Bez względu na to, czy rozważasz karierę w finansach, czy jesteś odbiorcą usług bankowych, są produkcje, które warto zobaczyć, by zrozumieć mechanizmy funkcjonowania systemu finansowego, z jakim mamy do czynienia od czasów zniesienia przez Nixona parytetu złota (początku lat 70.).
I choć część przedstawionych poniżej filmów o bankach nie dotyczy wyłącznie kryzysów finansowych, to perfekcyjnie przedstawiają zepsucie systemu, w którym aktualnie żyjemy. Systemu opartego ongiś na zaufaniu, dziś wyłącznie na rolowaniu powstałego długu i jego dalszemu pompowaniu.
Najlepsze filmy o bankach i bankowości – kolejność przypadkowa – to nie ranking.
1. Bank wszystkich banków
Bank wszystkich banków to dokument opowiadający o maszynce do drukowania pieniędzy, jaką dla rządu Stanów Zjednoczonych (ale nie tylko) jest Bank Rezerw Federalnych (FED). Ten film o bankowości centralnej USA w dużej mierze skupia się na działaniach FED-u w kontekście kryzysu finansowego z 2008 roku, jednak perfekcyjnie obrazuje to, jak działają banki centralne na całym świecie i od czego tak naprawdę zależy wartość pieniądza oraz jak kształtowana jest polityka monetarna największej gospodarki świata.
2. Inside Job 2010
Jeśli interesują Cię filmy o bankach, sektorze finansowym czy kryzysach wywołanych przez chciwość bankierów (ale nie tylko), Inside Job jest kolejnym mocnym dokumentem, który powinieneś obejrzeć. Ten blisko dwugodzinny film skrupulatnie analizuje przebieg kryzysu finansowego z 2008 roku, który położył bank inwestycyjny Lehman Brothers i o mały włos nie załamał systemu, w którym żyjemy od ponad pięciu dekad.
3. Zeitgeist: Pieniądz rządzi światem
Ten 120-minutowy film dokumentalny po raz pierwszy wyemitowano na antenie Planet+ w 2008 roku, a więc czasie, kiedy świat ogarniał “najświeższy” kryzys finansowy, którego konsekwencje odczuwamy do dziś. Materiał, za którym stoi “niewygodny” dla wielu Peter Joseph, ukazuje mechanizmy oraz zepsucie systemu monetarnego i instytucji bankowych, wszechobecną korupcję oraz chciwość osób stojących na czele największych korporacji, ale i całych państw (polityków).
W ocenie Josepha alternatywą dla systemu monetarnego, jaki znamy, jest gospodarka oparta na zasobach naturalnych, co może być jedyną szansą na poprawę życia ludzi na całym świecie.
4. Zbyt wielcy, by upaść
Od czasu upadku Lehmana (Lehman Brothers Bank) za filmy o bankach wzięli się także reżyserzy i scenarzyści z samego Hollywood. Jedną z popularniejszych produkcji, a jednocześnie taką, którą koniecznie musisz obejrzeć, jest “Zbyt wielcy, by upaść” z 2011 roku. Film obrazuje ostatnie miesiące życia banku inwestycyjnego Lehman Brothers oraz wysiłki, jakie w celu ratowania systemu finansowego podejmuje sekretarz skarbu USA Henry Paulson oraz przewodniczący FED-u, Ben Bernanke (tak, ten sam, który otrzymał 1/3 Nobla z ekonomii).
5. End of the Road – How Money Became Worthless
“Koniec drogi. Jak pieniądze stały się bezwartościowe” to kolejny film dokumentalny o systemie finansowym opartym na długu i zaufaniu, w którym kluczowe decyzje podejmują politycy, banki centralne oraz bankowość inwestycyjna. Nie jest to klasyczny film o bankowości, ale o całym systemie monetarnym, który od początku lat 70. zmierza w jednym kierunku – przepaści. Produkcja omawia takie zagadnienia, jak schemat Ponziego, obligacje rządowe, upadek walut czy ogromne dofinansowania płynące do banków od rządu Stanów Zjednoczonych.
6. Margin Call 2011 (Chciwość)
Margin Call to produkcja, która ukazuje pazerność, lekkomyślność i konsekwencje nieprzemyślanych działań dużych firm inwestycyjnych takich jak banki czy fundusze hedgingowe. I choć obraz, w którym zagrali m.in. Kevin Spacey, Jeremy Irons i Demi Moore nie wskazuje konkretnej instytucji finansowej, to nikt nie ma wątpliwości, że chodzi o bank inwestycyjny Lehman Brothers. Film ten możemy zatem z powodzeniem wciągnąć na listę filmów o bankach, które koniecznie trzeba zobaczyć.
7. Goldman Sachs – Company that Ruled the World
Dokument “Goldman Sachs – Firma, która rządziła światem”, to kolejny z filmów o bankach, który omawia historię jednego z najpotężniejszych banków inwestycyjnych na świecie. Mimo że podobnych produkcji jest wiele, Goldman Sachs – Company that Ruled the World skupia się zarówno na powstaniu i rozwoju tej instytucji, ale także jej wzlotach i upadkach.
Więcej o historii Goldmana dowiesz się m.in. na łamach CNBC, m.in. w dokumencie “Jak Goldman Sachs stał się najpotężniejszym bankiem inwestycyjnym na Wall Street“.
8. Nowi władcy świata – Bank Goldman Sachs
Mimo że Goldman Sachs nie ma ani największej kapitalizacji rynkowej, ani nie zarządza największymi aktywami na świecie, to jest to jeden z “ulubionych” banków reżyserów filmów dokumentalnych o bankowości i finansach. Nic dziwnego, w instytucji tej zasiadają czołowi byli politycy największych gospodarek świata, a wpływy instytucji są tak rozległe, że nie sposób snuć coraz większych podejrzeń, że Goldman rozgrywa karty na wielu płaszczyznach.
9. Banksters: The Untouchable Bank
Jeśli poprzednie filmy o bankach jeszcze nie zraziły Cię do “instytucji zaufania publicznego”, dokument o banku HSBC zrobi to na pewno. W obrazie reżysera „Goldman Sachs: Bank, który rządzi światem” przedstawiono śledztwo w sprawie korupcji w jednej z czołowych instytucji finansowych na świecie – HSBC. Obraz ukazuje brudne sekrety banku inwestycyjnego powiązanego z kartelami narkotykowymi z Meksyku i krajów Ameryki Łacińskiej.
Za niepłacenie podatków, pranie brudnych pieniędzy oraz manipulowanie walutą bank HSBC został ukarany miliardowymi karami, jednak – jak uznał George Osborne, ówczesny kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii lobbujący za niższymi sankcjami, “gdyby HSBC otrzymał surowszą karę, miałoby to poważne reperkusje dla stabilności finansowej i gospodarczej świata”.
10. RBS – Bank, który prawie zrujnował Wielką Brytanię
Wyprodukowany przez BBC film dokumentalny o banku RBS (Royal Bank of Scotland Group) opowiada historię ongiś niewielkiego szkockiego banku, który w zaledwie dekadę zmienił się w instytucję, której upadek zagrażał systemowi finansowemu Wielkiej Brytanii.
Wpis “Filmy o bankach” jest stale aktualizowany…
Sprawdź też: Najlepsze filmy o kryzysie finansowym