Follow

Newsletter

Top 10 lotnisk w Europie pod względem obsłużonych pasażerów

Top 10 lotnisk w Europie pod względem obsłużonych pasażerów

Historia lotów pasażerskich sięga początków XX wieku, kiedy to w 1909 roku we Frankfurcie została założona pierwsza linia lotnicza. Od tych czasów minęło już wiele lat, a komercyjne podróże samolotami rozpowszechniły się na cały świat i stały się normą do tego stopnia, że bardzo wiele ludzi nie wyobraża sobie wakacji lub urlopu bez wizyty na lotnisku w celu podróżowania za granicę.

Top 10 lotnisk w Europie pod względem obsłużonych pasażerów
Top 10 lotnisk w Europie pod względem obsłużonych pasażerów

Ludzie na całym świecie korzystają z samolotów przede wszystkim po to, aby dostać się do dalekich zakątków globu, gdzie nie byliby w stanie dotrzeć jakimkolwiek innym środkiem transportu. Podróżujemy w celach turystyczny, służbowych czy też biznesowych. Jednakże czy odwiedzając przeróżne lotniska Europy i całego świata, zastanawiamy się nad tym, ile tak właściwie osób w ciągu roku jest obsługiwanych przez porty lotnicze? W dzisiejszym artykule zdecydowaliśmy się przyjrzeć temu zagadnieniu, dlatego też, jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie lotniska w Europie obsługują najwięcej pasażerów w ciągu roku, koniecznie zostań z nami!

Top 10 lotnisk w Europie – wprowadzenie

Zanim przejdziemy do konkretów, to znaczy do wymienienia najchętniej odwiedzany portów lotniczych w Europie, musimy zacząć od krótkiego wprowadzenia, które pozwoli zrozumieć proponowane przez nas zestawienie. W dzisiejszym artykule skupimy się na absolutnie kluczowej statystyce dotyczącej lotnisk na starym kontynencie. Mianowicie, najważniejszym parametrem, który pozwala wyłonić największe porty lotnicze jest roczna liczba obsługiwanych pasażerów. Dane te gromadzone są bardzo starannie i pochodzą od samych lotnisk, dlatego też możemy być pewni, że są one wiarygodne.

Top 10 lotnisk w Europie - wprowadzenie
Top 10 lotnisk w Europie – wprowadzenie

Ponadto, zanim zaczniemy przedstawiać nasz ranking, chcielibyśmy wspomnieć również o tym, dlaczego zdecydowaliśmy się ograniczyć go tylko do Europy. Mianowicie, głównym powód jest związany oczywiście z tym, że Polska leży na starym kontynencie, dlatego też mieszkańcy naszego kraju najczęściej korzystają z portów lotniczych w obrębie właśnie tego kontynentu. Oprócz tego, warto też wspomnieć o tym, że ogólnoświatowy ranking kończy się głównie na lotniskach w USA. Jednakże liczby w Stanach Zjednoczonych są zupełnie inne ze względu na popularności lotów wewnątrz krajowych, które Amerykanie wręcz uwielbiają. Dlatego też, europejski ranking jest nie tylko dużo bliższy nam, Polakom, ale także według nas jest po prostu ciekawszy.

Przejdźmy zatem do sedna dzisiejszego artykułu. Oto top 10 lotnisk w Europie pod względem obsługiwanych pasażerów w ciągu roku.

10. Port lotniczy Munich, Monachium, Niemcy

Dzisiejsze zestawienie zaczniemy od końca – na 10. miejscu rankingu największych lotnisk Europy pod względem obsłużonych pasażerów w ciągu roku znalazł się Port lotniczy Munich, który, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w Niemczech, a dokładniej w stolicy Bawarii, czyli Monachium. Jak każde duże lotnisko nie jest on położony bardzo blisko samego miasta, dokładnie jest on zlokalizowany 28 kilometrów na północy wschód od Monachium. Jednakże, pomimo tego, że ten port lotniczy oddalony jest od miasta, jest on z nim bardzo dobrze skomunikowany. Na lotnisko jeżdżą S-Bahny, czyli miejskie pociągi, którymi można dostać się do centrum nawet w 40 minut.

Przechodząc do liczb, Port lotniczy Monachium od wielu lat plasuje się w pierwszej dziesiątce zestawienia największych lotnisk Europy pod względem obsłużonych pasażerów. Według statystyk, w zeszłym roku skorzystało z niego około 37 milionów podróżnych, jednakże, nie zmienia to faktu, że opisywany przez nas port lotniczy, w dalszym ciągu nie jest liderem w tej kategorii w Niemczech. Zdecydowanie wyprzeda go port lotniczy we Frankfurcie na Menem, o którym więcej opowiemy w dalszej części artykułu.

10. Port lotniczy Munich, Monachium, Niemcy
10. Port lotniczy Munich, Monachium, Niemcy

Obecnie funkcjonujący Port lotniczy Monachium jest stosunkowo nowym obiektem, gdyż został otwarty nieco ponad 30 lat temu, dokładnie w 1992 roku. Jednakże, lotnisko w stolicy Bawarii istniało już od 1939 roku i było ono zlokalizowane w pobliskiej miejscowości Riem. Natomiast rozwój rynku lotniczego oraz większe zapotrzebowanie na loty pasażerskie przyczyniło się do tego, że w opisywanym przez nas mieście, powstał nowy port lotniczy ze znacznie większymi możliwościami, którego potencjał wykorzystywany jest aktualnie.

Lotnisko w Monachium posiada dwa terminale. Pierwszy z nich działa od momentu otwarcia portu, natomiast drugi został oddany do użytku w 2003 roku. Oprócz tego, warto również wspomnieć, że opisywany przez nas port lotniczy jest ważnym hubem dla jednej z większych linii lotniczych na świecie, czyli dobrze wszystkim znanej Lufthansy, ponadto korzystają z niego także Qatar Airways, Turkish Airlines oraz Polskie Linie Lotnicze LOT. Ponadto na Port Lotniczy w Monachium można dolecieć z wielu Polskich lotnisk (Warszawa-Chopin, Kraków, Katowice, Gdańsk, Poznań, Rzeszów, Wrocław).

W ramach ciekawostki, warto wspomnieć również o tym, że przestrzeń na lotnisku w Monachium wynajmuje ponad 200 firm, które świadczą różnorakie usługi, a wśród nich jest jedyny na świecie lotniskowy browar – w końcu Monachium to stolica piwa.

9. Port lotniczy Fiumicino, Rzym, Włochy

Wśród dziesięciu największych lotnisk w Europie pod względem obsłużonych pasażerów na 9. miejscu znalazł się Port lotniczy Fiumicino, który jest najważniejszym, międzynarodowym terminalem lotniczym w całych Włoszech. Zlokalizowany jest on 30 kilometrów od centrum stolicy Italii, którą oczywiście jest Rzym, a dokładnie znajduje się w miejscowości Fiumicino, która połączona jest ze stolicą za pomocą torów kolejowych oraz autostrady A91.

Jeżeli chodzi o liczby, Port lotniczy Fiumicino zagwarantował sobie miejsce w pierwszej dziesiątce największych lotnisk w Europie dzięki obsłużeniu nieco ponad 40 milionów podróżnych w ciągu roku. Ponadto, warto wspomnieć, że ten port lotniczy jeszcze rok wcześniej nie znajdował się w tym zestawieniu, dlatego też należy odnotować jego dosyć duży wzrost liczby obsłużonych pasażerów. Oprócz tego, jest to także największe lotnisko we Włoszech pod tym względem.

9. Port lotniczy Fiumicino, Rzym, Włochy
9. Port lotniczy Fiumicino, Rzym, Włochy

Port lotniczy Fiumicino jest stosunkowo starym obiektem, szczególnie jeżeli porównamy go do wcześniej opisanego portu w Monachium, gdyż został on otwarty już w 1961 roku. Powstał w celu zastąpienia starego portu lotniczego Rzym-Ciampino, który po otwarciu Fiumicino został przeznaczony do obsługi lotów krajowych i czarterowych.

Największy port lotniczy Włoch był i nadal jest stopniowo rozbudowywany. Aktualnie może on obsługiwać tak dużą liczbę podróżnych, dzięki temu, że posiada 3 terminale pasażerskie, które odpowiedzialne są za krajowy oraz międzynarodowy ruch lotniczy. Oprócz tego, warto wspomnieć również o tym, że Fiumicino jest głównym hubem włoskich linii lotniczych, czyli ITA Ariways, a także ważnym hubem dla takich linii jak Ryanair, Wizz Air oraz American Airlines. Ponadto, na opisywane przez nas lotnisko latają również samoloty Polskich Linii Lotniczych LOT, a poza ruchem pasażerskim Fiumicino posiada także otwarty w 2004 roku terminal cargo.

8. Port lotniczy Gatwick, Londyn, Anglia

Na 8. miejscu rankingu największych lotnisk Europy pod względem obsłużonych pasażerów uplasował się angielski Port lotniczy Londyn-Gatwick. Pomimo tego, że jego nazwa wskazuje na to, że znajduje się on w stolicy Wielkiej Brytanii, w rzeczywistości jest on od niej oddalony o 40 kilometrów na południe. Dokładnie, jest on położny w połowie drogi z Londynu do nadmorskiego miasta Brighton, które znajduje się nad kanałem La Manche.

Przejdźmy jednak do konkretów, Port lotniczy Gatwick w ciągu ostatniego roku, według najbardziej wiarygodnych szacunków, obsłużył około 40,9 milionów pasażerów. Opisując ten port lotniczy koniecznie należy wspomnieć o tym, że nie jest to jedyne lotnisko w Londynie. Oprócz Gatwick w stolicy Wielkiej Brytanii znajduje się także Port lotniczy Heathrow, do którego jeszcze wrócimy w dalszej części artykułu. Jednakże, zaznaczenie tego faktu jest o tyle ważne, że Heathrow nie może obsługiwać w zasadzie większości linii czarterowych, dlatego też latają one właśnie na Gatwick.

8. Port lotniczy Gatwick, Londyn, Anglia
8. Port lotniczy Gatwick, Londyn, Anglia

Port lotniczy Gatwick-Londyn posiada dwa terminale – południowy i północny. Pierwszy z nich został otwarty już w 1958 roku, natomiast budowa drugiego rozpoczęła się w 1983 roku, a została oficjalnie skończona pięć lat później w 1988 roku. W ramach ciekawostki, warto wspomnieć, że zarówno południowy, jak północy terminal otwierała sama królowa Elżbieta II.

Obydwa terminale były wielokrotnie rozbudowywane, dzięki czemu z roku na rok Gatwick może obsługiwać coraz większą liczbę pasażerów. Ponadto, warto wspomnieć również o tym, że lotnisko to jest jednym z ważniejszych hubów dla Norwegian Air Shuttle, British Airways, easyJet i TIU Airways, a do tego obsługuje także wiele lotów transatlantyckich do i z USA, z czego korzysta między innymi Virgin Atlantic.

7. Port lotniczy El Prat, Barcelona, Hiszpania

Następnym lotniskiem, które znalazło się w pierwszej dziesiątce największych portów lotniczych w Europie pod względem obsłużonych pasażerów w ciągu roku jest Port lotniczy El Prat, który znajduje się w Barcelonie, czyli drugim największym mieście Hiszpanii. Dokładnie, zlokalizowany jest on w miejscowości El Prat de Llobregat, która znajduje się 10 kilometrów od centrum stolicy Katalonii, czyli naprawdę blisko, dzięki czemu na lotnisko można dojechać miejskimi autobusami, a także pociągiem.

Według oficjalnych informacji, Port lotniczy El Prat w ciągu ostatniego roku obsłużył niespełna 50 milionów podróżnych (dokładnie 49,9 mln). Liczba ta robi ogromne wrażenie, jednakże w dalszym ciągu jest to drugi największy port lotniczy w Hiszpanii po madryckim Barajas, który opiszemy w dalszej części artykułu. Ponadto, warto wspomnieć, że opisywane przez nas lotnisko obsługuje loty krajowe i europejskie, a także proponuje połączenia do Ameryki Północnej, Południowej, Afryki oraz Azji.

7. Port lotniczy El Prat, Barcelona, Hiszpania
7. Port lotniczy El Prat, Barcelona, Hiszpania

Port lotniczy El Prat jest jednym z najstarszych obiektów w naszym zestawieniu, gdyż został otwarty już w 1916 roku. Posiada on dwa terminale, które były wielokrotnie rozbudowywane. Szczególnie warta odnotowania jest przebudowa terminala 1, który został ponownie otwarty w zupełnie nowym wydaniu w 2009 roku jako piąty na świecie co do wielkości obiekt tego typu.

Wśród najważniejszych linii lotniczych, które posiadają swoje huby na El Prat jest przede wszystkim Vueling Airlines, czyli tania, hiszpańska linia lotnicza, która swoją siedzibę posiada właśnie na katalońskim lotnisku. Oprócz tego z opisywanego przez nas portu lotniczego korzystają także takie linie lotnicze takie jak American Airlines, Air Europa, Norwegian Air Shuttle i EasyJet. Ponadto na Port lotniczy El Prat można dolecieć także samolotami z wielu polskich lotnisk. Wśród nich są porty w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu.

6. Port lotniczy Frankfurt, Frankfurt nad Menem, Niemcy

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć także Portu lotniczego we Frankfurcie nad Menem. Jest to 6. największy port lotniczy w Europie pod względem obsłużonych pasażerów w ciągu roku. W przeciwieństwie do większości opisywanych przez nas lotnisk znajduje się on w granicach miasta, dokładnie w dzielnicy Flughafen na jego obrzeżach. W związku z tym dojazd z portu do miasta jest naprawdę dogodny i możliwy zarówno autobusami, jak i pociągami.

Port lotniczy Frankfurt uplasował się na szóstym miejscu w naszym artykule, dzięki obsłużeniu około 59,4 milionów pasażerów w ciągu zeszłego roku. Warto zauważyć, że jest to prawie 10 milinów więcej niż przed chwilą opisywane El Prat w Barcelonie. Ponadto, jest to także największe lotnisko w całych Niemczech, wyprzedza między innymi porty w Monachium czy Berlinie. Wśród dostępnych połączeń znajdziemy loty do Ameryki Południowej, Północnej, Azji i Afryki, a także połączenia krajowe i europejskie.

6. Port lotniczy Frankfurt, Frankfurt nad Menem, Niemcy
6. Port lotniczy Frankfurt, Frankfurt nad Menem, Niemcy

Przechodząc do historii, Port lotniczy Frankfurt został oficjalnie otwarty w 1936 roku, w związku z czym był już dostępny w czasie II Wojny Światowej. W tamtych czasach był on wykorzystywany tylko i wyłącznie do celów wojskowych. Aktualnie lotnisko we Frankfurcie posiada tylko 2 terminale pasażerskie, jednakże w najbliższej przyszłości ma się to zmienić, gdyż już w 2026 ma zostać otwarty nowy, trzeci terminal pasażerski, który jest w trakcie budowy.

Pomimo tego, że opisywane przez nas lotnisko posiada tylko dwa terminale jest głównym hubem dla jednej z największych linii lotniczych na świecie, Lufthansy. Oprócz tego, lotnisko we Frankfurcie jest ważnym hubem dla Air China, Condor oraz Discover Airlines. Ponadto, Port lotniczy Frankfurt oferuje także połączenia na wiele polskich lotnisk.

5. Port lotniczy Barajas, Madryt, Hiszpania

Na 5. miejscu wśród dziesięciu największych lotnisk Europy pod względem obsłużonych pasażerów w ciągu roku uplasował się Port lotniczy Barajas, który znajduje się w stolicy Hiszpanii. Jak każde duże lotnisko, nie znajduje się on w samym mieście tylko na jego obrzeżach. Dokładnie zlokalizowany jest w miejscowości Barajas, która jest położona 13 kilometrów na północny wschód od centrum Madrytu, do którego można bez problemu dojechać miejskim autobusem.

Przechodząc do statystyk, według oficjalnych danych Port lotniczy Madryt-Barajas, w ciągu zeszłego roku, obsłużył około 60,2 milinów pasażerów, dzięki czemu znalazł się w pierwszej piątce naszego zestawienia. Ponadto, warto również wspomnieć o tym, że jest to największy port lotniczy w całej Hiszpanii, wyprzedzając wcześniej opisane lotnisko w Barcelonie. Obsługuje on zarówno loty krajowe, międzynarodowe, jak i transportowe.

5. Port lotniczy Barajas, Madryt, Hiszpania
5. Port lotniczy Barajas, Madryt, Hiszpania

Tak jak już wspomnieliśmy, port lotniczy w Barajas jest największym tego typu obiektem w Hiszpanii, jednakże wcale nie jest starszy od katalońskiego El Prat, bowiem został otwarty w 1931 roku. Posiada ona aż 5 terminali pasażerskich, które były z biegiem lat wielokrotnie rozbudowywane. Ponadto, warto wspomnieć również o tym, że terminal 4, który został otwarty w 2006 roku, jest jednym z największych tego typu obiektów na całym świecie, jego powierzchnia to aż 760 tys. metrów kwadratowych.

Opisywane przez nas lotnisko jest głównym hubem dla wielu dobrze znanych na całym świecie linii lotniczych takich jak Air Europa, Iberia Airlines, Iberia Express czy Fly2World. Ponadto, z Portu lotniczego Barajas korzystają także między innymi Ryanair, Wizz Air, American Airlines oraz Polskie Linie Lotnicze LOT.

4. Port lotniczy Schiphol, Amsterdam, Holandia

Kontynuując nasze zestawienie, na jego 4. miejscu znalazł się Port lotniczy Schiphol, który znajduje się w konstytucyjnej stolicy Holandii, czyli w Amsterdamie. Dokładnie, lotnisko to zlokalizowane jest w obrębie miasta, jednakże około 20 kilometrów od jego centrum. Dojazd na nie zapewniają liczne pociągi oraz miejskie autobusy, którymi bez problemu można dostać się do głównej części Amsterdamu. Nazwa portu lotniczego zazwyczaj pochodzi od mniejszej miejscowości, w której się on znajduje, jednakże w tym przypadku jest inaczej. Opisywane przez nas lotnisko położone jest 3 m p.p.m., na terenie osuszonego jeziora, gdzie dawniej składowane były statki przeznaczone do kasacji i stąd też pochodzi jego nazwa – w języku holenderskim schip to statek, a hol to dziura, jaskinia.

Największy, holenderski port lotniczy zajmuje 4. miejsce w rankingu, dzięki obsłużeniu około 61,9 milionów pasażerów w ciągu ostatniego roku. Ponadto, w związku z tym, że powierzchnia Królestwa Niderlandów jest stosunkowo nieduża i naprawdę gęsto zabudowana jest to jedyny tak ogromny port lotniczy w tym kraju. Drugim największym lotniskiem jest Port Lotniczy Eindhoven, jednakże obsługuje on mniej niż 5 milionów pasażerów rocznie.

4. Port lotniczy Schiphol, Amsterdam, Holandia
4. Port lotniczy Schiphol, Amsterdam, Holandia

Port Lotniczy Schiphol jest jednym z najstarszych obiektów, które znalazły się w naszym zestawieniu. Został on oddany do użytku już w 1917 roku i od czasów końca II wojny światowej jest on stale przebudowywany i modernizowany. Aktualnie posiada on aż 6 dróg startowych, jednakże tylko jeden naprawdę duży terminal, który podzielony jest na trzy sekcje, dzięki czemu lotnisko to może obsługiwać tak dużą liczbę pasażerów.

Największe lotnisko Holandii jest oczywiście głównym hubem operacyjnym dla wszystkich spółek lotniczych z grupy KLM, do których należy KLM, KLM Cargo oraz KLM Cityhopper. Ponadto z Portu Lotniczego Schiphol korzystają także takie linie lotnicze jak Corendor Dutch Airlines, easyJet, American Airlines i British Airlines. Oprócz tego opisywane przez nas lotnisko oferuje także połączenia na polskie lotniska w Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie.

3. Port lotniczy Charles de Gaulle, Paryż, Francja

Podium prezentowanego przez nas zestawienia otwiera Port lotniczy Paryż-Roissy-Charles de Gaulle, który jest największym, francuskim lotniskiem. Dokładnie, zlokalizowany jest on w miejscowości Roissy, która znajduje się w północno-wschodniej części aglomeracji Paryskiej, około 25 kilometrów od centrum stolicy Francji. Podobnie jak każdy nowoczesny port lotniczy w Europie jest on dobrze skomunikowany z centrum miasta – na lotnisko można dojechać podmiejską kolejką RER-B.

Tak jak już wspomnieliśmy, opisywany przez nas port lotniczy jest największym tego typu obiektem w całej Francji, a według ogólnodostępnych danych, w ciągu ostatniego roku, obsłużył on około 67,4 milionów pasażerów z całego świata.

3. Port lotniczy Charles de Gaulle, Paryż, Francja
3. Port lotniczy Charles de Gaulle, Paryż, Francja

Port lotniczy Charles de Gaulle nie jest wyjątkowo starym obiektem, został otwarty w 1974 rok. Początkowo posiadał tylko jeden terminal, jednakże w późniejszych latach został dobudowane dwa kolejne. Pierwszy z nich obsługuje różnorakie połączenia europejskie oraz międzykontynentalne, drugi pierwotnie został wybudowany dla francuskich linii lotniczych Air France, jednakże aktualnie jest on wykorzystywany także przez inne firmy, natomiast trzeci odpowiedzialny za obsługę tanich linii lotniczych oraz lotów czarterowych.

Warto wspomnieć również o tym, że lotnisko w Roissy jest dosyć rozległym obiektem, a poszczególne terminale oraz przyporządkowane do nich staje kolejowe są od siebie dosyć znacząco oddalone. Dlatego też, w celu usprawnienia poruszania się pomiędzy nimi powstał specjalny, bezpłatny i automatyczny system transportu wagonowego o nazwie CGDVAL. Aktualnie system ten łączy wszystkie trzy terminale, dzięki czemu pasażerowie mogą swobodnie poruszać się po lotnisku oraz wygodnie dostać się na stacje kolejowe.

Port lotniczy Charles de Gaulle jest oczywiście głównym hubem dla linii lotniczych Air France, które generują ponad połowę całkowitego ruchu na lotnisku. Ponadto, jest on także ważnym obiektem między innymi dla easyJet, Norde Atlantic Airways, American Airlines oraz Air Algerie.

2. Port lotniczy Stambuł IGA, Stambuł, Turcja

Drugie najwyższe miejsce wśród dziesięciu największych lotnisk w Europie pod względem obsługiwanych pasażerów w ciągu roku zajmuje jednej z dwóch portów lotniczych znajdujących się w stolicy Turcji. Jest to oczywiście Port lotniczy Stambuł IGA. Mieści się on w granicach miasta, dokładnie w dzielnicy Arnavutköy, która położona jest po europejskiej stronie miasta, jednakże jest dosyć znacząco oddalony od centrum. Z lotniska do głównej części Stambułu jest 35 kilometrów, natomiast odległość tą można pokonać specjalnym autobusem oraz nową linią metra, która została otwarta w 2023 roku.

Port lotniczy Stambuł IGA jest oczywiście największym tego typu obiektem w całej Turcji, w ciągu roku korzysta z niego około 76,2 milionów podróżnych, co czyni go drugim największym lotniskiem w całej Europie. Ponadto, warto wspomnieć również o tym, że nie jest on jeszcze wybudowany w całości – według oficjalnych zapowiedzi, w najbliższej przyszłości, ma być on w stanie obsłużyć nawet 200 milionów pasażerów rocznie.

2. Port lotniczy Stambuł IGA, Stambuł, Turcja
2. Port lotniczy Stambuł IGA, Stambuł, Turcja

Przejdźmy zatem do historii portu lotniczego w Stambule. Jest to zdecydowanie najnowszy obiekt, który znajduje się w naszym zestawieniu, bowiem został on oficjalnie otwarty w 2018 roku, czyli zaledwie 6 lat temu. Natomiast, tak jak już wspomnieliśmy, na ten moment nie jest on jeszcze dostępny w pełnej okazałości. Według oficjalnych informacji budowa ma zakończyć się w 2028 roku.

W związku z tym, że opisywane przez nas lotnisko jest w dalszym ciągu w budowie, na dzień dzisiejszy posiada ono tylko jeden terminal. Natomiast, jest to terminal główny, który docelowo ma być największym z czterech, które mają być dostępne po zakończeniu prac. Ponadto, na płycie obiektu znajduje się pięć pasów startowych, trzy z nich są w stałym użyciu, natomiast pozostałe dwa są zapasowe.

Opisywane przez nas lotnisko po swoim niedawnym otwarciu, dokładnie w 2019 roku, całkowicie przejęło regularny i komercyjny ruch lotniczy z portu Stambuł-Atatürk. Jednakże, pomimo tego, Stambuł IGA wcale nie obsługuje największych linii lotniczych świata, zamiast tego z lotniska korzysta wiele rosyjskich firm, które nie mogą latać na inne europejskie lotniska. Ponadto, opisywany przez nas port lotniczy jest oczywiście głównym hubem dla Turkish Airlines.

1. Port lotniczy Heathrow, Londyn, Anglia

Po przedstawieniu dziewięciu portów lotniczych z całej Europy dotarliśmy do pierwszego miejsca naszego zestawienia. Największym lotniskiem na starym kontynencie pod względem obsłużonych pasażerów w ciągu roku jest oczywiście słynny Port lotniczy Heathrow-Londyn. Dokładnie zlokalizowany jest on w Hillington, czyli jednej z 32 gmin Londynu, która oddalona jest od centrum miasta o 24 kilometry. Tak samo jak w przypadku, lotniska Stambuł IGA, komunikację z Heathrow zapewnia linia metra, a także miejska komunikacja autobusowa.

Port lotniczy Heathrow-Londyn miano największego lotniska w Europie zawdzięcza obsłużeniu około 79,3 milionów pasażerów w ciągu zeszłego roku. Ponadto, warto wspomnieć również o tym, że jeżeli weźmiemy pod uwagę cały świat, opisywany przez nas port wyprzedzają jedynie trzy lotniska w Dallas, Dubaju i Atlancie. Natomiast, jeżeli uwzględnimy tylko ruch międzynarodowy, Port lotniczy Heathrow jest drugim, największym tego typu obiektem na całym świecie po lotnisku w Dubaju.

1. Port lotniczy Heathrow, Londyn, Anglia
1. Port lotniczy Heathrow, Londyn, Anglia

Początki Portu lotniczego Heathrow nie były wyjątkowe. Oficjalnie został on otwarty w 1946 roku, jednakże, jeszcze przed drugą wojną światową na jego obecnym terenie istniało nieduże lotnisko. W późniejszy latach Heathrow było systematycznie rozbudowywane, dzięki czemu aktualnie posiada 4 terminale pasażerskie oraz jeden terminal cargo. Ponadto na jego platformie znajduje się także 6 pasów startowych.

Największy port lotniczy w Europie jest wykorzystywany przez 89 linii lotniczych, które latają do ponad 200 miast w 84 krajach na całym świecie. Ponadto, Heathrow jest głównym hubem dla British Airways oraz bazą operacyjną dla Virgin Atlantic. Oprócz tego, z opisywanego przez nas lotniska korzystają także takie linie lotnicze jak Air Canada, American Airlines, Qatar Airways, Lufthansa oraz LOT.

Koniecznie przeczytaj:

Total
0
Shares

Sprawdź także

Total
0
Share