Home Najnowsze Finansopedia Do góry

Konto Mieszkaniowe. Kiedy ruszy rządowe wsparcie i na czym ono polega?

Za regularne odkładanie na mieszkanie rząd wyzeruje Ci inflację i nie wystawi za to rachunku.

Oszczędnościowe Konto Mieszkaniowe to jeden z dwóch filarów Narodowego Programu Mieszkaniowego “Pierwsze Mieszkanie“. Specjalne rachunki oszczędnościowe mają wesprzeć osoby planujące zakup pierwszej nieruchomości, a za regularne wpłaty rząd będzie dodatkowo premiował. Kiedy Konta Mieszkaniowe wejdą w życie? Kto z nich skorzysta i na czym dokładnie polega rządowe wsparcie?

Program Pierwsze Mieszkanie 2023

W połowie grudnia 2022 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprezentowało nowy program mieszkaniowy “Pierwsze Mieszkanie”. Dzięki jego rozwiązaniom – jak przekonują rządzący – osoby planujące zakup pierwszej nieruchomości, mają zyskać możliwość tańszego i łatwiejszego nabycia mieszkania lub domu jednorodzinnego.

Program Pierwsze Mieszkanie składa się z dwóch filarów:

  • Bezpiecznego kredytu na 2 procent
  • Konta Mieszkaniowego

Pierwszy z nich, a więc kredyt na 2 procent, jest rozwiązaniem, które polega na udostępnieniu beneficjentom programu możliwości zaciągnięcia preferencyjnego kredytu mieszkaniowego, do którego oprocentowania – przez okres 10 lat – dopłacać będzie rząd. Rozwiązanie to ma wejść w życie już w połowie 2023 roku, zaś pierwsze kredyty powinny być dostępne jesienią tego samego roku.

Sprawdź także:

Drugim rozwiązaniem są omawiane dziś Konta Mieszkaniowe, które do złudzenia przypominają książeczki mieszkaniowe rodem z minionego ustroju. Jak przekonuje minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, Konto Mieszkaniowe jest odpowiedzią na potrzeby tych osób, które zakup swojego pierwszego mieszkania planują dopiero za kilka lat.

Czym jest Indywidualne Konto Mieszkaniowe?

Oszczędnościowe Konto Mieszkaniowe to klasyczny rachunek oszczędnościowy, który założysz w bankach komercyjnych, biorących udział w programie. Różnica między “zwykłym” kontem oszczędnościowym a Kontem Mieszkaniowym polega jednak na tym, że za regularne oszczędzanie co roku rząd będzie naliczał Ci Premię Mieszkaniową, która powiększy Twoje oszczędności i docelowo przybliży realizację celu.

Ile wynosi Premia Mieszkaniowa?

Wysokość Premii Mieszkaniowej, którą otrzymasz w ramach Konta Mieszkaniowego, jest równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Co to oznacza? Jeśli na Twoim koncie mieszkaniowym uzbierałeś 10 tys. zł, a wysokość średniorocznej inflacji wynosi 10 proc., rząd naliczy Ci 1 tys. zł bonusu.

Za rok – w miarę powiększania się Twoich oszczędności – premia będzie wyższa, bo zwiększy się podstawa jej oprocentowania – o ile będziesz wciąż regularnie oszczędzał. Premia naliczana jest co roku, a wypłacana będzie jednorazowo.

Waloryzacja Konta Mieszkaniowego o wskaźnik inflacji nie spowoduje, że Premia Mieszkaniowa da Ci realny zysk – w końcu wynosi tyle, ile roczna inflacja, jednak Twoim profitem będzie oprocentowanie oszczędności, które naliczy Ci bank.

Indywidualne Konto Mieszkaniowe – oprocentowanie

Wysokość oprocentowania Konta Mieszkaniowego – nie uwzględniając Premii Mieszkaniowej – zależna jest wyłącznie od oferty banku, który wybierzesz. Na dzień publikacji artykułu nie ma jeszcze jasnych informacji, czy banki będą udostępniały dedykowane konta oszczędnościowe, czy będzie można wybrać dowolne.

Pewne jest jedno. Aby założyć Konto Mieszkaniowe i otrzymywać co rok premię od rządu, musisz spełnić określone warunki.

WAŻNE! Zarówno oprocentowanie Konta Mieszkaniowego, jak i Premia Mieszkaniowa są zwolnione z podatku Belki!

Dobry wybór
konto mieszkaniowe

Lokata na nowe środki

✔ Lokata online Nowe Środki
✔ 8% na 2 i 3 miesiące w skali roku
✔ Minimalna kwota 5000 zł
✔ Maksymalna kwota do 150 000 zł
Więcej informacji +
8%
ROCZNIE
konto mieszkaniowe

Lokata na start

✔ Lokata dla NOWYCH KLIENTÓW
✔ 8% na 3 miesiące
✔ Minimalna kwota 1000 zł
✔ Maksymalna kwota 50 000 zł
Więcej informacji +
8%
ROCZNIE
konto mieszkaniowe

Lokata Standardowa

✔ Lokata dla NOWYCH KLIENTÓW
✔ 7,5% na 3 miesiące
✔ Minimalna kwota 1000 zł
✔ Maksymalna kwota 50 000 zł
Więcej informacji +
7,5%
ROCZNIE
konto mieszkaniowe

Lokata online na Nowe Środki

✔ Lokata online Nowe Środki
✔ 7% na 6 miesięcy
✔ Minimalna kwota 1000 zł
✔ Maksymalna kwota do 400 000 zł
7%
ROCZNIE
konto mieszkaniowe

Lokata na nowe środki (6 miesięcy)

✔ Lokata online Nowe Środki
✔ 7% na 6 miesięcy
✔ Minimalna kwota 5000 zł
✔ Maksymalna kwota do 150 000 zł
Więcej informacji +
7%
ROCZNIE
konto mieszkaniowe

Lokata online na Nowe Środki

✔ Lokata online Nowe Środki
✔ 6,5% na 3 miesiące
✔ Minimalna kwota 1000 zł
✔ Maksymalna kwota do 400 000 zł
6,5%
ROCZNIE

Konto Mieszkaniowe Pierwsze Mieszkanie – warunki

Warunki Konta Mieszkaniowego są dość proste i nie powinny sprawiać większych problemów osobom, które są nastawione na regularne oszczędzanie w celu zakupu nieruchomości.

  • Minimalna wysokość comiesięcznej wpłaty na rachunek oszczędnościowy to 500 zł, (6 tys. rocznie), maksymalna zaś to 2000 zł (24 tys. rocznie) – wpłaty mogą być różnej wysokości.
  • Aby otrzymać roczną Premię Mieszkaniową, niezbędne jest dokonanie minimum 11 wpłat w skali roku. Niespełnienie tego warunku w jednym roku, nie przekreśla Twoich szans na Premię Mieszkaniową w roku następnym.

Na co można przeznaczyć środki zgromadzone na Koncie Mieszkaniowym?

Konta Mieszkaniowe oraz związana z nimi coroczna Premia Mieszkaniowa przysługują wyłącznie wtedy, gdy oszczędności zgromadzone na rachunku zostaną przeznaczone na:

  • zakup pierwszego mieszkania
  • zakup lub budowę domu jednorodzinnego
  • sfinansowanie części kosztów inwestycji prowadzonej w ramach kooperatywy mieszkaniowej lub ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu
  • wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej
  • partycypację w SIM albo TBS.

Co istotne, na wydanie zgromadzonych w ramach Konta Mieszkaniowego środków będziesz miał 5 lat. Nie wiadomo jednak, jak rządzący zamierzają weryfikować cel przeznaczenia środków – być może niezbędne będzie okazanie dokumentów związanych z finansowaniem nieruchomości.

Kto może założyć Konto Mieszkaniowe?

Konta Mieszkaniowe dedykowane są osobom, które nie posiadają ani nie posiadały wcześniej żadnej nieruchomości mieszkalnej. Rządzący nie przewidzieli żadnych progów dochodowych. Nie ma także ograniczeń odnośnie ilości osób w gospodarstwie domowym.

Konto Mieszkaniowe 2023 / 2024. Od kiedy?

Zgodnie z założeniami przedstawionymi przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, przepisy dotyczące Konta Mieszkaniowego mają wejść w życie 1 lipca 2023 roku. Dopóki jednak nie zostanie opublikowana stosowna ustawa, nie możemy potwierdzić tej daty.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o Konta Mieszkaniowe, które pojawiają się w internecie w ostatnich tygodniach.

Gdzie założyć Indywidualne Konto Mieszkaniowe?

Konto Mieszkaniowe w ramach programu Pierwsze Mieszkanie założysz w każdym banku komercyjnym oferującym rachunki oszczędnościowe dla klientów indywidualnych.

Jaka jest górna granica wieku?

Program Pierwsze Mieszkanie dedykowany jest osobom, które nie ukończyły 45 roku życia. Tym samym warunek ten spełnić muszą także osoby zainteresowane Kontem Mieszkaniowym z rządową premią.

Źródło: Konto Mieszkaniowe Gov.pl / Media / The Billfold

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *