Każda rozsądna osoba dobrze o tym wie, że warto oszczędzać. Bezpiecznie odłożone pieniądze mogą się nam przydać w każdej chwili – kiedy nagle stracimy pracę, zachorujemy i wylądujemy na bezpłatnym urlopie albo gdy chcemy zainwestować we własne mieszkanie lub dom. Jednakże, wiele osób zdaje sobie z tego sprawę i chciałoby oszczędzać, natomiast nie wie jak. W związku z tym, w dzisiejszym artykule przedstawimy czym jest konto oszczędnościowe.
W tym wpisie znajdziesz odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące tego tematu – dowiesz się czy warto mieć konto oszczędnościowe, dlaczego jest ono opłacalne i czym się wyróżnia. W związku z tym, jeżeli interesuje Cię ten temat i zastanawiasz się nad założeniem konta oszczędnościowego, koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Czym jest konto oszczędnościowe?
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na najważniejsze pytanie dzisiejszego artykułu zacznijmy od podstaw, to znaczy od definicji i wyjaśnienia w prostych słowach czym jest konto oszczędnościowe. Mianowicie, jest to rodzaj rachunku bankowego, który przeznaczony jest dla osób fizycznych. W znaczący sposób ułatwia on gromadzenie oszczędności i pomaga budować poduszkę finansową, dzięki temu, że zazwyczaj jest on oprocentowany. W najprostszych słowach, konto oszczędnościowe to nic innego jak rachunek, na którym bezpiecznie możemy odkładać i gromadzić pieniądze nie tracąc ich, tylko wręcz przeciwnie, stopniowo je pomnażać, za sprawą oprocentowania.
Warto również wspomnieć, że pieniądze gromadzone na koncie oszczędnościowym zazwyczaj są lepiej oprocentowane niż na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych, dlatego jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zarabiać na oszczędzaniu. Ponadto, opisywane przez nas konto charakteryzuje się również tym, że jest ono rachunkiem a vista, co oznacza, że możemy z niego w dowolnym momencie zarówno wypłacić, jak i wpłacić pieniądze. Jednakże, należy pamiętać, że banki w celu uniknięcia nieograniczonych wypłat, często wprowadzają dodatkowe opłaty, za liczne wyciąganie środków, natomiast pierwsza wypłata w miesiącu zazwyczaj jest całkowicie bezpłatna.
Oprócz tego, należy zaznaczyć, że z konta oszczędnościowego można korzystać zarówno w połączeniu z kontem osobistym (rozliczeniowym), jak i oddzielnie. Natomiast, często banki oferują korzystniejsze oprocentowanie rachunku oszczędnościowego, jeżeli klient zdecyduje się otworzyć je razem z kontem osobistym.
Dlaczego warto mieć konto oszczędnościowe?
Skoro przedstawiliśmy już czym dokładnie jest konto oszczędnościowe, czas zastanowić się nad tym, dlaczego warto taki rachunek posiadać. Zacznijmy od tego, o czym już wspominaliśmy. Mianowicie, główną cechą konta oszczędnościowego jest oprocentowanie. W jednych bankach będzie ono większe w innych mniejsze, jednakże nie zmienia to faktu, że opisywany przez nas rachunek, zawsze jest oprocentowany, dzięki czemu, nie tylko możemy na nim bezpiecznie gromadzić pieniądze, odkładając je na czarną godzinę, ale również możemy je stopniowo pomnażać. Oczywiście, nie łudźmy się, że dzięki założeniu konta oszczędnościowego staniemy się bogaczami – oprocentowania z reguły nie gwarantują wyjątkowo wysokiego zarobku, natomiast nie da się ukryć, że takie rozwiązanie jest pod tym względem opłacalne.
Kontynuując wątek oszczędzania połączonego z pomnażaniem, warto podkreślić również to, że konto oszczędnościowe jest wyjątkowo bezpiecznym rozwiązaniem – znacznie mniej ryzykownym niż akcje. Co prawda, jeżeli ktoś liczy na szybki zarobek, może powiedzieć, że akcje są dużo bardziej opłacalne pod tym względem i będzie miał rację. Jednakże, nie można zaprzeczyć, że konto oszczędnościowe, jest bezpieczniejsze, ponadto często może być także lepiej oprocentowane niż chociażby obligacje skarbowe.
Oprócz tego, rachunek oszczędnościowy może znacznie poprawić naszą stabilność finansową – odpowiednio zarządzany, w perspektywie czasu może przynieść nam stosunkowo sporo zysku, który możemy przeznaczyć na budowanie poduszki finansowej. W ten sposób możemy spać spokojnie i nie martwić się, że w nagłej chwili zabraknie nam pieniędzy na bieżące lub nagłe wydatki.
Kiedy konto oszczędnościowe jest opłacalnym rozwiązaniem?
Pisząc o tym, dlaczego warto mieć konto oszczędnościowe, należy też zaznaczyć, dla kogo taki rachunek jest dobrym rozwiązaniem. Tak jak już wspomnieliśmy, opisywane przez nas konto jest przydatne dla osób, które chcą bezpiecznie ulokować swoje pieniądze i budować poduszkę finansową. Jednakże, rachunek oszczędnościowy jest szczególnie korzystny, w sytuacji, kiedy mamy zaplanowane wydatki na za kilka miesięcy lub rok. W takiej perspektywie czasu, założenie konta oszczędnościowego, jest wyjątkowo korzystne – otwieramy je z myślą o jakimś celu i zbieramy na nim pieniądze, puki nie nadejdzie czas, w którym chcemy je wykorzystać. Nie ma w tym nic trudnego.
Warto zastanowić się również nad tym, w jakich sytuacjach konto oszczędnościowe jest najbardziej opłacalne. Tak jak już wspomnieliśmy, taki rachunek sprawdza się najlepiej, jeżeli chcemy z niego korzystać w nie wyjątkowo długim okresie czasu. To znaczy, konto oszczędnościowe będzie dużo bardziej opłacalne, kiedy, w przeciągu na przykład roku, chcemy uzbierać pieniądze na jakiś konkretny cel niż kiedy myślimy o dalekosiężnym inwestowaniu. Dlatego też, jeżeli chcemy zacząć oszczędzać środki na emeryturę, raczej powinniśmy rozejrzeć się za produktem finansowym bardziej dostosowanym do długotrwałego oszczędzania. Oczywiście, nie oznacza to, że nie warto gromadzić pieniędzy na emeryturę na koncie oszczędnościowym, jednakże trzeba przyznać, że takie rozwiązanie nie będzie specjalnie efektywne.
Zalety i wady konta oszczędnościowego
W związku z tym, że przedstawiliśmy już czym dokładnie jest konto oszczędnościowe, na czym ono polega i w jaki sposób działa, czas w jednym miejscu zebrać wszystkie jego zalety oraz wady.
Zalety
Zacznijmy od korzyści, jakie płyną z posiadania rachunku oszczędnościowego. Wspominaliśmy już o większości z nich, jednak zbierzmy je w jednym miejscu:
- Zysk – środki na rachunku oszczędnościowym podlegają oprocentowaniu, dzięki czemu nie tylko je gromadzimy, ale również pomnażamy;
- Dostępność – trzymając pieniądze na koncie oszczędnościowym mamy do nich naprawdę łatwy dostęp, kiedy pilnie potrzebujemy gotówki możemy ją w każdej chwili wypłacić;
- Wpłaty – jeżeli tylko chcemy dołożyć jeszcze więcej środków na konto oszczędnościowe również możemy to zrobić, kiedy tylko chcemy;
- Opłacalność – oprocentowanie środków na rachunku oszczędnościowym może i nie jest wyjątkowo wysokie, jednakże zazwyczaj jest zbliżone lub nawet równe do oprocentowania na lokacie.
Wady
Do tej pory skupialiśmy się głównie na zaletach konta oszczędnościowego, jednakże, jak każdy inny produkt finansowy, taki rachunek ma również swoje wady, o których nie można zapominać:
- Ograniczone transakcje – większość rachunków oszczędnościowych umożliwia wypłatę środków z konta tylko raz w miesiącu, następne transakcje są już dodatkowo płatne;
- Zmienne oprocentowanie – większość banków w celu zachęcenia klienta atrakcyjnym oprocentowaniem, podwyższa je przez pierwsze miesiące, niestety później zazwyczaj jest ono niższe;
- Kusząca swoboda – tak jak już wcześniej wspominaliśmy, konto oszczędnościowe umożliwia wpłacanie i wypłacanie środków z rachunku, co oczywiście jest korzystne, jeżeli potrafimy z tego korzystać, w sytuacji, kiedy potraktujemy tą swobodę zbyt dosłownie, może okazać się, że z naszego konta będziemy więcej pieniędzy wypłacać niż wpłacać.
Konto oszczędnościowe posiada zarówno zalety, jak i wady, jednakże nie ma w tym nic dziwnego – każdy produkt finansowy musi być tak skonstruowany, aby był opłacalny dla banku. Z perspektywy klienta najważniejsze jest to, aby nie zapominać o wadach, to znaczy jak najlepiej wykorzystywać wszystkie możliwości, jakie daje nam rachunek oszczędnościowy. Postępując w rozsądny sposób, możemy być pewni, że takie konto przyniesie nam znacznie więcej korzyści niż problemów.
Warto pamiętać również o tym, aby mądrze wykorzystywać promocje jakie oferują banki przy założeniu konta oszczędnościowego. Jeżeli dobrze zapoznamy się z propozycjami różnych firm, możemy być pewni, że nasz zysk z rachunku oszczędnościowego będzie naprawdę zadowalający. Co prawa, wykorzystanie takiej okazji zazwyczaj wiąże się z założeniem nowego konta w innym banku, co może być początkowo problematyczne, jednakże w ogólnym rozrachunku, taka decyzja może przynieść nam sporo korzyści – lepsze warunki (wysokie oprocentowanie), dodatkowe bezpieczeństwo oraz trudniejszy dostęp do środków, który zniechęca nas do impulsywnych zakupów.
Gdzie założyć konto oszczędnościowe?
W związku z tym, że cały ten wpis poświęcony jest tematyce rachunków oszczędnościowych, na sam koniec chcielibyśmy przedstawić również kilka przykładowych ofert, które proponują niektóre polskie banki.
Bank Pekao S.A.
Konto Przekorzystne w Banku Pekao S.A. to rachunek oszczędnościowy, którego oprocentowanie w skali roku wynosi 7% przez pierwsze 5 miesięcy (152 dni) od dnia zawarcia umowy. Oprocentowaniu podlegają środki do 100 tysięcy złotych.
Oprócz wysokiego oprocentowania, zakładając Konto Przekorzystne można również zyskać dodatkowe 300 złotych. Warunkiem uzyskania pierwszej połowy tego bonusu jest założenie rachunku z kartą, bankowością mobilną Pekao24 i aplikacją PeoPay w terminie do 31 marca 2025 roku oraz wpłacenie na konto minimum tysiąca złotych w pierwszym lub drugim miesiącu korzystania z rachunku. Drugą połowę bonusu można otrzymać po dokonaniu co najmniej 5 transakcji bezgotówkowych kartą do konta w trzech miesiącach następujących po miesiącu, w którym otwarty został rachunek. Promocja ta trwa do 31 marca 2025 roku.
VeloBank
Elastyczne Konto Oszczędnościowe w VeloBank to rachunek, którego oprocentowanie w skali roku wynosi 7,5%. Obowiązuje ono przez pierwsze 3 miesiące od dnia zawarcia umowy, podlegają mu środki do 50 tysięcy złotych.
Warto wspomnieć również o tym, że jeżeli wpłacimy więcej niż wspomniane 50 tysięcy złotych, następne środki dodane na konto będą objęte oprocentowaniem 6% w skali roku (do 400 tys. zł). Aby skorzystać z tej promocji należy zdalnie otworzyć Elastyczne Konto Oszczędnościowe, dokonać pierwszej wpłaty do 6 lutego 2025 roku oraz wyrazić zgody marketingowe. Ponadto, oferta ta jest dostępna bez konta osobistego oraz gwarantuje bezpłatne przelewy w wewnętrznej bankowości elektronicznej. Otwarcie i prowadzenie konta również jest darmowe.
Citi Handlowy
CitiKonto w banku Citi Handlowy to konto osobiste, które można założyć razem z kontem oszczędnościowym, którego oprocentowanie w skali roku wynosi 7,1%, podlegają mu środki do 80 tysięcy złotych.
Aby móc skorzystać z promocji, to znaczy uzyskać oprocentowanie 7,1% w skali roku, należy najpierw założyć konto osobiste CitiKonto razem z kontem oszczędnościowym, a później dokonać minimum 3 transakcji kartą debetową na łączną kwotę 300 złotych w 4 kolejnych miesiącach kalendarzowych następujących po miesiącu aktywacji konta oraz otrzymać na konto osobiste z dowolnego tytułu minimum 2000 złotych. W ten sposób otrzymasz promocyjne oprocentowanie 7,1% w skali roku do kwoty 80 tysięcy złotych za każdy z 4 miesięcy, w którym spełnisz warunki.
Ponadto, korzystając z tej promocji możesz uzyskać również 300 złotych bonusu. 280 złotych otrzymasz, jeśli na Twoje konto osobiste wpłynie wynagrodzenie w wysokości minimum 2000 złotych w każdym z 4 kolejnych miesięcy zaczynając od 2 miesiąca następującego po aktywacji konta. Natomiast 20 złotych możesz otrzymać za wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celach marketingowych przez Citi Handlowy.
Podsumowanie
Podsumowując, posiadanie konta oszczędnościowego to praktyczny sposób na bezpieczne przechowywanie i pomnażanie oszczędności. Dzięki oprocentowaniu, rachunek ten pozwala generować zyski, jednocześnie oferując łatwy dostęp do zgromadzonych środków.
Konto oszczędnościowe jest szczególnie polecane osobom, które chcą systematycznie odkładać pieniądze na przyszłe cele, bez ryzyka związanego z inwestycjami. Warto jednak pamiętać, że warunki oferowane przez banki mogą się różnić, dlatego też przed wyborem konkretnego rachunku oszczędnościowego warto dokładnie porównać dostępne oferty, by znaleźć tę najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb i oczekiwań.