Historia pokazuje, że kryzysy finansowe łączy zwykle kilka tych samych czynników: chciwość, lekkomyślność i brak regulacji. Doskonale obrazują to zarówno dokumenty, książki czy wiadomości, ale także filmy o kryzysie finansowym 2008, których na przestrzeni ostatnich lat powstało naprawdę wiele.
Kryzys finansowy, który nastąpił po upadku banku inwestycyjnego Lehman Brothers stał się doskonałą pożywką dla twórców hollywoodzkiego kina. W ciągu paru lat powstało kilka świetnych produkcji obrazujących zarówno genezę kryzysu, jak i ostatnie dni Lehmana, a także konsekwencje pazerności i lekkomyślności sektora finansowego, ale nie tylko. Za kryzys na rynku hipotek w USA odpowiadają bowiem także sami konsumenci oraz rząd Stanów Zjednoczonych luzujący regulacje, które finalnie doprowadziły do największego od lat 20 zeszłego wieku kryzysu finansowego na świecie.
1. Zbyt wielcy, by upaść 2011 (Too Big to Fail)
Produkcja Curtisa Hansona z 2011 roku o wiele mówiącym tytule Zbyt wielcy, by upaść, jest ekranizacją książki Andrew Sorkina o tym samym tytule. Zarówno książka, jak i film przedstawiają miesiące walki sekretarza skarbu USA Henry Paulsona o stabilność sektora finansowego, który w wyniku braku odpowiednich regulacji i kontroli nad największymi bankami inwestycyjnymi w Stanach Zjednoczonych, stanął na krawędzi upadku.
Sprawdź także: Rozkręca się globalny kryzys bankowy
Film perfekcyjnie obrazuje wpływ banków inwestycyjnych na gospodarkę światową oraz konsekwencje niedojrzałych decyzji “graczy” sektora finansowego, z którymi mierzyć muszą się zwykli obywatele. “Za miesiąc w sklepach nie będzie nawet mleka […] Są zbyt wielcy, by upaść” – możemy usłyszeć z ust zrezygnowanego Poulsona, w którego wcielił się William Hurt.
2. Chciwość 2011 (Margin Call)
Chciwość to zdecydowanie najlepsze tłumaczenie obrazu J.C. Chandora pod oryginalnym tytułem “Margin Call”, w którym zagrali m.in. Kevin Spacey, Jeremy Irons i Demi Moore. Mimo że akcja filmu dzieje się w bliżej nieokreślonej firmie inwestycyjnej na Wall Street, to nikt nie ma złudzeń, że scenariusz wzorowany jest właśnie Lehmanem.
Młody analityk zatrudniony w firmie dociera do danych, które wskazują na poważne problemy finansowe przedsiębiorstwa. Poinformowany o tym zarząd przez noc obraduje nad konsekwencjami ewentualnego upadku, który pociągnie za sobą sektor finansowy nie tylko w USA, ale także na całym świecie. Film perfekcyjnie obrazuje hipokryzję wysoko postawionych w świecie finansów osób oraz ich pokrzywioną moralność.
3. Big Short 2015
Gdy jesteśmy już przy miernej moralności i zepsuciu osób powiązanych z sektorem finansowym, warto poświęcić chwilę na kolejną produkcję obrazującą tym razem genezę kryzysu finansowego z lat 2007-2008.
Big Short to ekranizacja książki Michaela Lewisa pod tym samym tytułem, w której bez ogródek ukazana została pazerność branży finansowej oraz lekkomyślność konsumentów pędzących za “American Dream”.
Akcja filmu rozgrywa się na niedługo przed załamaniem rynku hipotek w USA, przeciwko któremu grał inwestor Michael Burry. W dość chaotycznej, ale wysoko ocenianej produkcji zagrali m.in. Steve Carell, Christian Bale, Ryan Gosling oraz Brad Pitt.
4. Inside Job 2010
“Ten kryzys nie był dziełem przypadku. Został rozpętany przez niepoddaną kontroli branżę (finansową-red.)” – ten cytat pochodzący z filmu Inside Job najlepiej odzwierciedla istotę problemu, który przerodził się w globalny kryzys finansowy XXI wieku. Dokument w reżyserii Charlesa Fergusona obrazuje czynniki, mające bezpośredni wpływ na załamanie rynku, co zakończyło się upadkiem dziesiątek mniejszych i większych banków na całym świecie oraz utratą domów przez miliony Amerykanów.
Zobacz także: Filmy o bankach, po których znienawidzisz sektor finansowy
W filmie w sposób niezwykle wyraźny ukazano pazerność, chciwość, hipokryzję, obłudę oraz zepsucie “białych kołnierzyków”, którzy licząc zyski, nie brali pod uwagę konsekwencji swoich działań. Dokument zawiera wiele komentarzy ekonomistów, polityków oraz dziennikarzy opisujących genezę kryzysu finansowego z pierwszej dekady tego wieku. Przed obejrzeniem Inside Job, warto rzucić okiem na produkcje fabularne, które wymieniliśmy wcześniej.
5. Panic: The Untold Story of the 2008 Financial Crisis
Jeśli lubisz dokumenty i znasz język angielski, polecanym filmem o kryzysie finansowym 2008 r. będzie także produkcja HBO pod tytułem “Panic: The Untold Story of the 2008 Financial Crisis”
Film przedstawia wysiłki sekretarza skarbu Henry’ego Paulsona, prezesa Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku Timothy’ego Geithnera i prezesa Rezerwy Federalnej Bena Bernanke mające na celu stabilizację sektora finansowego oraz obrazuje konsekwencje podjętych przez nich decyzji.
6. The Flaw 2011 (Wady)
Kolejny dobry dokument śledczy o genezie kryzysu finansowego 2007-2008 w reżyserii wielokrotnie nagradzanego Davida Singtona. Produkcja obrazuje narastanie i pęknięcie bańki kredytowej w USA, za którą stało przekonanie, że każdy Amerykanin może być bogaty i każdy powinien posiadać własny dom oraz to, że ceny nieruchomości będą rosły w nieskończoność.
7. END OF THE ROAD: How Money Became Worthless
Jeśli chcesz w pełni zrozumieć istotę kryzysów finansowych z ostatnich dekad, dokument END OF THE ROAD: How Money Became Worthless (Koniec drogi. Jak pieniądze stały się bezwartościowe) jest absolutnym must see. W tym niespełna godzinnym filmie omówiona została kwestia międzynarodowego systemu finansowego od czasów zniesienia przez Nixona parytetu złota do dnia załamania się systemu, a więc kryzysu 2008 r.
Kluczowym pytaniem, które zadasz po obejrzeniu tego filmu, jest to, czy kryzys finansowy został zażegnany, czy też wyłącznie “załatany” i zrzucony na dalszy plan. Do takich wniosków możesz dojść po obejrzeniu “Zbyt wielcy, by upaść”, a więc produkcji, którą wymieniliśmy na samym początku.
8. I.O.U.S.A. (Amerykański czek bez pokrycia) 2008
Amerykański czek bez pokrycia “I.O.U.S.A.”to kolejny mocny dokument obrazujący zarówno kwestie kryzysu finansowego, jak i zadłużenia gospodarstw domowych amerykańskich rodzin. Premiera opartego na książce “Imperium długu” filmu miała miejsce w styczniu 2008 roku, a więc na samym początku kryzysu finansowego, który wstrząsnął gospodarkami wszystkich krajów.
Amerykański czek bez pokrycia szczegółowo omawia zagadnienia związane z rosnącymi kosztami państwa, jego zadłużeniem oraz brakiem odpowiedzialnej elity, która wzięłaby na siebie ciężar odpowiedzialności za przeprowadzenie reform. Film kończy się listą sugestii na uzdrowienie amerykańskiego systemu finansowego. (Wikipedia).
9. The Last Days of Lehman Brothers
The Last Days of Lehman Brothers to kolejny film o kryzysie finansowym, przedstawiający ostatnie dni życia banku inwestycyjnego Lehman Brothers. Wyprodukowany został przez BBC, a premiera miała miejsce 9 września 2009 roku w ramach sezonu BBC „Aftershock”, tj. wybranych programów z okazji pierwszej rocznicy upadku amerykańskiego giganta finansowego.
W The Last Days of Lehman Brothers zagrali m.in. James Cromwell wcielający się w rolę Henrego Paulsona, Ben Daniels, Corey Johnson (Dick Fuld), Michael Landes i James Bolam. Scenariusz przygotował wielokrotnie nagradzany dramaturg Craig Warner, reżyserką zajął się Michael Samuels.
10. Capitalism: A Love Story
Kapitalizm: Historia miłosna to wstrząsający, ale zarazem zabawnie podany dokument w reżyserii Michaela Moora. Film, którego premiera odbyła się w 2009 roku, koncentruje się na kryzysie finansowym z pierwszej dekady tego tysiąclecia, jednak twórca porusza w nim temat zepsutej moralności wielkiego biznesu, chciwość i nierówność społeczną.
Filmy o kryzysie finansowym to nie jedyne produkcje, które warto obejrzeć, aby zrozumieć istotę problemów, z jakimi zmagają się zarówno największe gospodarki świata, ale także – a może i przede wszystkim – konsumenci, czyli zwykli obywatele wpędzeni w wir iluzorycznych wartości, którymi stały się w ostatnim czasie “papierowe pieniądze”. W kolejnym zestawieniu przedstawiamy TOP filmy o pieniądzach i bankach, które musisz zobaczyć.
Sprawdź także: Filmy motywacyjne o sukcesie, pieniądzach i karierze