Follow

Newsletter

10 największych firm Big Tech. Czym zajmują się te spółki?

big tech ranking billfold

Cały nasz świat opiera się na technologii. Jest ona obecna zarówno w przemyśle wydobywczym, jak i rozrywkowym, medycynie czy bankowości inwestycyjnej. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, jakie produkty zawdzięczamy 10 największych spółek big tech. Czym zajmują się ci giganci, jaka jest ich wartość i co musisz o nich wiedzieć?

Spółki big tech rządzą światem

Spółki technologiczne są wyceniane na setki miliardów, a nawet biliony dolarów amerykańskich. Ich znaczenie gospodarcze jest niepodważalne – obecnie, produkty firm z dzisiejszej listy wykorzystywane są w każdej branży i prawdopodobnie każdym kraju na świecie.

10. Broadcom (AVGO)

big tech
Ranking big tech – Broadcom

Nasze zestawienie zaczynamy od amerykańskiej spółki zajmującej się produkcją półprzewodników. Ta założona w 1991 roku firma jest jednym z czołowych twórców rozwiązań z dziedziny łączności – odpowiada za dostarczanie modułów WiFi, GPS i Bluetooth. Dodatkowo, Broadcom sprzedaje również urządzenia związane z obsługą danych, na przykład kontrolery RAID.

Wycena rynkowa Broadcom to około 374,2 miliarda dolarów, natomiast cena za akcję wynosi niecałe 907 USD.

9. Tencent (TCEHY)

tencent big tech ranking
Ranking big tech – Tencent

Tencent to jedyny chiński big tech na naszej liście. Ta międzynarodowa korporacja jest obecnie największym producentem gier komputerowych na świecie, a jej pozycja na rynku mediów społecznościowych ciągle rośnie. Tencent zarabia między innymi dzięki grom takim jak:

 • Undawn;
 • PUBG Mobile;
 • King of Glory;
 • Transformers Online;
 • Call of Duty Online;
 • Ring of Elysium.

Jednocześnie, firma jest znaczącym graczem na rynku Video, muzycznym i wydawniczym. Aktualna wycena firmy to prawie 423 miliardy dolarów, a jedną akcję kupimy już za 44 dolary.

8. TSMC (TSM)

tsmc big tech ranking
Ranking big tech – TSMC

TSMC to pochodzący z Tajwanu producent układów scalonych. Ta założona w 1987 roku firma jest obecnie największym producentem procesorów, obsługując takich gigantów jak Apple, AMD i Nvidia. Taiwan Semiconductor Manufacturing Company oferuje układy w procesie technologicznym 3nm, a w 2025 roku ma ruszyć produkcja jeszcze mniejszych tranzystorów.

Rynkowa wycena TSMC to około 526 miliardów dolarów. Jedna akcja kosztuje obecnie 101 dolarów.

7. Meta Platforms (META)

meta big tech ranking
Ranking big tech – Meta platforms

Meta platforms to stosunkowo nowa nazwa – z całą pewnością jest mniej popularna niż Facebook Inc. Ten amerykański big-tech zarządza platformami takimi jak:

 • Facebook;
 • Messenger;
 • Facebook Watch;
 • Instagram;
 • Whatsapp;
 • Giphy.

Gdy Facebook złożył wniosek o pierwszą ofertę publiczną (IPO), proponowana cena akcji wynosiła 38 dolarów, a łączną wartość firmy oszacowano na 104 miliardy dolarów. Obecnie, kapitalizacja spółki to 827 miliardów USD, a cena jednej akcji wynosi 322 dolary.

6. Tesla (TSLA)

tesla big tech ranking
Ranking big tech – Tesla

Choć Tesla kojarzy się przede wszystkim z motoryzacją, spółka zajmuje się prowadzeniem znacznie szerszej działalności. Poza samochodami elektrycznymi, produkowane są panele fotowoltaiczne, akumulatory oraz stacje szybkiego ładowania. Należąca do Elona Muska firma dostarcza również technologie do samochodów innych marek, np. Toyoty.

Łączna wartość Tesli sięga 848 miliardów dolarów, natomiast jedną akcję kupimy za około 270 dolarów. Rekordowo, cena jednej akcji wynosiła 895$.

Czytaj również:

5. NVIDIA (NVDA)

nvidia big tech ranking
Ranking big-tech – Nvidia

Nvidia to amerykańskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji części komputerowych. Z pewnością najsłynniejszymi produktami firmy są karty graficzne z serii RTX, jednak na uwagę zasługuje również konsola Nvidia shield. Spółka prężnie działa również w branży sztucznej Inteligencji, czym przyciągnęła uwagę inwestorów z Wall Street

Obecnie, rynki oszacowały wartość Nvidii na 1,156 biliona USD. Jedna akcja tej spółki kosztuje obecnie 468 dolarów.

4. Amazon (AMZN)

amazon big tech ranking
Ranking firm technologicznych – Amazon

Amazon kojarzony jest przede wszystkim z ecommerce, jednak profil działalności firmy jest szerszy. Ten amerykański big tech zajmuje się między innymi dystrybucją filmów za pomocą usługi Amazon Prime Video oraz dystrybucją gier komputerowych na platformie Amazon Prime Gaming.

Kapitalizacja Amazona oscyluje wokół 1,35 biliona dolarów amerykańskich. Za jedną akcję przyjdzie nam zapłacić niecałe 132 dolary.

3. Alphabet (GOOG)

google big tech ranking
Ranking big tech – Google

Alphabet to konglomerat powstały w 2015 roku. W praktyce, spółka jest silnie powiązana z Google – jest właścicielem zarówno tej, jak i wielu innych spokrewnionych firm. Obecnie, Alphabet zatrudnia ponad 130 tysięcy osób i kontroluje takie marki jak:

 • Google;
 • Google Ventures;
 • Google Capital;
 • Google fiber;
 • Calico;
 • Nest.

Spółka jest notowana na giełdzie NASDAQ od 2015 roku. Pojedyncza akcja Alphabet kosztuje obecnie 132 dolary. Łączna kapitalizacja wynosi 1,67 biliona USD.

2. Microsoft (MSFT)

microsoft big tech ranking
Ranking big tech – Microsoft

Microsoft to big tech z tradycjami – jego historia sięga 1975 roku. Co ciekawe, siedziba spółki znajduje się w Redmond w stanie Waszyngton, a nie w Krzemowej Dolinie.

Microsoft zajmuje się produkcją oprogramowania (system Windows, pakiet Office) ale również tworzeniem narzędzi dla programistów, gier komputerowych i komunikatorów. W ofercie firmy znajduje się również sprzęt komputerowy – konsole Xbox, klawiatury, myszy i telefony.

Druga największa firma świata została wyceniona na ponad 2,5 biliona dolarów. Wartość jednej akcji wynosi obecnie 340 dolarów.

1. Apple (AAPL)

apple big tech ranking
Ranking big tech – Apple

Ostatnią na naszej liście firmą big tech jest Apple. Gigant z Cupertino jest znany prawdopodobnie wszystkim ludziom na świecie. Kalifornijska spółka zajmuje się produkcją sprzętu elektronicznego (komputery, telefony, tablety i zegarki) oraz oprogramowania do nich.

Szeroką rozpoznawalność firmy potwierdzają badania magazynu Forbes – w 2012 roku, Apple było najsilniejszą marką na świecie i nie nie wskazuje, by przez ten czas coś się zmieniło.

Apple osiągnęło kapitalizację na poziomie 3,1 biliona dolarów. Za jedną akcję trzeba zapłacić 197 USD.

Podsumowanie

Billfold to nowoczesny portal finansowy. Codziennie staramy się tworzyć interesujące i ciekawe treści, które zainteresują użytkowników. Jeśli doceniasz naszą pracę lub chciałbyś, aby na naszej stronie częściej pojawiły się zestawienia i raporty, koniecznie udostępnij ten wpis na Facebooku lub Twitterze!

Total
0
Shares

Sprawdź także

Total
0
Share