Chciwość, lekkomyślność, nieprzewidywalność i skrajny egoizm to możliwie najdelikatniejsze określenia poczynań “bohaterów” najgorętszych filmów o przekrętach finansowych ostatnich kilkudziesięciu lat. Mimo że wiele z nich opisuje różne wydarzenia, to mianownik zawsze jest wspólny – pieniądze i pragnienie ich posiadania.
Filmy o przekrętach finansowych
1. Arcyoszust 2017 (The Wizard of Lies)
Arcyoszust z 2017 przedstawia dramatyczną historię Berniego Madoffa, twórcy jednej z największych piramid finansowych w dziejach, który z powodu swojej żądzy pieniądza pozbawił wielu ludzi oszczędności, niszcząc przy tym ich życie. W filmie ukazane są również relacje rodzinne Madoffów oraz sposób, w jaki próbowali oni radzić sobie z sytuacją po aresztowaniu Berniego i ujawnieniu jego przestępstw, które doprowadziły zarówno do upadku jego “imeprium”, jak i tragicznych konsekwencji osobistych.
W rolę “Berniego” wcielił się Robert De Niro, natomiast jego żonę Ruth zagrała Michelle Pfeiffer. Reżyserią zajął się Barry Levinson stojący m.in. za takimi produkcjami jak Good Morning Vietnam czy Uśpieni.
2. Wilk z Wall Street 2013
“Wilk z Wall Street” to film z 2013 roku w reżyserii Martina Scorsese, oparty na prawdziwej historii Jordana Belforta – młodego maklera, który w latach 90. oszukiwał inwestorów, zbierając w ten sposób ogromne fortuny.
Film ukazuje życie Jordana Belforta (grany przez Leonarda DiCaprio) od momentu, gdy rozpoczyna swoją karierę na Wall Street, przez lata działalności w swojej własnej firmie Stratton Oakmont, aż do momentu, gdy w końcu zostaje zdemaskowany przez FBI i skazany na karę więzienia.
Mimo że Wilk z Wall Street to film o przekrętach finansowych dokonywach przez Belfort i jego wesołą kompanię, to jest to jednocześnie opowieść o amerykańskim śnie, chęci zdobycia bogactwa i sukcesu za wszelką cenę.
3. Przekręt w Enronie 2005
Film “Przekręt w Enronie” z 2005 roku opowiada o prawdziwej historii jednej z największych korporacyjnych afer w historii Stanów Zjednoczonych. Enron Corporation, będący ówcześnie jednym z największych przedsiębiorstw energetycznych w kraju, ogłosił nagle bankructwo w 2001 roku, po tym, jak ujawniono, że działał na zasadzie piramidy finansowej i oszukiwał inwestorów.
W filmie ukazane są działania nieuczciwych menedżerów Enronu, którzy ukrywali ogromne długi i wykreślali je ze sprawozdań finansowych, aby zataić prawdziwy stan finansów przed inwestorami. Głównym bohaterem filmu jest Jeff Skilling, który przez wiele lat był CEO Enronu i miał kluczowy udział w aferze. Opowiada się również o relacjach między Skillingiem, jego podwładnymi i rodziną, a także o konsekwencjach, jakie poniosło wiele osób w wyniku bankructwa Enronu.
Jeśli interesują Cię filmy o przekrętach finansowych, to dokument o Enronie po prostu musisz obejrzeć.
4. Madoff: Potwór z Wall Street (Netflix 2022)
Kolejny film o przekrętach finansowych, który warto obejrzeć – aktualnie tylko na Netflix – to Madoff: Potwór z Wall Street z 2022 roku. Produkcja przybliża sylwetkę “Arcyoszusta” od młodych lat, do dnia zatrzymania i pobytu w więzieniu. Film obrazuje także wpływ działań Madoffa na życie inwestorów oraz jego rodziny.
Co istotne, ten trzyczęściowy dokument uderza także w organy regulacyjne Stanów Zjednoczonych, które przez wiele lat lekceważyły donosy mogące świadczyć, że Madoff stworzył gigantyczną piramidę finansową o wartości przekraczającej 60 miliardów dolarów.
5. Skandal! Kulisy afery Wirecard 2022
“Skandal! Bringing Down Wirecard” to film dokumentalny z 2021 roku opowiadający historię jednego z największych przekrętów finansowych w historii współczesnych Niemiec – firmie Wirecard.
W filmie przedstawiono kulisy oszustwa oraz rolę wyższych władz niemieckich instytucji finansowych i rządu, które pomagały firmie zatajać prawdziwy stan rzeczy. Opowieść o Wirecard stała się jednym z największych skandali finansowych w historii Europy i wstrząsnęła światem biznesu.
6. W pogoni za Madoffem 2011 (Chasing Madoff)
Tak, filmy o Madoffie już były, ale dokument z 2011 roku warto zobaczyć, by dogłębniej poznać historię jednego z największych oszustów ostatnich dekad, który przekręcił inwestorów na naprawdę gruuube miliardy zielonych.
7. Królowie przekrętu 2021 (Lords of Scam)
Królowie przekrętu z 2021 roku to dokument przedstawiający kulisy przekrętu, którego dopuściło się kilku mężczyzn obracających prawami do emisji dwutlenku węgla UE, na czym zarobili miliony euro, a następnie wzajemnie się wystawili.
Dokument dostępny jest wyłącznie na Netflix, jednak jest to dobra produkcja, gdy interesują Cię filmy o przekrętach finansowych na dużą skalę (ale nie ogromną).
8. Betting On Zero 2016
Jeśli już punktujemy filmy o oszustwach finansowych, to nie może tu zabraknąć produkcji Teda Bauna z 2016 roku. Dokument przybliża mechanizm działania firmy Herbalife, uznanej przez Williama A. Ackmana za piramidę finansową, a na którą to organy regulacyjne USA nałożyły karę w wysokości 200 milionów dolarów.
Alternatywne filmy o oszustwach finansowych i przekrętach na dużą skalę
Poniżej kilka innych filmów o przekrętach finansowych, które także warto wziąć pod uwagę:
- Rogue Trader (1999) – opowiada historię Nicka Leesona, handlowca, który doprowadził do upadku banku Barings w 1995 roku.
- The Boiler Room (2000) – opowiada historię młodego brokera, który zostaje zwerbowany do nieuczciwej firmy maklerskiej.
- Margin Call (2011) – film opowiadający o 24 godzinach przed upadkiem banku inwestycyjnego.
- American Made (2017) – opowiada historię pilota, który zostaje rekrutowany przez CIA do przemytu narkotyków.
- Bad Education (2019) – opowiada historię dyrektora szkoły, który doprowadził do największej oszustwa finansowego w historii amerykańskiego systemu edukacji.
- Pralnia (The Laundromat) – to film z 2019 roku oparty na faktach, przedstawiający historię tajnych kont offshore, które wykorzystują bogaci i korporacje do unikania podatków oraz ukrywania pieniędzy przed władzami.
Te filmy oferują różne spojrzenie na przekręty finansowe, ale wszystkie koncentrują się na skomplikowanych relacjach i psychologii ludzi zaangażowanych w oszustwa.
Sprawdź także:
Zdecydowanie najlepsze filmy o oszustwach finansowych to te dotyczące banków inwestycyjnych jak Goldman, JP Morgan czy HSBC.