczyć go na inne cele. Jednocześnie kwota kredytu konsolidacyjnego jest co najmniej sumą kwot konsolidowanych zobowiązań. Dlaczego „co najmniej”? Otóż w wielu instytucjach możliwe jest „dopożyczenie” środków na inne cele – i te środki możesz już przeznaczyć w dowolny sposób.

Po uzyskaniu pożyczki konsolidacyjnej masz do opłaty tylko jedną ratę. Czyli jeśli wcześniej każdego miesiąca spłacałeś 4 zobowiązania, to po zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego konieczne będzie spłacanie tylko jednej raty. Jest to więc rozwiązanie prostsze i wygodniejsze także z tej strony. A ile kredytów można skonsolidować? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, wszystko bowiem zależy od warunków zapewnianych przez bank lub firmę pozabankową. Jeśli zatem interesuje Cię konsolidacja kredytów, warto zapoznać się z propozycjami z kilku instytucji – szczególnie jeśli w tej chwili masz do spłaty większą liczbę zobowiązań.

Jakie produkty bankowe mogą być konsolidowane?

Precyzyjna odpowiedź na to pytanie również nie jest możliwa, gdyż zależy od tego, co w swojej ofercie mają dane banki lub instytucje finansowe. Zazwyczaj jednak pożyczka konsolidacyjna udzielana jest na spłatę innych produktów bankowych, można więc wymienić następujące zobowiązania:

  • pożyczki i kredyty gotówkowe,
  • kredyty samochodowe,
  • kredyty ratalne,
  • karty kredytowe,
  • limit w rachunku osobistym,
  • pożyczki i kredyty hipoteczne.

Warto dodać, że instytucja, w której ubiegasz się o pożyczkę konsolidacyjną, może indywidualnie określić rodzaj produktów, które zostaną uwzględnione we wniosku. W ten sposób często konsolidacji mogą ulegać również raty np. za zakup telewizora czy pralki. Jeśli męczy Cię duża ilość zobowiązań finansowych i masz problemy z ich spłatą, koniecznie rozważ ich konsolidację. Rozsądna konsolidacja pozwoli Ci odzyskać płynność finansową i spłacić swoje zadłużenia w wygodny sposób. Już teraz sprawdź najlepsze propozycje pożyczki konsolidacyjnej!

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Źródła:

  • https://www.bankier.pl/smart/konsolidacja-co-to-jest-kredytu-dlugow-chwilowek
  • https://www.bankier.pl/smart/kredyt-konsolidacyjny-co-to-jest-rodzaje-i-warunki
  • https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-kredyt-konsolidacyjny
  • https://finanse.rankomat.pl/poradniki/czym-polega-kredyt-konsolidacyjny/
Total
0
Shares

Sprawdź także

Total
0
Share