Follow

Newsletter

To już oficjalne. UBS przejmuje Credit Suisse. Wartość transakcji opiewa na 3 mld CHF

Po 167 latach niezależności Credit Suisse stanie się częścią największego banku w Szwajcarii.
UBS przejmuje Credit Suisse
UBS przejmuje Credit Suisse za 3 mld franków szwajcarskich. Foto: Credit Suisse.

Największy bank komercyjny w Szwajcarii – UBS – przejmuje mierzący się z problemami Credit Suisse. Kwota transakcji ponad dwukrotnie niższa od najniższej wyceny rynkowej.

UBS przejmuje Credit Suisse

“Credit Suisse i UBS zawarły w niedzielę umowę o fuzji po interwencji szwajcarskiego Federalnego Departamentu Finansów, Narodowego Banku Szwajcarii i szwajcarskiego Urzędu Nadzoru Rynku Finansowego FINMA” – podał w informacji prasowej szwajcarski bank.

To zaledwie potwierdzenie wcześniejszych doniesień, w których spekulowano zasadniczo tylko o wartości transakcji. Jak donosił jeszcze w niedzielę rano Financial Times, UBS za przejęcie Credit Suisse zaoferował nie więcej niż 1 miliard USD, a dokładniej 0,25 CHF za akcję przejmowanego banku.

O fuzji UBS i Credit Suisse szwajcarski bank centralny napisał, że “jest to rozwiązanie, które pozwoli zabezpieczyć stabilność finansową i chronić szwajcarską gospodarkę w tej wyjątkowej sytuacji”.

Axel P. Lehmann, prezes zarządu Credit Suisse, powiedział: „Biorąc pod uwagę ostatnie nadzwyczajne i bezprecedensowe okoliczności, ogłoszona fuzja jest najlepszym możliwym rozwiązaniem. To był niezwykle trudny czas dla Credit Suisse i chociaż zespół pracował niestrudzenie, aby rozwiązać wiele istotnych problemów związanych z dziedzictwem i realizować nową strategię, jesteśmy zmuszeni znaleźć dziś rozwiązanie, które zapewni trwały wynik”.

Wszyscy akcjonariusze Credit Suisse w ramach wynagrodzenia za połączenie mają otrzymać 1 akcję UBS za 22,48 akcji Credit Suisse, co odzwierciedla kwotę fuzji wynoszącą 3 mld CHF. Na zakończenie piątkowej sesji kapitalizacja rynkowa Credit Suisse wynosiła 7,43 mld CHF.

Co istotne, połączenie odbyło się bez konieczności uzyskania zgody akcjonariuszy na fuzję. Zmianę przepisów w ostatnim czasie przeforsowały władze Szwajcarii.

Total
0
Shares

Sprawdź także

Total
0
Share