Follow

Newsletter

Velo Bank wchodzi na rynek i kusi wysokim oprocentowaniem lokat

Zarząd Velo Banku drogimi perfumami stara się przykryć smród Getinu. Na lokacie da Ci nawet 8 procent w skali roku.
velo bank lokaty
Velo Bank wszedł na rynek i kusi wysokim oprocentowaniem lokat oraz “tanimi” kredytami. Foto: Mohamed Hassan z Pixabay

Po przejęciu Getin Banku przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny pozostały roszczenia obligatariuszy oraz utracone nadzieje frankowiczów, którzy mogą już zapomnieć o przewalutowaniu, posiadanych w banku Czarneckiego kredytów hipotecznych. Teraz, w kilka miesięcy po przymusowej restrukturyzacji Getinu, bank wrócił na rynek pod nowym szyldem i kusi klientów wysokim oprocentowaniem lokat.

Aktualne lokaty i konta oszczędnościowe w Velo Bank.

Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Bank

O przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował 30 września 2022 r. Jak przekazano w komunikacie, bank Leszka Czarneckiego był zagrożony upadłością, co wymusiło pilne podjęcie decyzji o przymusowej restrukturyzacji.

W pierwszych dniach października cała działalność Getin Noble Bank została przeniesiona do nowego podmiotu – Velo Bank – utworzonego w tym celu przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz osiem banków komercyjnych, takich jak: Alior Bank S.A., Bank Millennium S.A., Bank Pekao S.A., BNP Paribas Bank Polska S.A., ING Bank Śląski S.A., mBank S.A., Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A., Santander Bank Polska S.A.

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez BFG, proces restrukturyzacji Getinu w żaden sposób nie wpłynął na samą działalność banku. Wszystkie numery kont, lokaty czy karty płatnicze działałby w sposób niezakłócony. Kredyty należało spłacać dalej, zgodnie z harmonogramem spłat zawartym w umowie kredytowej.

Na przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku stracili jednak obligatariusze banku, ponieważ obligacje wyemitowane przez GNB – podobnie, jak akcje banku – zostały umorzone. Mimo że wszystkie kredyty złotowe Bankowy Fundusz Gwarancyjny przeniósł do Velo Bank, to kredyty mieszkaniowe zaciągnięte w walucie obcej pozostały w Getin Noble Bank. To zaś spowodowało, że ewentualne pozwy frankowiczów z dnia na dzień zniknęły z sądów, a kredytobiorcy muszą spłacać zobowiązania na zasadach ustalonych w umowie kredytowej.

Do Velo Banku powędrowały także depozyty (lokaty czy środki na rachunkach oszczędnościowych), które i tak objęte są gwarancją BFG do równowartości 100 tysięcy euro w złotych, co chroni nasze środki w przypadku upadłości banku czy SKOK-u.

Na czele powołanego w miejsce Getinu Velo Banku stanął Adam Marciniak, do 30 września pełniący funkcję wiceprezesa zarządu ds. technologii i digitalizacji brandu obuwniczego CCC. Wcześniej związany m.in. z PKO Bankiem Polskim czy Bankiem Pekao.

Velo Bank – Nowy brand, nowe oferty

Mimo że VeloBank to zupełnie nowy brand finansowy na polskim rynku, to jednak przez dłuższy czas może jeszcze kojarzyć się wyłącznie z problemami banku Leszka Czarneckiego. To zaś nie pomoże zarządowi w realizacji dość ambitnych planów jak choćby wypracowania do końca 2025 roku 1,5 miliarda skumulowanego zysku netto.

Walcząc z negatywną historią Getinu, a właściwie starając się ją ukryć, czego przykładem mogą być sprzeczne informacje na stronie nowego banku (nagrody uzyskane przez Getin, etc.), Velo Bank rozpoczął właśnie kampanię, w której kusi nowych klientów standardowymi, ale na pierwszy rzut oka atrakcyjnymi produktami.

Darmowe konto Velo Bank

Przykładem może być “VeloKonto”, które otworzymy całkowicie online. Jak informuje bank na swojej stronie, w ramach rachunku otrzymamy darmowe przelewy krajowe w bankowości internetowej i mobilnej, wypłaty z bankomatów Planet Cash w Polsce i w całej Uni Europejskiej, wpłaty i wypłaty z bankomatów BLIKIEM.

Darmowa będzie także karta płatnicza, przy czym tutaj pojawia się malutka gwiazdka. Aby karta płatnicza do VeloKonta była całkiem za darmo, niezbędne będzie wykonanie minimum 5 operacji w miesiącu. Po spełnieniu tych warunków otrzymamy także możliwość bezpłatnych wypłat z bankomatów innych niż Planet Cash (w Polsce).

Co istotne, VeloKonto posiada także program cashback, który przez pierwsze sześć miesięcy może dać nam nawet 600 zł zwrotu (po 100 zł na miesiąc). Pieniądze wracają na przypisaną do konta VeloSkarbonkę, a więc konto oszczędnościowe z oprocentowaniem wynoszącym aktualnie 8 procent w skali roku. Dużym plusem jest możliwość wypłat środków ze skarbonki bez utraty odsetek. Na VeloSkarbonkę możemy także przelać dodatkowe środki z VeloKonta, jednak limit jest dość niski, bo wynosi zaledwie 3000 zł.

Konto oszczędnościowe Velo Bank

Nieco większe możliwości daje nam typowy rachunek oszczędnościowy w Velo Banku, na którym możemy zdeponować do 400 tysięcy złotych na trzy miesiące z oprocentowaniem rocznym w wysokości 8 procent. Pieniądze wypłacimy w dowolnym momencie bez utraty odsetek.

Jeśli dysponujemy mniejszą kwotą, którą chcemy włożyć na konto na dłuższy okres, Velo Bank oferuje nam gwarantowane 7 procent rocznie do kwoty 10 tysięcy złotych. Tutaj jest jednak kilka gwiazdek, bo niezbędne będzie założenie konta osobistego, na które co miesiąc będzie wpływało minimum 2000 zł oraz wyrażenie zgód marketingowych. Oferta kierowana jest do osób, które w okresie od 1.09.2019 r. do 30.09.2022 r. nie posiadały konta w tym banku (zapewne chodzi o Getin).

Konto oszczędnościowe Velo Bank

  • do 8% w skali roku
  • do kwoty 400 tys. zł na 3 miesiące
  • dla Klientów, którzy posiadają Konto Osobiste i udzielą Zgód marketingowych

Kredyty w VeloBank

Wchodząc na rynek Velo Bank proponuje także kilka rodzajów kredytów. Aktualnie możemy zapomnieć jednak o finansowaniu nieruchomości, ponieważ instytucja nie ma w swej ofercie jeszcze żadnego kredytu hipotecznego.

Sztandarowym produktem jest klasyczny kredyt gotówkowy w Velo Banku z Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania (RRSO) wynoszącą 13,2 proc. w skali roku. Za udzielenie Velo nie pobierze od nas żadnej prowizji, a cały proces odbywa się całkowicie zdalnie. Swoją tożsamość potwierdzimy przy użyciu selfie. Tu jednak – jak informuje na swojej stronie bank – niezbędne będzie założenie konta osobistego (VeloKonta), na które zostaną przelane środki z kredytu.

Kredyt gotówkowy VeloBank RRSO 13,2%

Maksymalna kwota kredytu gotówkowego w VeloBank, na którą możemy liczyć bez wychodzenia z domu, to 100 tysięcy złotych. Okres spłaty do 10 lat.

Prócz kredytu gotówkowego Velo Bank oferuje także kredyty konsolidacyjne (RRSO 13,2 proc.), kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem w wysokości 22,2 proc. rocznie, kredyt na energooszczędne inwestycje w Twoim domu do 40 tys. zł (RRSO 12 proc.), kredyt samochodowy do 300 tys. zł z RRSO 12,7 proc. lub ze stałym oprocentowaniem wynoszącym 15,63 proc. oraz limit w rachunku z RRSO 17,5 proc.

Lokata Velo Bank. Nawet 8 procent na 2 miesiące

Kolejną propozycją adresowaną do nowych klientów jest lokata VeloBank, na której “zyskamy” w skali roku nawet 8 procent. Tutaj jednak mowa wyłącznie o lokatach krótkoterminowych, przy których – jak można się domyślać – są gwiazdki.

Lokata Velo Bank na Nowe Środki to:

  • 2-miesięczna lokata z oprocentowaniem promocyjnym wynoszącym 8% w skali roku
  • 3-miesięczna lokata z oprocentowaniem promocyjnym wynoszącym 7,5% w skali roku
  • 6-miesięczna lokata z oprocentowaniem promocyjnym wynoszącym 7% w skali roku.

Maksymalnie możemy założyć 3 Lokaty z oprocentowaniem promocyjnym (na dany okres w danej edycji). Górna granica kwotowa to 150 tysięcy złotych. Minimum ustalono zaś na poziomie 5 tysięcy. Aby założyć lokatę w Velo Banku na promocyjnych zasadach, niezbędne będzie wyrażenie zgód marketingowych.

Velo Bank lokaty krótkoterminowe

Velo Bank oferuje w sumie trzy krótkoterminowe lokaty z oprocentowaniem sięgającym maksymalnie 8 procent w skali roku. Plasuje go to w czołówce instytucji, które pozwolą najmocniej uchronić oszczędności przed szalejącą inflacją.

Czy oferta Velo Bank to “good deal”?

Wchodzące na rynek instytucje finansowe zwykle oferują wyższe niż konkurencja oprocentowanie depozytów oraz niżej oprocentowane kredyty. Mimo że oferta Velo Bank wydaje się być całkiem przyzwoita, to podobne warunki znajdziemy w innych bankach dostępnych na polskim rynku. Czy Velo nie chce zatem walczyć o klienta mocniej i agresywniej od swojej konkurencji? Niekoniecznie. Tutaj bowiem ma odgórnie narzucone ograniczenia, wynikające bezpośrednio z faktu, że Velo Bank to podmiot powstały na bazie ustawowo zrestrukturyzowanego Getin Banku.

Velo Bank nie może dać nam zatem lepszych warunków niż najlepsze dostępne już na rynku. Jeśli możliwie najwyższa lokata wynosi 8 procent, to Velo może zaoferować nam dokładnie takie samo oprocentowanie (lub niższe). To samo tyczy się kredytów, co oznacza, że pożyczkowa oferta Velo Banku nie będzie najlepsza w kraju, ale zawsze może być ex aequo z oferowaną przez inny podmiot.

Total
0
Shares

Sprawdź także

Total
0
Share