Follow

Newsletter

Czy warto inwestować w nieruchomości w Hiszpanii w 2024 roku?

Czy warto inwestować w nieruchomości w Hiszpanii w 2024 roku?

Każdy obywatel Polski prawdopodobnie zdaje sobie sprawę z tego, albo przynajmniej słyszał o tym, że aktualna sytuacja na rynku mieszkaniowym w naszym kraju jest nie za ciekawa. Stale rosnące ceny nieruchomości oraz brak mieszkań, z tym na co dzień muszą zmagać się nasi rodacy, którzy planują zakup mieszkania. Jednakże, w związku z tym, czy rzeczywiście warto poświęcać tak dużo czasu i wysiłku, żeby poczynić inwestycję mieszkaniową w Polsce, kiedy można zdecydować się na zagraniczną inwestycję?

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, to temat, który ostatnio stał się naprawdę popularny w naszym kraju. Natomiast dla wielu osób takie rozwiązanie może wydawać się niesamowicie skomplikowane, a nawet wręcz niemożliwe. Jednakże, czy w rzeczywistości zakup nieruchomości w Hiszpanii jest taki trudny? Sprawdzimy to w dzisiejszym artykule, dlatego też, jeżeli zastanawiasz się nad zagraniczną inwestycją mieszkaniową, koniecznie zostań z nami!

Zakup nieruchomości w Hiszpanii – podstawowe informacje

Hiszpania to szczególnie popularny kierunek wakacyjny wśród polskich turystów. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu jest to piękny kraj z bogatą historią, wspaniałymi zabytkami, inspirującymi miastami oraz przede wszystkim malowniczymi plażami i kurortami. Jednakże, większość osób, które decydują się na urlop właśnie na Półwyspie Iberyjskim, traktuje to miejsce tylko i wyłącznie jako punkt, w którym może wypocząć i poczuć więcej słońca. Natomiast, Hiszpania to również idealne miejsce na inwestycje. Nieruchomości w Hiszpanii, w porównaniu z polskimi są stosunkowo niedrogie. Ponadto kupując mieszkanie lub dom na Półwyspie Iberyjskim zyskujemy nie tylko miejsce, do którego możemy wracać na wakacje, ale także inwestycję, z której można zarobić naprawdę dobre pieniądze, w końcu do Hiszpanii co roku przyjeżdża ponad 80 milionów turystów.

Zakup nieruchomości w Hiszpanii - podstawowe informacje
Zakup nieruchomości w Hiszpanii – podstawowe informacje

W ostatnich latach, wielu Polaków decydowało się na zakup nieruchomości w Hiszpanii, jednakże w dalszym ciągu, proces ten może wydawać się naprawdę skomplikowany, szczególnie dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z zakupem nieruchomości za granicą. Dlatego też, w dzisiejszym artykule postanowiliśmy dokładnie przedstawić jak wygląda zakup nieruchomości w Hiszpanii oraz obalić mit, że jest to trudny orzech do zgryzienia.

Sprawdź: Jak zarabiać na wypełnianiu ankiet?

Czy Polak może kupić nieruchomość w Hiszpanii?

Pierwszym i najważniejszym pytaniem, na które musimy odpowiedzieć zaczynając dzisiejszy artykuł jest: “Czy Polak może kupić nieruchomość w Hiszpanii?”. Odpowiedź na to pytanie może wydawać się oczywista, jednakże nie dla każdego. W związku z tym, że opisywany przez nas kraj, tak samo jak Polska, znajduje się w Unii Europejskiej, nie ma najmniejszych przeszkód, żeby zakupić nieruchomość w Hiszpanii jako obywatel Polski. Ogólnie, każdy obcokrajowiec, uprawniony jest do zakupu nieruchomości w tym słonecznym kraju. Nie ma żadnych dodatkowych wymagań, czy też nadmiernej papierkowej roboty, każdy obcokrajowiec, czyli także każdy Polak, który posiada odpowiednie pieniądze może bez większych problemów zakupić nieruchomość w Hiszpanii.

Czy Polak może kupić nieruchomość w Hiszpanii?
Czy Polak może kupić nieruchomość w Hiszpanii?

Ponadto, z naszej, polskiej perspektywy, proces ten wydaje się być naprawdę nietrudny. W związku z tym, że opisywany przez nas kraj jest stałym członkiem UE, zakup nieruchomości w Hiszpanii jest naprawdę podobny do procesu zakupu nieruchomości w Polsce. Oczywiście, poszczególne formalności się różnią, jednakże są to na tyle małe różnice, że można je bez najmniejszych problemów zrozumieć.

Od czego zacząć proces zakupu nieruchomości w Hiszpanii?

Wiemy już, że każdy obcokrajowiec może zakupić nieruchomość w Hiszpanii bez większych obostrzeń. Ponadto, tak jak też wspomnieliśmy, w związku z tym, że opisywany przez nas kraj jest członkiem UE, cały proces zakupu nieruchomości w Hiszpanii jest mocno zbliżony to tego jak wygląda on w Polsce. Jednakże, jest parę formalności, o których należy szczególnie pamiętać. Zdecydowanie najważniejszą z nich, bez której nawet nie możemy rozpocząć procesu zakupu nieruchomości w Hiszpanii, jest zdobycie numeru NIE (Número de Identificación de Extranjero). Jest to nic innego jak unikalny numer identyfikacji podatkowej dla mieszkańców i nierezydentów.

Od czego zacząć proces zakupu nieruchomości w Hiszpanii?
Od czego zacząć proces zakupu nieruchomości w Hiszpanii?

Uzyskanie numeru NIE, jest bez dwóch zdań najważniejszą formalnością, od której należy zacząć proces zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Opisywany przez nas numer pozwoli Ci nie tylko na zakup mieszkania czy też domu, ale także umożliwi późniejsze opłacanie podatków, zawieranie umów o dostawę chociażby prądu czy wody, a nawet zawarcie umowy o pracę. Numer NIE można uzyskać wybierając się na dowolny posterunek policji w Hiszpanii z ważnym paszportem, jego kserokopią oraz wypełniony formularzem zgłoszeniowym. Usługa ta nie jest niestety bezpłatna, jednakże nie jest też droga, ponieważ kosztuje zaledwie 12 euro. W przypadku obywateli UE, uzyskanie tego niezbędnego przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii numeru nie jest również czasochłonne – zazwyczaj przetwarzane jest to już tego samego dnia.

Oczywiście, samo uzyskanie numeru NIE, nie kończy całego procesu zakupu nieruchomości w Hiszpanii, jednakże, należy podkreślić, że jest to najważniejszy krok, od którego koniecznie trzeba zacząć ten proces. To jak dokładnie wygląda zakup nieruchomości w Hiszpanii wyjaśnimy krok po kroku w dalszej części tego artykułu.

Kredyt hipoteczny w Hiszpanii

Każdy kto kiedykolwiek kupował jakąś nieruchomość prawdopodobnie wie, że w większości przypadków taki wydatek związany jest z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Niestety polskie banki nie oferują pożyczek na zakup nieruchomości za granicą, dlatego też aby uzyskać kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości w Hiszpanii trzeba skorzystać z usług lokalnego banku. Na szczęście proces ten nie jest zbytnio skomplikowany, a niektóre hiszpańskie banki oferują nawet specjalne kredyty właśnie dla obcokrajowców.

Kredyt hipoteczny w Hiszpanii
Kredyt hipoteczny w Hiszpanii

Jednakże warto wspomnieć, że nierezydenci, w przypadku pożyczania pieniędzy w Hiszpanii, nie są traktowani tak samo jak obywatele tego kraju. Mieszkańcy Hiszpanii mogą pożyczyć nawet do 80% szacowanej wartości nieruchomości na maksymalnie 40 lat, natomiast nierezydenci jedynie do 50-70%, które muszą spłacić maksymalnie w ciągu 15-20 lat. Oczywiście, zaciągając kredyt hipoteczny w Hiszpanii, tak samo jak w Polsce, możesz zdecydować się na stałe lub zmienne oprocentowanie.

Oprócz tego, wnioskując o taką pożyczkę, będziesz musiał raczej udać się osobiście do oddziału banku, w którym zaciągasz kredyt. Ponadto, aby złożyć taki wniosek, musisz także spełnić kilka ważnych warunków, chociażby takich jak:

  • Numer NIE;
  • Dowód zatrudnienia lub dochodu;
  • Wstępna umowa ze sprzedawcą nieruchomości, na którą chcesz wziąć kredyt hipoteczny;
  • Szczegóły dotyczące aktualnych długów i innych kredytów hipotecznych;
  • Kopie wszystkich istniejących aktów własności nieruchomości w Hiszpanii i innych krajach.

Natomiast bardzo ważne jest, że kredyt hipoteczny w Hiszpanii możesz uzyskać dopiero wtedy, kiedy staniesz się właścicielem nieruchomości, na którą chcesz pożyczyć pieniądze. W związku z tym, we wstepnej umowie zakupu nieruchomości w Hiszpanii, warto zawrzeć klauzulę, która umożliwi Ci wycofanie się, w sytuacji, kiedy bank nie udzieli Ci kredytu hipotecznego.

Zakup nieruchomości w Hiszpanii krok po kroku

Znamy już podstawowe informacje dotyczące zakupu nieruchomości w Hiszpanii, więc czas przejść do szczegółów. Jako, że każdy zakup mieszkania czy też domu, niezależnie od tego czy w Polsce czy za granicą, wiąże się z naprawdę dużą sumą pieniędzy, warto zrobić to w dokładny i przemyślany sposób. Dlatego też, zdecydowaliśmy się przedstawić jak wygląda ten proces krok po kroku.

Krok 1 – Ustalenie budżetu

Pierwszy krok, o którym zdecydowaliśmy się wspomnieć, nie jest związany z żadnymi formalnościami, ani wydatkami, jednakże bez najmniejszych jest bardzo ważny w kontekście dokładnego przeprowadzenia procesu zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Mianowicie, zanim zaczniemy rozglądać się po rynku nieruchomości i podejmiemy jakiekolwiek kroki formalne, należy ustalić swój budżet, czyli to jaką kwotę chcemy przeznaczyć na zakup mieszkania, domu lub działki. Krok ten jest bardzo prosty, a jednocześnie bardzo ważny. Mając świadomość, jakie są nasze możliwości, będziemy w stanie bez problemu znaleźć takie oferty jakie nas interesują, dzięki czemu cały proces zakupu nieruchomości w Hiszpanii będzie dla nas znacznie łatwiejszy.

Krok 1 - Ustalenie budżetu
Krok 1 – Ustalenie budżetu

Krok 2 – Złożenie wniosku o numer NIE

Przedstawiliśmy już co warto zrobić na samym początku planowania zakupu nieruchomości w Hiszpanii, dlatego też czas przejść do najważniejszej formalności, bez spełnienia której nie możemy planować, ani nawet myśleć o inwestycji w nieruchomości w tym słonecznym kraju. Mianowicie, na pierwszą formalnością, którą koniecznie trzeba dopełnić jest złożenie wniosku o i uzyskanie numeru NIE.

Krok 2 - Złożenie wniosku o numer NIE
Krok 2 – Złożenie wniosku o numer NIE

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, numer NIE to indywidualny numer identyfikacji podatkowej, bez którego nie jesteśmy w stanie zakupić nieruchomości w Hiszpanii. Dlatego też, jest to najważniejsza i główna formalność jaką musimy spełnić, jeżeli chcemy wejść w posiadanie nieruchomości w Hiszpanii. Jak zdobyć numer NIE przedstawiliśmy już wcześniej, jednakże warto to powtórzyć. Aby uzyskać taki numer identyfikacyjny należy udać się na dowolny posterunek hiszpańskiej policji, przedstawić ważny paszport oraz jego kserokopię, wypełnić formularz zgłoszeniowy i uiścić opłatę w wysokości 12 euro. W przypadku wszystkich obywateli UE, numer NIE uzyskamy już najprawdopodobniej tego samego dnia.

Jak łatwo można zauważyć, uzyskanie numeru NIE to bardzo prosty proces, jednakże należy pamiętać, że jest on bardzo ważny i nie powinniśmy odkładać go na później.

Krok 3 – Znalezienie nieruchomości

Kiedy uzyskaliśmy już numer NIE oraz znamy nasz budżet możemy przejść do kolejnego kroku, który nie jest w żaden sposób związany z wypełnianiem formalności. Mianowicie, posiadając numer NIE, możemy zacząć rozglądać się za interesującymi nas nieruchomościami. W tym kontekście najważniejsze jest ustalenie lokalizacji oraz powierzchni domu, mieszkania lub działki, którą chcemy zakupić. Co ważne nie trzeba robić tego fizycznie, w dzisiejszych czasach, kiedy nieruchomości w Hiszpanii są stosunkowo popularne, nawet na polskich strona internetowych można znaleźć wiele ofert sprzedaży domów, mieszkań czy tez działek na Półwyspie Iberyjskim. Ponadto, wiele portali sprzedających nieruchomości w Hiszpanii oferuje także pomoc konsultantów, którzy ułatwią nam cały proces znalezienia, odpowiadającej naszym wymaganiom, nieruchomości.

Krok 3 - Znalezienie nieruchomości
Krok 3 – Znalezienie nieruchomości

Krok 4 – Przeprowadzenie kontroli nieruchomości

Po dokładnym przejrzeniu dostępnych na sprzedaż nieruchomości w Hiszpanii i wybraniu interesującego nas obiektu, czas przejść do bardzo ważnego kroku, który zabezpieczy nas przed kupnem chociażby zadłużonej nieruchomości. Mianowicie, przed dokonaniem zakupu należy przeprowadzić kontrolę interesującej nas nieruchomości. Najlepiej zrobić to z pomocą prawnika, który działa na hiszpańskim rynku nieruchomości oraz zna tamtejsze prawo. Znalezienie takiej pomocy raczej nie powinno być trudne, ponieważ wiele agencji zajmujących się nieruchomościami w Hiszpanii oferuje także właśnie takie usługi.

Krok 4 - Przeprowadzenie kontroli nieruchomości
Krok 4 – Przeprowadzenie kontroli nieruchomości

Prawnik, z którego pomocy korzystasz, powinien przede wszystkim sprawdzić hiszpański rejestr nieruchomości, czyli Registro de la Propiedad, dzięki czemu będziesz wiedział czy nieruchomość, którą wybrałeś nie jest w żaden sposób zadłużona. Jest to bardzo istotne, ponieważ kupienie nieruchomości obciążonej długiem w Hiszpanii powoduje to, że dług ten przechodzi na nowego właściciela w momencie jej sprzedaży. Ponadto, prawnik powinien także skontrolować wszystkie dokumenty dotyczące własności nieruchomości, aby potwierdzić, że sprzedaż ta jest legalna, a sprzedający nie chce nas w żaden sposób oszukać. Oprócz tego warto również dokładnie skontrolować stan nieruchomości w celu wykrycia wszystkich możliwych wad i usterek.

Krok 5 – Złożenie oferty kupna i podpisanie umowy przedwstępnej

Kiedy już wiesz, że interesująca Cię nieruchomość jest wolna od długów i spełnia wszystkie Twoje wymagania, czas przejść do kroków bardziej formalnych. W celu zakupienia nieruchomości w Hiszpanii, powinieneś skontaktować się, najlepiej za pośrednictwem agenta nieruchomości, ze sprzedającym aby złożyć ofertę kupna. Dzięki czemu, osoba oferująca interesującą Cię nieruchomość, będzie wiedziała, że realnie chcesz ją zakupić. W tym kontekście, bardzo ważne jest też aby nie bać się kulturalnej negocjacji, gdyż często ceny proponowane w ofertach sprzedaży mogą być lekko zawyżone. W ten sposób nic nie stracisz, ale za to możesz nawet sporo zyskać.

Krok 5 - Złożenie oferty kupna i podpisanie umowy przedwstępnej
Krok 5 – Złożenie oferty kupna i podpisanie umowy przedwstępnej

Następnie, kiedy już nawiążesz kontakt ze sprzedającym i przedstawisz mu ofertę kupna, możesz przejść do formalności, które znacznie przybliżą Cie do zakupu Twojej wymarzonej nieruchomości w Hiszpanii. Mianowicie, konieczna przy opisywanym przez nas procesie jest umowa przedwstępna, w której będą zawarte wszystkie najważniejsze informacje dotyczące umowy kupna-sprzedaży oraz przede wszystkim kwota depozytu, jaką będziesz musiał wpłacić na rzecz sprzedającego, aby zarezerwować interesującą Cię nieruchomość. Depozyt to nic innego jak zaliczka, zazwyczaj wynosi on mniej więcej 10% całkowitej wartości kupowanej nieruchomości. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, pamiętaj też, aby w umowie przedwstępnej zawrzeć klauzulę, na wypadek nieuzyskania kredytu hipotecznego, która pozwoli Ci na bez problemowe odstąpienie od tej umowy.

Krok 6 – Uzyskanie kredytu hipotecznego

Po podpisaniu umowy przedwstępnej i przygotowaniu wszystkich niezbędnych do zakupu nieruchomości w Hiszpanii dokumentów, czas przejść do uzyskania kredytu hipotecznego. Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, aby uzyskać kredyt hipoteczny w opisywanym przez nas kraju musisz wskazać konkretną nieruchomość, na którą planujesz zaciągnąć pożyczkę. Ponadto, bardzo ważny w tym kontekście jest również umowa przedwstępna określająca wszystkie warunki przyszłej umowy kupna-sprzedaży między Tobą a sprzedający interesującą Cię nieruchomość. Bez umowy przedwstępnej praktycznie nie masz szans na uzyskanie kredytu hipotecznego, dlatego też koniecznie musisz sporządzić ją w dokładny i przejrzysty sposób, najlepiej z pomocą prawnika, aby bank miał pewność, że udziela kredytu osobie, która rzeczywiście jest w trakcie procesu zakupu nieruchomości w Hiszpanii.

Krok 6 - Uzyskanie kredytu hipotecznego
Krok 6 – Uzyskanie kredytu hipotecznego

Pamiętaj też, aby dokładnie przeanalizować warunki kredytu hipotecznego, którego udzieli Ci bank. Musisz wiedzieć jaki procent całkowitej wartości nieruchomości będziesz mógł pokryć dzięki pożyczce oraz ile będziesz miał lat na spłacenie długu. Ponadto, starając się o kredyt hipoteczny w Hiszpanii, pamiętaj również o wszystkich wymaganiach jakie musisz spełnić aby go uzyskać, są to:

  • Numer NIE;
  • Dowód zatrudnienia lub dochodu;
  • Wstępna umowa ze sprzedawcą nieruchomości, na którą chcesz wziąć kredyt hipoteczny;
  • Szczegóły dotyczące aktualnych długów i innych kredytów hipotecznych;
  • Kopie wszystkich istniejących aktów własności nieruchomości w Hiszpanii i innych krajach.

Krok 7 – Podpisanie umowy kupna-sprzedaży oraz zapłata

Ostatnim krokiem, który praktycznie finalizuje zakup nieruchomości w Hiszpanii, jest ostateczne podpisanie umowy kupna-sprzedaży, na podstawie wcześniej określonych warunków zawartych w umowie przedwstępnej pomiędzy Tobą, a sprzedającym interesującą Cię nieruchomość. W Hiszpanii opisywana przez nas umowa to Escritura de Compravento, po podpisaniu jej jesteś zobowiązany do zapłacenia pełnej kwoty sprzedaży nieruchomości oraz do opłacenia wszystkich koniecznych podatków.

Krok 7 - Podpisanie umowy kupna-sprzedaży oraz zapłata
Krok 7 – Podpisanie umowy kupna-sprzedaży oraz zapłata

Jednakże, zanim złożysz pod nią podpis, najlepiej z pomocą prawnika, upewnij się, że wcześniejsza umowa przedwstępna była w 100% zgodna z ustaleniami pomiędzy Tobą, a sprzedającym oraz, że wszystkie najważniejsze ustalenia z umowy przedwstępnej zostały w niezmieniony sposób przeniesione na ostateczną umowę kupna-sprzedaży. Jeżeli jesteś już pewny, że wszystko się zgadza możesz bez najmniejszych obaw dokonać płatności i zarejestrować sprzedaż u notariusza.

Tak jak wspominaliśmy, to już ostatni krok, dlatego też po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży i wpłaceniu pieniędzy, możesz w pełni cieszyć się tym, że właśnie zostałeś posiadaczem nieruchomości w Hiszpanii! Natomiast pamiętaj, że podążając zgodnie ze wszystkimi wyżej wymienionymi krokami możesz być pewny, że proces ten przejdzie gładko i bez większych problemów.

Agenci nieruchomości w Hiszpanii

Tak jak przed chwilą przedstawiliśmy, sam proces zakupu nieruchomości w Hiszpanii, choć jest stosunkowo długi, nie jest na szczęście wcale tak bardzo skomplikowany, ani też nie jest związany z dużą ilością formalności. Natomiast z perspektywy Polaka, trudnością może być samo znalezienie odpowiedniego mieszkania, domu lub działki. Jednakże tutaj z pomocą przychodzą agencje nieruchomości w Hiszpanii oferujące swoje usługi w Polsce.

Agenci nieruchomości w Hiszpanii
Agenci nieruchomości w Hiszpanii

Może wydawać się, że samo znalezienie w naszym kraju firmy, która zajmuje się sprzedażą nieruchomości w Hiszpanii, może być problematyczne. Jednakże w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Na naszym rynku dostępnych jest stosunkowo sporo agencji nieruchomości, które oferują domy, działki czy też mieszkania w opisywanym przez kraju. Ponadto, zdecydowana większość tych agencji posiada również własne, internetowe wyszukiwarki dostępnych na sprzedaż nieruchomości, dzięki którym możemy skutecznie przejrzeć hiszpański rynek i znaleźć interesującą nas nieruchomość.

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, pomoc agenta w kontekście zakupu nieruchomości w Hiszpanii jest bardzo cenna. Dlatego też, agencje te oprócz możliwości znajdywania atrakcyjnych ofert, często świadczą również usługi doradcze. Mianowicie, za wcześniejszą opłatą, z pomocą agenta nieruchomości jesteśmy w stanie szerzej poznać hiszpański rynek nieruchomości i przede wszystkim dowiedzieć się, które oferty są najkorzystniejsze oraz, które z nich potencjalnie przyniosą nam największy zysk.

Oto przykładowe, działające w Polsce agencje nieruchomości, które oferują pomoc przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii:

Zalety oraz ryzyka zakupu nieruchomości w Hiszpanii

Wiemy już praktycznie wszystko, jeżeli chodzi o proces zakupu nieruchomości w Hiszpanii, natomiast, przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto także poznać zalety oraz ryzyka takiego przedsięwzięcia.

Zalety

Zacznijmy zatem od pozytywów, których na szczęście nie brakuje. Prawdopodobnie największą zaletą zakupu nieruchomości w Hiszpanii jest fakt, że decydując się na mieszkanie, domu lub działkę w opisywanym przez nas kraju, zyskujemy wspaniale położone miejsce w regionie Europy, który gwarantuje nam świetny wypoczynek praktycznie w każdej porze roku. Jako, że Hiszpania znajduje się na południu Europy nad Morzem Śródziemnym, panujący tam klimat jest bardzo sprzyjający nie tylko w lato, kiedy temperatury są naprawdę wysokie, ale także w zimę – w listopadzie, grudniu czy styczniu temperatury w ciągu dnia rzadko kiedy spadają poniżej 10 stopni. Dlatego też, jedną z ważniejszych zalet zakupu nieruchomości w Hiszpanii jest klimat, który sprzyja przede wszystkim tym, którym brakuje słońca i ciepła w Polsce w miesiącach jesienno-zimowych.

Zalety zakupu nieruchomości w Hiszpanii
Zalety zakupu nieruchomości w Hiszpanii

Opisując zalety zakupu nieruchomości w Hiszpanii, nie można również zapomnieć o potencjale turystycznym tego kraju. Już wcześniej wspominaliśmy, że Hiszpanię co roku odwiedza ponad 80 milionów turystów z całego świata, dlatego też posiadając mieszkanie lub dom w opisywanym przez nas kraju warto to wykorzystać. Jeżeli nie planujemy mieszkać przez cały rok w naszej zagranicznej nieruchomości, zdecydowanie warto ją wynajmować w okresach, kiedy stoi ona pusta. Takie rozwiązanie może przynieść nam naprawdę dobry zysk i to nie tylko w lato, ponieważ, tak jak przed chwilą podkreśliliśmy, turyści odwiedzają Hiszpanię praktycznie przez cały rok.

Ryzyka

W celu zachowania obiektywności dzisiejszego wpisu musimy także wspomnieć o ryzykach, jakie są związane z zakupem nieruchomości w Hiszpanii. Wymieniając zalety tego przedsięwzięcia wspominaliśmy o sprzyjającej pogodzie, jednakże klimat w Hiszpanii może być też naprawdę niebezpieczny. Postępujące zmiany klimatyczne powodują, że często lato w opisywanym przez nas kraju jest naprawdę piekielnie gorące. Długo utrzymujące się temperatury powyżej 35 stopni są nie tylko niebezpieczne dla człowieka, ale także dla środowiska. Lato w Hiszpanii coraz częściej związane jest z suszą, która niszczy tamtejszą roślinność oraz przyczynia się do pojawiania się naprawdę poważnych pożarów. Dlatego też należy pamiętać, że klimat w Hiszpanii czasami potrafi być naprawdę niebezpieczny.

Ryzyka zakupu nieruchomości w Hiszpanii
Ryzyka zakupu nieruchomości w Hiszpanii

Opisując proces zakupu nieruchomości w Hiszpanii wielokrotnie wspominaliśmy o tym, aby bardzo dokładnie czytać i przeglądać wszystkie umowy, które podpisujemy w trakcie wcielania w życie tego przedsięwzięcia. Podkreślaliśmy to nie bez powodu, stosunkowo często zdarza się, że kupując nieruchomość w Hiszpanii możemy trafić na ludzi, którzy będą chcieli nas oszukać, wykorzystując naszą niewiedzę lub nieuwagę. Dlatego też, bardzo ważne jest, aby podczas procesu zakupu nieruchomości w Hiszpanii, korzystać z pomocy prawnika lub agenta nieruchomości, który pomoże nam uniknąć oszustów, przez których można stracić naprawdę spore pieniądze.

Ceny nieruchomości w Hiszpanii

Skoro wiemy już praktycznie wszystko co najważniejsze odnośnie zakupu i posiadania nieruchomości w Hiszpanii, czas przejść do prawdopodobnie najbardziej interesującej części artykułu, w której przedstawimy to, jak prezentują się ceny nieruchomości w opisywanym przez nas kraju.

Mieszkania

Zacznijmy zatem od mieszkań, które w ogólnym rozrachunku są najtańszym rodzajem nieruchomości, które przedstawimy w dzisiejszym artykule. Jednakże, zanim przedstawimy dokładne kwoty, koniecznie musimy wspomnieć o tym, że ceny mieszkań w Hiszpanii są naprawdę rozbieżne. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu są one zależne od wielu czynników takich jak: lokalizacja, powierzchnia czy też stan.

Najtańsze mieszkania, jakie można znaleźć na hiszpańskim rynku nieruchomości są najczęściej nowymi, raczej małymi lokalami w stanie deweloperskim, a ich ceny zaczynają się już od 170 tys. euro. Jednakże, należy pamiętać, że jest to tylko koszt zakupu takiej nieruchomości, którą trzeba będzie na własną rękę wykończyć i umeblować. Natomiast, nie zmienia to faktu, że w porównaniu z innymi krajami zachodniej Europy jest to naprawdę dobra cena.

Z drugiej strony, najdroższe mieszkania dostępne na sprzedaż w Hiszpanii osiągają ceny w okolicach nawet 3 milionów euro. Jednakże, są to lokale luksusowe, najczęściej położone praktycznie nad samym morzem. Ponadto są to naprawdę duże mieszkania, których powierzchnia zazwyczaj przekracza 150 metrów kwadratowych, a na dodatek są on wykończone i gotowe do zamieszkania od zaraz.

Tak jak wspominaliśmy, ceny tego typu nieruchomości w Hiszpanii są naprawdę rozbieżne. Jednakże, jeżeli dokładnie przyjrzymy się temu jak wygląda rynek mieszkań na sprzedaż w opisywanym przez nas kraju, możemy dojść do wniosku, że zdecydowanie najwięcej ofert znajdziemy w przedziale od 250 do 400 tys. euro.

Źródło: tekce.com
Źródło: tekce.com

Domy

Nie inaczej jest w przypadku domów dostępnych na sprzedaż w Hiszpanii, ich ceny również są naprawdę rozbieżne i tak samo zależne są od wielu czynników takich jak: lokalizacja, powierzchnia oraz stan.

Najtańsze domy, które można znaleźć na hiszpańskim rynku nieruchomości, dostępne są już od 200 tys. euro. Jednakże, tak samo jak w przypadku mieszkań, są to nieruchomości w stanie deweloperskim, które trzeba samodzielnie wykończyć lub też domy, które są naprawdę zaniedbane i wymagają kompleksowego remontu.

Natomiast, jeżeli chodzi o najdroższe oferty dostępne na hiszpańskim rynku nieruchomości tutaj mamy do czynienia z naprawdę pokaźnymi kwotami, które często wynoszą nawet kilkanaście milionów euro. Jednakże, są to oczywiście luksusowe, wielkopowierzchniowe domy, które zazwyczaj posiadają również ogromy ogród.

Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości, że ceny domów w Hiszpanii są naprawdę rozbieżne. Jednakże, jeżeli dokładnie przeanalizujemy rynek nieruchomości w opisywanym przez nas kraju, możemy stwierdzić, że raczej bez problemu można znaleźć w Hiszpanii domy, które kupimy za mniej więcej 400-600 tys euro.

Źródło: tekce.com
Źródło: tekce.com

Działki

Ostatnim typem nieruchomości, jakiemu się przyjrzymy będą działki. Niestety tego typu nieruchomości dostępnych na sprzedaż w Hiszpanii jest znacznie mniej niż mieszkań czy też domów, jednakże, nie zmienia to fakt, że ich ceny są również bardzo rozbieżne.

Najtańsze działki, jakie można znaleźć na hiszpańskim rynku nieruchomości są dostępne już od 200 tys. euro, natomiast, są one oczywiście nieduże oraz położone w mało interesującej okolicy. Z drugiej strony najdroższe działki, jakie są dostępne na sprzedaż można kupić nawet za paręnaście milionów euro, wyróżniają się one gigantyczną powierzchnią i naprawdę spektakularną lokalizacją.

Źródło: tekce.com
Źródło: tekce.com

Wynajem nieruchomości w Hiszpanii

Przedstawiliśmy już to jak prezentują się ceny nieruchomości w Hiszpanii, więc czas przyjrzeć, że się również temu jak wygląda sytuacja z wynajmem mieszkań czy też domów w opisywanym przez nas kraju oraz oczywiście ile można z tego zarobić.

Jednakże, zanim przejdziemy do zaprezentowania konkretnych kwot, koniecznie musimy wspomnieć o tym, że możemy rozróżnić dwa najważniejsze typy wynajmu, mianowicie krótkoterminowy oraz długoterminowy. Podział ten jest niezwykle ważny w kontekście wynajmu nieruchomości w Hiszpanii, jak i w każdym innym kraju, ponieważ ceny, w zależności od tego na jak długo będziemy wynajmować dom lub mieszkanie, mogą się naprawdę od siebie różnić. Oprócz tego, na cenę wynajmu wpływa także wiele innych czynników, chociażby takich jak lokalizacja czy też standard wynajmowanego lokalu.

Ponadto bardzo ważne jest również rozróżnienie sezonu wysokiego od sezonu niskiego. W miesiącach takich jak maj, czerwiec, lipiec, sierpień oraz grudzień, kiedy na wakacje do Hiszpanii przyjeżdża zdecydowanie najwięcej turystów ceny wynajmu są znacznie wyższe niż w miesiącach mniej obleganych takich jak styczeń, luty, marzec czy też październik i listopad.

Wynajem krótkoterminowy

Zacznijmy zatem od wynajmu krótkoterminowego, jest to nie tylko najbardziej dochodowy sposób wynajmu nieruchomości, ale także zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie przez turystów. W końcu zazwyczaj, planując urlop decydujemy się na weekendowe lub tygodniowe wyjazdy za granicę. Oto jak prezentują się ceny wynajmu krótkoterminowego dla dwóch osób w Hiszpanii w sezonie niskim i wysokim:

Sezon wysoki
(maj – wrzesień, grudzień)
Sezon niski
(październik, listopad,
styczeń – kwiecień)
Średni koszt wynajmu mieszkania
w Hiszpanii na tydzień
100-120 euro/noc70-95 euro/noc
Średni koszt wynajmu domu
w Hiszpanii na tydzień
175-195 euro/noc135-155 euro/noc
Źródło: airbnb.pl
Nieruchomości w Hiszpanii - wynajem krótkoterminowy
Wynajem mieszkania na tydzień (źródło: airbnb.pl):
po lewej - sezon wysoki, po prawej - sezon niski
Nieruchomości w Hiszpanii – wynajem krótkoterminowy
Wynajem mieszkania na tydzień (źródło: airbnb.pl):
po lewej – sezon wysoki, po prawej – sezon niski
Nieruchomości w Hiszpanii - wynajem krótkoterminowy
Wynajem domu na tydzień (źródło: airbnb.pl)
po lewej - sezon wysoki, po prawej - sezon niski
Nieruchomości w Hiszpanii – wynajem krótkoterminowy
Wynajem domu na tydzień (źródło: airbnb.pl)
po lewej – sezon wysoki, po prawej – sezon niski

Wynajem długoterminowy

Drugą i zarazem ostatnią formą wynajmu, której się przyjrzymy będzie wynajem długoterminowy. Jak sama nazwa wskazuje, jest on przewidziany na dłuższy okres czasu, na przykład na miesiąc lub pół roku. Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że jest to bardziej opłacalna forma wynajmu, gdyż gwarantuje zarobek na dłuższy czas, natomiast, jeżeli zwrócimy uwagę na to ile kosztuje jedna noc wynajmu w przypadku wynajmu długoterminowego, to możemy zauważyć, że wynajem krótkoterminowy, w przeliczeniu właśnie na jedną noc, jest bardziej dochodowy. Sprawdźmy zatem, jak prezentują się ceny wynajmu długoterminowego w Hiszpanii w sezonie niskim i wysokim:

Sezon wysoki
(maj – wrzesień, grudzień)
Sezon niski
(październik, listopad,
styczeń – kwiecień)
Średni koszt wynajmu mieszkania
w Hiszpanii na miesiąc
2500-2700 euro/miesiąc2100-2300 euro/miesiąc
Średni koszt wynajmu domu
w Hiszpanii na miesiąc
4000-4200 euro/miesiąc3200-3400 euro/miesiąc
Źródło: airbnb.pl
Nieruchomości w Hiszpanii - wynajem długoterminowy
Wynajem mieszkania na miesiąc (źródło: airbnb.pl):
po lewej - sezon wysoki, po prawej - sezon niski
Nieruchomości w Hiszpanii – wynajem długoterminowy
Wynajem mieszkania na miesiąc (źródło: airbnb.pl):
po lewej – sezon wysoki, po prawej – sezon niski
Nieruchomości w Hiszpanii- wynajem długoterminowy
Wynajem domu na miesiąc (źródło: airbnb.pl):
po lewej - sezon wysoki, po prawej - sezon niski
Nieruchomości w Hiszpanii- wynajem długoterminowy
Wynajem domu na miesiąc (źródło: airbnb.pl):
po lewej – sezon wysoki, po prawej – sezon niski

Podsumowanie

Podsumowując, w dzisiejszym artykule zaprezentowaliśmy naprawdę obszerny i kompleksowy poradnik dotyczący wszystkiego co związane jest z zakupem nieruchomości w Hiszpanii. Na pierwszy rzut oka, szczególnie dla kogoś kto nie miał wcześniej do czynienia z zagranicznymi inwestycjami, temat ten może wydawać się wyjątkowo skomplikowany. W końcu zakup nieruchomości w Polsce nie jest łatwą sprawą, a co dopiero za granicą, gdzie jest inne prawo. Jednakże, jak udowodniliśmy, w rzeczywistości, takie przedsięwzięcie nie jest wcale niemożliwe do zrealizowania, ani też nie jest bardzo ciężkie.

Czy warto inwestować w nieruchomości w Hiszpanii w 2024 roku? - Podsumowanie
Czy warto inwestować w nieruchomości w Hiszpanii w 2024 roku? – Podsumowanie

Natomiast, jako, że zakup nieruchomości zawsze związany jest z naprawdę dużą sumą pieniędzy, a także często z kredytem hipotecznym, należy pamiętać, że nie można tego tematu traktować z przymrużeniem oka. Decydując się na zakup nieruchomości w Hiszpanii, należy działać starannie, to znaczy dokładnie pilnować wszystkich umów i papierów oraz bez pośpiechu spełniać wszystkie najważniejsze formalności, tak jak podkreśliliśmy to w dzisiejszym artykule. Jeżeli naszą inwestycję odpowiednio zaplanujemy, a samego procesu jej zakupu nie będziemy przyspieszać i podejdziemy do tego w sposób spokojny i rozsądny, to możemy być pewni, że w perspektywie wcale nie tak wielu lat, przyniesie nam ona wiele korzyści.

Koniecznie przeczytaj:

Total
0
Shares

Sprawdź także

Total
0
Share