Follow

Newsletter

Kryzys bankowy przybiera na sile. Kolejny bank w USA znika z rynku

Upadłość First Republic Bank była kwestią czasu.
First Republic Bank upadłość
First Republic Bank przejęty przez JPMorgan.

Trwająca od tygodni agonia First Republic Bank właśnie dobiegła końca. 14. największy bank w Stanach Zjednoczonych, First Republic Bank, zostanie przejęty przez JPMorgan. To kolejna upadłość dużego banku na przestrzeni zaledwie dwóch miesięcy. Pikanterii dodaje fakt, że jest to druga co do wielkości posiadanych aktywów upadłość banku w historii USA.

JPMorgan przejmuje First Republic Bank

Stojącemu na krawędzi bankowi First Republic nie pomogły ani działania PR-owe, ani zrzutka banków inwestycyjnych, które na rachunkach swojego “lokalnego rywala” zdeponowały miesiąc temu kwotę 30 miliardów dolarów. W poniedziałek 1 maja br. amerykańskie władze finansowe przejęły kalifornijski First Republic Bank, a kilka godzin później poinformowano, że JPMorgan Chase zgodził się na odkupienie upadającej instytucji.

Sytuacja jest zatem analogiczna do tej, z którą mieliśmy do czynienia w przypadku przejętego niedawno przez UBS banku Credit Suisse, którego przed upadłością również “uratowano” właśnie w drodze fuzji.

Przejęcie First Republic Bank przez JPMorgan poprzedzone interwencją władz USA ma na celu ochronę depozytów oraz posiadanych przez bank aktywów, jednak inwestorzy banku muszą liczyć się z tym, że ich akcje zostaną umorzone.

“Aby chronić deponentów, zawieramy umowę zakupu i przejęcia z JPMorgan Chase Bank, National Association w Columbus, w stanie Ohio. Ten bank przejmie wszystkie depozyty i zasadniczo wszystkie aktywa First Republic Bank” – napisała w oświadczeniu Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC).

Do JPMorgan trafić mają także depozyty nieubezpieczone, a więc również te, które JPMorgan wraz z innymi bankami zdeponował na rachunkach First Republic niespełna miesiąc temu.

Drogę do upadłości First Republic Bank rozpoczął zaledwie dwa miesiące temu, po tym jak upadł Silicon Valley Bank, a władze Stanów Zjednoczonych przejęły dwa inne amerykańskie banki regionalne. Wtedy też, co również miało miejsce m.in. w przypadku Silicon Valley Bank, środki zdeponowane przez klientów banku dosłownie parowały. Łączna ilość depozytów, która zniknęła z First Republic w ciągu pierwszego kwartału tego roku przekroczyła kwotę 100 miliardów dolarów, co obniżyło cenę akcji banku ze 147 dolarów na początku lutego do przerażających 3,51 dolarów na koniec kwietnia 2023 r.

First Republic Bank jest drugim największym upadłym bankiem w Stanach Zjednoczonych pod względem posiadanych aktywów w historii USA. Jednocześnie jest to największa upadłość banku od czasów kryzysu finansowego z 2008 roku.

W ocenie Roberta Hocketta, profesora prawa i eksperta w dziedzinie finansów publicznych na Uniwersytecie Cornell, ostatnie bankructwa banków to dopiero początek kryzysu finansowego, z którym będziemy mieli do czynienia w najbliższych miesiącach.

Total
0
Shares

Sprawdź także

Total
0
Share