Follow

Newsletter

Zwolnienia online – kolejne 200 osób traci pracę w dużej firmie IT

Zwolnienia online - kolejne 200 osób traci pracę w dużej firmie IT

Powszechnie wiadomo, że branża technologiczna od dłuższego czasu rozwija się w naprawdę imponującym tempie. Wiąże się to między innymi z ciągłymi zmianami i innowacjami, których nie brakuje w tej rozległej dziedzinie. Dlatego też, sytuacja na rynku pracy IT jest bardzo dynamiczna i jak się okazuje w ostatnim czasie również zmienna.

Pomimo ogromnego zapotrzebowania na specjalistów w tej dziedzinie, do opinii publicznej trafia coraz więcej informacji dotyczących masowych zwolnień pracowników, o których sami zainteresowani dowiadują się poprzez spotkania internetowe, a nie fizycznie w pracy. Sytuacja ta może wydawać się absurdalna, jednakże rzeczywiście miała miejsce, w dodatku już nie pierwszy raz. Dlatego też, w dzisiejszym artykule postaramy przybliżyć aktualną sytuację na rynku pracy IT i sprawdzić z czego wynikają takowe masowe zwolnienia.

Masowe zwolnienia w poznańskim oddziale firmy Infosys

Jak przekazuje internetowy portal Bankier.pl, w zeszłym tygodniu duża firma z branży IT, czyli Infosys, zgłosiła do Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu zamiar zwolnienia prawie 200 pracowników. Decyzja tego naprawdę dużego przedsiębiorstwa, które posiada swoje oddziały nie tylko w stolicy województwa wielkopolskiego, ale również w Krakowie i Łodzi, może dziwić. Jednakże jeszcze bardziej zaskakujący wydaje się fakt, w jaki sposób o tym, że stracą pracę dowiedzieli się sami zainteresowani. Mianowicie, według informacji przekazywanych przez osoby bliskie tej sytuacji, pracownicy o tym, że stracą pracę mieli dowiedzieć się w trakcie internetowego spotkania.

Sytuacja ta dotyczy dokładnie 192 osób, które aktualnie zajmują różnorakie stanowiska w poznańskim oddziale firmy Infosys. Jednakże w rzeczywistości stan ten może się jeszcze zmienić, ponieważ według niepotwierdzonych informacji oddział ten ma zostać całkowicie zamknięty do kwietnia bieżącego roku, co wiązało by się z tym, że pracę straci nie 200, a nawet 300 osób. Dodatkowo, jeden z czytelników portalu Epoznan.pl podkreśla bezwzględność zarządu firmy, która zwalnia dosłownie wszystkich pracowników nie zwracając uwagi na ich sytuację finansową i życiową. Pracę tracą osoby przebywające na długoterminowych zwolnieniach, kobiety w ciąży, a także te, które nie dawno urodziły.

IT
Masowe zwolnienia w poznańskim oddziale firmy Infosys

Powód tych masowych zwolnień nie jest oczywiście znany, jednakże w dalszym ciągu dziwi. W końcu Infosys to jedna z największy światowych firm z branży IT, która swoje oddziały posiada w wielu państwa na różnych kontynentach, także w Europie i w Polsce. Tak jak wspominaliśmy, swoje filie posiada ona nie tylko w Poznaniu, ale także w Krakowie, Łodzi czy Wrocławiu, a łącznie według dostępnych w Internecie informacji, zatrudnia ona w naszym kraju nawet 2300 pracowników. Natomiast, głównymi obszarami, w których specjalizuje się Infosys są: obsługa podatkowa, zarządzanie danymi biznesowymi, usługi finansowo-księgowe i zakupowe, transformacje biznesowe, obsługa procesów logistycznych oraz zarządzanie ryzykiem.

Opisywany przez na Infosys działa w Polsce już od ponad 15 lat, natomiast poznański oddział tej firmy z branży IT został otwarty stosunkowo nie dawno, ponieważ w 2021 roku. Dlatego też, tym bardziej dziwi fakt, że po zaledwie upływie 3 lat do opinii publicznej docierają informację na temat tego, że zamknięcie go to tylko kwestia czasu.

Koniecznie przeczytaj: B2B czy umowa o pracę?

Masowe zwolnienia w branży IT – nie tylko Infosys

Informacje pochodzące z poznańskiego oddziału firmy Infosys, tak jak już podkreślaliśmy, są zaskakujące, jednakże to nie jedyny taki przypadek z ostatnich dni. Zaledwie tydzień wcześniej, inne przedsiębiorstwo z branży IT, w podobny sposób, również poprzez spotkanie online, poinformowało około 10% wszystkich swoich pracowników o tym, że stracą oni pracę. Mianowicie, mowa tu o firmie technologicznej Apativ, której siedziba znajduje się w Krakowie.

Sytuacja ta może wydawać się jeszcze bardziej absurdalna niż, opisane przez nas zwolnienia w poznańskim oddziale firmy Infosys. Jak informują pracownicy Apativu o samych zwolnieniach dowiedzieli się na trwającym dosłownie 10 minut spotkaniu online. Oprócz tego warto wspomnieć, że redukcja ta odbyła się bez wcześniejszego poinformowania związków zawodowych lub przedstawicieli pracowników. W związku z czym, sprawą tą ma zająć się Okręgowy Inspektorat Pracy.

IT
Masowe zwolnienia w branży IT – nie tylko Infosys

Obydwie opisane przez nas sytuacje są wyjątkowo zaskakujące i zdecydowanie nie powinny mieć miejsca. Ponadto jeszcze bardziej zadziwia fakt, że wydarzył się one w naprawdę dużych i dochodowych przedsiębiorstwa technologicznych. Przecież, jak powszechnie wiadomo branża IT ta jest silna jak nigdy, w dalszym ciągu się rozwija w związku z czym firmy, które są z nią związane stale poszukują nowych specjalistów, którym oferują coraz lepsze wynagrodzenia i udogodnienia, chociażby takie jak praca zdalna, którą chwali itMatch, czyli profesjonalna firma zajmująca się rekrutacją IT.

Dodatkowo, warto wspomnieć, że z usług wspomnianej przez nas agencji korzysta naprawdę dużo zarówno młodych, jak i doświadczonych pracowników technologicznych, którym zazwyczaj skutecznie udaje się znaleźć pracę. Co świadczy o tym, że sytuacja na rynku pracy IT ma się naprawdę dobrze, dlatego też ciężko ustalić powody tak licznych, masowych zwolnień.

W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z jednoczesnymi, masowymi zwolnieniami w dwóch firmach technologicznych, możemy mówić o zbiegu okoliczności, na który wpłynęło ogólnie niepowodzenie wspominanych przez nas przedsiębiorstw związane z wewnętrznymi problemami, wynikającymi z błędnie podejmowanych decyzji. Jednakże sytuacja ta daje do myślenia, tym bardziej, że nie wiemy jak się rozwinie w ciągu najbliższych dni. Co jeżeli dotrą do nas kolejne informacje o nowych, masowych zwolnieniach w firmach IT? Czy w takim wypadku powoli będziemy już mogli mówić o kryzysie? Na ten moment nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić, natomiast każdy kto jest w jakikolwiek sposób związany, bądź interesuje się branżą IT, powinien bacznie obserwować sytuacje na technologicznym rynku pracy.

Warto wiedzieć: praca komornika sądowego

Podsumowanie

Podsumowując, masowe zwolnienia to zdecydowanie nieakceptowalna praktyka, która w ostatnim czasie zauważalnie dotyka branżę IT, co dokładnie opisaliśmy w dzisiejszym artykule. Jednakże, pomimo tego, że sytuacje takie jak te mają miejsce coraz częściej, nie powinno to wywoływać poważnych spekulacji na temat potencjalnie zbliżającego się kryzysu w tej dziedzinie, gdyż, tak jak już powiedzieliśmy, może być to jedynie niefortunny zbieg okoliczności. W celu potwierdzenia tej tezy, warto zwrócić uwagę na to, że rynek pracy IT, jako ogół, ma się naprawdę dobrze. Natomiast, sytuacji tej nie można również lekceważyć, ponieważ nigdy nie wiadomo co może przynieść najbliższa przyszłość w branży technologicznej.

Koniecznie przeczytaj:

Total
0
Shares

Sprawdź także

Total
0
Share