Follow

Newsletter

W tych bankach otrzymasz gwarantowany kredyt bez wkładu własnego

Nie uzbierałeś na wkład własny, ale marzy Ci się mieszkanie? Te banki oferują kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego.
kredyt bez wkładu własnego jakie banki
Kredyt bez wkładu własnego oferowany jest przez kilka banków w kraju. Foto: Baris-Ozer via Canva.

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego miał “zrewolucjonizować” dostępność Polaków do własnego mieszkania. Wysokie stopy procentowe pokrzyżowały jednak te plany, a uzyskanie kredytu hipotecznego jest coraz trudniejsze. Sprawdzamy, które banki udzielają kredytu bez wkładu własnego w ramach gwarancji BGK.

Mieszkanie bez wkładu własnego w ramach Polskiego Ładu

Kredyt bez wkładu własnego lub zamiennie mieszkanie bez wkładu własnego to rozwiązanie, dzięki któremu osoby planujące zakup mieszkania, mogą liczyć na kredyt hipoteczny bez konieczności posiadania wymaganych przez banki środków na wpłatę własną.

Aktualna wysokość minimalnej wpłaty własnej to 20 procent finansowanej nieruchomości lub 10 procent w przypadku wykupienia dodatkowego ubezpieczenia “niskiego wkładu własnego”.

Program mieszkanie bez wkładu własnego jest elementem Polskiego Ładu, a reguluje go Ustawa z dnia 1 października 2021 r. Za wdrożenie oraz obsługę odpowiada zaś Bank Gospodarstwa Krajowego.

WAŻNE! W 2022 roku program “mieszkanie bez wkładu własnego” został przemianowany na “gwarantowany kredyt mieszkaniowy”, jednak założenia programu pozostały niezmienne.

Jak działa gwarantowany kredyt mieszkaniowy?

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy / kredyt bez wkładu własnego to zwykły kredyt mieszkaniowy zaciągany w banku komercyjnym na zakup nieruchomości mieszkalnej. Różnica polega jedynie na tym, że osoby korzystające z programu nie muszą posiadać wymaganej przez banki wpłaty własnej. Za jej spłatę w przyszłości poręczy bowiem Bank Gospodarstwa Krajowego.

Oznacza to, że zaciągając kredyt bez wkładu własnego (kredyt z gwarancją BGK), będziemy zobowiązani do spłaty 100 procent wartości nieruchomości, a nie jak w przypadku zwykłego kredytu hipotecznego 80-90 proc.

Kto może otrzymać kredyt bez wkładu własnego?

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy adresowany jest do osób, które posiadają zdolność kredytową, ale nie posiadają oszczędności na wymagany przez banki wkład własny. Chodzi tu przede wszystkim o rodziny z dziećmi, jednak single oraz osoby samotnie wychowujące dzieci także mogą wnioskować o kredyt z gwarancją BGK.

Prócz tego, aby skorzystać z programu mieszkanie bez wkładu własnego, wnioskujący ani żaden z członków gospodarstwa domowego nie może posiadać prawa własności do innego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Od tej zasady jest jednak wyjątek.

Sprawdź także:

Z programu mogą bowiem skorzystać także rodziny z dwojgiem dzieci posiadające mieszkanie o powierzchni nie większej niż 50 m2, rodziny z trojgiem dzieci posiadające mieszkanie nie większe niż 75 m2, rodziny z czworgiem dzieci posiadające mieszkanie nie większe niż 90 m2. Gospodarstwa domowe z pięciorgiem lub większą ilością dzieci z limitu metrażowego są zwolnione.

Kolejnym warunkiem, który trzeba spełnić, aby móc wnioskować o kredyt bez wkładu własnego jest brak dokonania darowizny mieszkania lub domu na rzecz członka rodziny w okresie 5 lat przed złożeniem wniosku o kredyt z gwarancją BGK.

Na co można otrzymać kredyt bez wkładu własnego?

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego można otrzymać na:

  • zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem;
  • budowę domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem i zakupem działki budowlanej pod budowę domu.

WAŻNE! Ustawodawcy przewidzieli limity cenowe dotyczące metra kwadratowego nabywanego mieszkania, z którymi możesz zapoznać się na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Maksymalna kwota gwarancji BGK

Zgodnie z Ustawą, maksymalna wysokość gwarancji dotyczącej kredytu bez wkładu własnego wynosi 100 tysięcy złotych, jednak nie więcej niż 20 procent wartości nieruchomości. Oznacza to, że osoba zainteresowana kredytem mieszkaniowym bez wpłaty własnej, może zaciągnąć zobowiązanie nieprzekraczające kwoty 500 tysięcy złotych.

Jakie banki udzielają kredytu bez wkładu własnego?

Zgodnie ze stanem na dzień publikacji artykułu, umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego podpisało do dziś łącznie osiem banków komercyjnych.

Lista banków, które udzielają kredytu bez wkładu własnego:

  1. Alior Bank S.A.
  2. PKO Bank Polski
  3. Bank Pekao S.A.
  4. Santander Bank Polska
  5. Bank Ochrony Środowiska
  6. BPS
  7. Bank Spółdzielczy w Brodnicy
  8. Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie

OD REDAKCJI: Przed złożeniem wniosku o kredyt bez wkładu własnego pamiętaj, że po znacznych podwyżkach stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski Twoja zdolność kredytowa drastycznie zmalała. Oznacza to, że otrzymanie kredytu mieszkaniowego może być znacznie utrudnione, a przy średnich dochodach nawet niemożliwe. Zaciąganie kredytu mieszkaniowego na 100% wartości nieruchomości w czasach najwyższych w historii cen oraz wysokich stóp procentowych powinieneś poprzedzić dogłębną analizą swoich możliwości finansowych.

kredyt bez wkładu własnego
Kredyt bez wkładu własnego dostępny jest aktualnie w ośmiu bankach w Polsce.

1. Kredyt bez wpłaty własnej Alior Bank

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego w Alior Bank dostępny jest od 2022 roku. Instytucja nie przygotowała dedykowanej oferty, co oznacza, że warunki finansowania będą analogiczne do standardowej oferty kredytu mieszkaniowego oferowanego przez Alior.

Zgodnie z zamieszczonymi na stronie banku informacjami, kredyt bez wkładu własnego może zostać udzielony z oprocentowaniem zmiennym lub okresowo stałym. Spłata możliwa jest zaś w ratach równych lub malejących. Minimalny okres finansowania to 15 lat.

Więcej informacji o kredycie bez wkładu własnego w Alior Bank znajdziecie na stronie banku.

2. Kredyt bez wkładu własnego PKO Bank Polski

Kredyt bez wkładu własnego w PKO BP dostępny jest od 1 września 2022 roku. Instytucja nie informuje na swoich stronach o warunkach kredytu hipotecznego z gwarancją BGK, jednak – podobnie jak w innych bankach – możemy oczekiwać, że niezbędne będzie spełnienie wymogów narzuconych przez ustawodawców.

W przypadku PKO BP standardowe oprocentowanie kredytu hipotecznego na dzień publikacji tego artykułu wynosi około 10,2 proc. rocznie. Więcej informacji o kredycie bez wkładu w PKO BP znajdziecie na stronie banku.

3. Kredyt bez wkładu własnego Bank Pekao

Bank Pekao SA także rozpoczął już przyjmowanie wniosków o kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego, a jego aktualne oprocentowanie zmienne wynosi 10,39 proc. w skali roku. Spłata może być dokonywana w ratach równych lub malejących. Bank oferuje także możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego z oprocentowaniem okresowo stałym.

Aby uzyskać więcej informacji o kredycie hipotecznym bez wkładu własnego w Banku Pekao SA, wystarczy zadzwonić na infolinię 22 591 22 32 lub wypełnić stosowny formularz na stronie banku.

4. Kredyt hipoteczny z gwarancją BGK w Santander Bank Polska

O wdrożeniu programu “gwarantowany kredyt mieszkaniowy” Santander Bank Polska poinformował 18 lipca 2022 roku. Od tego dnia można składać w banku wnioski o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego.

Bank – podobnie jak inne instytucje – nie przygotował dedykowanej oferty, jednak warunki udzielenia kredytu są analogiczne do tych, które narzucili ustawodawcy. Okres spłaty to minimum 15 lat, a maksymalna kwota kredytu z gwarancją wynosi 500 tys. zł.

5. Kredyt bez wkładu Bank Ochrony Środowiska

Mimo że BGK poinformował już o zawarciu umowy z Bankiem Ochrony Środowiska umowy na gwarantowany kredyt hipoteczny, to BOŚ nie posiada aktualnie żadnych informacji, które świadczyłyby o rozpoczęciu procedury przyjmowania wniosków o kredyt z gwarancją.

Jeśli jesteś zainteresowany preferencyjnym finansowaniem nieruchomości, skontaktuj się z przedstawicielem banku pod numerem 22 543 34 34 lub odwiedź placówkę banku.

6. Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego BPS

Bank BPS także zawarł umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, ale podobnie do BOŚ Banku również nie informuje na swoich stronach o rozpoczęciu przyjmowania wniosków o kredyt bez wkładu własnego.

Nie oznacza to jednak, że instytucja zrezygnowała z oferowania kredytów hipotecznych z gwarancją BGK. Więcej informacji udzielą Ci konsultanci BPS pod numerem infolinii 86 215 50 00.

7. Kredyt bez wkładu Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie

Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie jest siódmym bankiem, który zawarł z BGK umowę o gwarantowany kredyt mieszkaniowy. Osoby zainteresowane finansowaniem w tym banku muszą skontaktować się jednak bezpośrednio z pracownikiem instytucji, ponieważ bank nie ma przygotowanej dedykowanej oferty dotyczącej kredytu bez wkładu własnego.

8. Kredyt bez wpłaty własnej Bank Spółdzielczy w Brodnicy

Ostatnią instytucją, w której także istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, jest Bank Spółdzielczy w Brodnicy. O zawarciu umowy z tą instytucją BGK poinformował na swojej stronie internetowej.

Bank Spółdzielczy w Brodnicy nie publikuje żadnych informacji dotyczących rozpoczęcia przyjmowania wniosków o kredyt bez wkładu własnego, a standardowa oferta wymaga od nas aż 30-procentowej wpłaty własnej. Szczegóły dostępne są na stronie banku lub pod numerem infolinii 56 493 00 11.

Kredyt bez wkładu własnego a kredyt na 2 procent

W połowie grudnia 2022 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało przygotowanie rozwiązania, które umożliwi zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego z oprocentowaniem w wysokości 2 procent w skali roku. “Bezpieczny kredyt na 2%” dostępny ma być w trzecim kwartale br., a skorzystać z niego będą mogły osoby, które nie posiadają praw do innej nieruchomości mieszkalnej.

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez resort rozwoju, kredyt na 2 procent będzie można połączyć z gwarancją wkładu własnego BGK. To zaś oznacza, że – jeśli wykażesz się zdolnością kredytową – zyskasz możliwość wzięcia kredytu na mieszkanie bez wkładu własnego wraz z preferencyjnie niskim oprocentowaniem wynoszącym zaledwie 2%.

Kredyt bez wpłaty własnej. Często zadawane pytania – FAQ

Poniżej zamieszczamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące kredytu bez wkładu własnego.

Na ile lat może być udzielony kredyt bez wkładu własnego?

Najkrótszy okres finansowania wynosi 15 lat. Najdłuższy zależny jest od banku oraz wieku kredytobiorcy.

Czy kredyt bez wkładu własnego to to samo co bon mieszkaniowy?

Nie, gwarantowany kredyt bez wkładu własnego to zupełnie inny program niż bon mieszkaniowy.

Czy kredyt bez wkładu można otrzymać na zakup działki budowalnej?

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy może być przeznaczony na budowę domu wraz z zakupem działki budowlanej. Na samą działkę kredyt bez wkładu nie będzie możliwy.

Ile trzeba zarabiać, by dostać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Wszystko zależy od wnioskowanej kwoty oraz okresu spłaty. Na to pytanie nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi.

Konkubinat a kredyt bez wkładu własnego

Osoby żyjące bez związku formalnego, ale wychowujące wspólnie dziecko, mogą liczyć na otrzymanie gwarantowany kredyt mieszkaniowy. Związki nieformalne, ale niewychowujące wspólnie dziecka o kredyt bez wkładu własnego mogą wnioskować jako single.

Kredyt bez wkładu własnego a wiek kredytobiorcy

Ustawodawcy nie określili maksymalnego wieku kredytobiorcy starającego się o gwarantowany kredyt mieszkaniowy. Wiek może mieć znaczenie wyłącznie w kwestii okresu spłaty kredytu, jednak o tym decyduje bank.

Total
0
Shares

Sprawdź także

Total
0
Share