Follow

Newsletter

Filmy o bankach, po których znienawidzisz sektor finansowy. Dosłownie

Najlepsze filmy o bankach i bankowości z ostatnich dwudziestu lat.
Filmy o bankach
Filmy o bankach, które zmienią Twój stosunek do sektora finansowego. Foto: Imagedepotpro via Canva.

Bez względu na to, czy rozważasz karierę w finansach, czy jesteś odbiorcą usług bankowych, są produkcje, które warto zobaczyć, by zrozumieć mechanizmy funkcjonowania systemu finansowego, z jakim mamy do czynienia od czasów zniesienia przez Nixona parytetu złota (początku lat 70.).

I choć część przedstawionych poniżej filmów o bankach nie dotyczy wyłącznie kryzysów finansowych, to perfekcyjnie przedstawiają zepsucie systemu, w którym aktualnie żyjemy. Systemu opartego ongiś na zaufaniu, dziś wyłącznie na rolowaniu powstałego długu i jego dalszemu pompowaniu.

Najlepsze filmy o bankach i bankowości – kolejność przypadkowa – to nie ranking.

1. Bank wszystkich banków

Bank wszystkich banków to dokument opowiadający o maszynce do drukowania pieniędzy, jaką dla rządu Stanów Zjednoczonych (ale nie tylko) jest Bank Rezerw Federalnych (FED). Ten film o bankowości centralnej USA w dużej mierze skupia się na działaniach FED-u w kontekście kryzysu finansowego z 2008 roku, jednak perfekcyjnie obrazuje to, jak działają banki centralne na całym świecie i od czego tak naprawdę zależy wartość pieniądza oraz jak kształtowana jest polityka monetarna największej gospodarki świata.

Ten film o bankowości zmieni Twoje spojrzenie na FED, a może i cały system finansowy na świecie.

2. Inside Job 2010

Jeśli interesują Cię filmy o bankach, sektorze finansowym czy kryzysach wywołanych przez chciwość bankierów (ale nie tylko), Inside Job jest kolejnym mocnym dokumentem, który powinieneś obejrzeć. Ten blisko dwugodzinny film skrupulatnie analizuje przebieg kryzysu finansowego z 2008 roku, który położył bank inwestycyjny Lehman Brothers i o mały włos nie załamał systemu, w którym żyjemy od ponad pięciu dekad.

Inside Job to kolejny świetny film o bankach, pieniądzach i kryzysie z 2008 roku.

3. Zeitgeist: Pieniądz rządzi światem

Ten 120-minutowy film dokumentalny po raz pierwszy wyemitowano na antenie Planet+ w 2008 roku, a więc czasie, kiedy świat ogarniał “najświeższy” kryzys finansowy, którego konsekwencje odczuwamy do dziś. Materiał, za którym stoi “niewygodny” dla wielu Peter Joseph, ukazuje mechanizmy oraz zepsucie systemu monetarnego i instytucji bankowych, wszechobecną korupcję oraz chciwość osób stojących na czele największych korporacji, ale i całych państw (polityków).

W ocenie Josepha alternatywą dla systemu monetarnego, jaki znamy, jest gospodarka oparta na zasobach naturalnych, co może być jedyną szansą na poprawę życia ludzi na całym świecie.

Filmy o bankach: Zeitgeist. Pieniądz rządzi światem. Perełka, która zmienia myślenie o pieniądzach.

4. Zbyt wielcy, by upaść

Od czasu upadku Lehmana (Lehman Brothers Bank) za filmy o bankach wzięli się także reżyserzy i scenarzyści z samego Hollywood. Jedną z popularniejszych produkcji, a jednocześnie taką, którą koniecznie musisz obejrzeć, jest “Zbyt wielcy, by upaść” z 2011 roku. Film obrazuje ostatnie miesiące życia banku inwestycyjnego Lehman Brothers oraz wysiłki, jakie w celu ratowania systemu finansowego podejmuje sekretarz skarbu USA Henry Paulson oraz przewodniczący FED-u, Ben Bernanke (tak, ten sam, który otrzymał 1/3 Nobla z ekonomii).

Zbyt wielcy, by upaść, to film o bankowości, który obejrzysz więcej niż jeden raz.

5. End of the Road – How Money Became Worthless

“Koniec drogi. Jak pieniądze stały się bezwartościowe” to kolejny film dokumentalny o systemie finansowym opartym na długu i zaufaniu, w którym kluczowe decyzje podejmują politycy, banki centralne oraz bankowość inwestycyjna. Nie jest to klasyczny film o bankowości, ale o całym systemie monetarnym, który od początku lat 70. zmierza w jednym kierunku – przepaści. Produkcja omawia takie zagadnienia, jak schemat Ponziego, obligacje rządowe, upadek walut czy ogromne dofinansowania płynące do banków od rządu Stanów Zjednoczonych.

“End of the Road – How Money Became Worthless” – mocny film o bankach, rządach i pieniądzach, który zmieni Twój sposób patrzenia na sektor finansowy.

6. Margin Call 2011 (Chciwość)

Margin Call to produkcja, która ukazuje pazerność, lekkomyślność i konsekwencje nieprzemyślanych działań dużych firm inwestycyjnych takich jak banki czy fundusze hedgingowe. I choć obraz, w którym zagrali m.in. Kevin Spacey, Jeremy Irons i Demi Moore nie wskazuje konkretnej instytucji finansowej, to nikt nie ma wątpliwości, że chodzi o bank inwestycyjny Lehman Brothers. Film ten możemy zatem z powodzeniem wciągnąć na listę filmów o bankach, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Margin Call, kolejny z filmów o bankach, który obrazuje chciwość i lekkomyślność osób stojących na czele największych instytucji finansowych na świecie.

7. Goldman Sachs – Company that Ruled the World

Dokument “Goldman Sachs – Firma, która rządziła światem”, to kolejny z filmów o bankach, który omawia historię jednego z najpotężniejszych banków inwestycyjnych na świecie. Mimo że podobnych produkcji jest wiele, Goldman Sachs – Company that Ruled the World skupia się zarówno na powstaniu i rozwoju tej instytucji, ale także jej wzlotach i upadkach.

Więcej o historii Goldmana dowiesz się m.in. na łamach CNBC, m.in. w dokumencie “Jak Goldman Sachs stał się najpotężniejszym bankiem inwestycyjnym na Wall Street“.

Goldman Sachs – Company that Ruled the World to film o banku inwestytycjnym Goldman Sasch, który musisz zobaczyć.

8. Nowi władcy świata – Bank Goldman Sachs

Mimo że Goldman Sachs nie ma ani największej kapitalizacji rynkowej, ani nie zarządza największymi aktywami na świecie, to jest to jeden z “ulubionych” banków reżyserów filmów dokumentalnych o bankowości i finansach. Nic dziwnego, w instytucji tej zasiadają czołowi byli politycy największych gospodarek świata, a wpływy instytucji są tak rozległe, że nie sposób snuć coraz większych podejrzeń, że Goldman rozgrywa karty na wielu płaszczyznach.

Kolejny z dokumentów, który warto obejrzeć, by zrozumieć mechanizmy działania banków inwestycyjnych, jest “Nowi władcy świata – Bank Goldman Sachs”.

9. Banksters: The Untouchable Bank

Jeśli poprzednie filmy o bankach jeszcze nie zraziły Cię do “instytucji zaufania publicznego”, dokument o banku HSBC zrobi to na pewno. W obrazie reżysera „Goldman Sachs: Bank, który rządzi światem” przedstawiono śledztwo w sprawie korupcji w jednej z czołowych instytucji finansowych na świecie – HSBC. Obraz ukazuje brudne sekrety banku inwestycyjnego powiązanego z kartelami narkotykowymi z Meksyku i krajów Ameryki Łacińskiej.

Za niepłacenie podatków, pranie brudnych pieniędzy oraz manipulowanie walutą bank HSBC został ukarany miliardowymi karami, jednak – jak uznał George Osborne, ówczesny kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii lobbujący za niższymi sankcjami, “gdyby HSBC otrzymał surowszą karę, miałoby to poważne reperkusje dla stabilności finansowej i gospodarczej świata”.

10. RBS – Bank, który prawie zrujnował Wielką Brytanię

Wyprodukowany przez BBC film dokumentalny o banku RBS (Royal Bank of Scotland Group) opowiada historię ongiś niewielkiego szkockiego banku, który w zaledwie dekadę zmienił się w instytucję, której upadek zagrażał systemowi finansowemu Wielkiej Brytanii.

Ten film o banku RBS pozwoli Ci zrozumieć, jak kreowane są gigantyczne pieniądza i jak chciwość banksterów może zagrozić stabilności systemu finansowego.

Wpis “Filmy o bankach” jest stale aktualizowany…

Sprawdź też: Najlepsze filmy o kryzysie finansowym

Total
0
Shares

Sprawdź także

Total
0
Share