Kim tak właściwie jest rekruter? Prawdopodobnie, zdecydowana większość młodych osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy ma mniejsze lub większe problemy z odnalezieniem się w tym naprawdę konkurencyjnym środowisku. Nic w tym dziwnego, w końcu wiele firm poszukujących pracowników oczekuje od nich stabilizacji, a także solidnej i systematycznej pracy już na samym początku. Dlatego też, umiejętność dostosowania się do większej ilości obowiązków niż dotychczas i również odporność na presję to kluczowe czynnik, na które powinni zwracać uwagę młodzi pracownicy w każdej branży, a przede wszystkim w tej technologicznej.
Nie inaczej jest, kiedy przyjrzymy się pracy jaką wykonuje rekruter IT – jest to stanowisko, które polega na ciągłym kontakcie z ludźmi, co wymaga przede wszystkim dobrych umiejętności komunikacyjnych, ale również wytrwałości i cierpliwości. Jednakże co dokładnie powinien wiedzieć rekruter IT, który dopiero zaczyna swoją przygodę z tą branżą oraz na co warto zwrócić uwagę podejmując właśnie taką pracę? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule, w związku z tym, jeżeli interesuje Cię ten temat, zapraszamy do lektury!
Jak wyglądają początki pracy rekrutera IT?
Na samym wstępie, warto zastanowić się na tym, jak tak właściwie wyglądają początki pracy rekrutera, zajmującego się wynajdywaniem talentów w branży technologicznej. Jak w wywiadzie mówi Wiktoria, czyli juniorka pracująca w opisywanym przez nas zawodzie, początki pracy rekruterki IT są związane z licznymi oczekiwaniami, które przed młodymi pracownikami stawiają pracodawcy. Jednakże, z drugiej strony wyzwanie to nie jest związane tylko i wyłącznie z trudnościami, zazwyczaj rozpoczynając swoją pracę jako rekruter IT, juniorzy mogą liczyć na pomoc ze strony bardziej doświadczonych pracowników, którzy często potrafią udzielić wielu cennych porad.
Przechodząc do konkretów, tak jak w każdej innej pracy, początki w zawodzie rekrutera w branży technologicznej są związane z dużą ilością nauki oraz z procesem dostosowania się do nowego środowiska, a także zespołu, z którym przyjdzie nam współpracować. Jednakże nauka ta nie jest podobna do tej, z którą do czynienia miał każdy z nas w szkole czy na studiach – polega ona głównie na rozwijaniu umiejętności pracy z ludźmi i doskonaleniu swoich zdolności komunikacyjnych. Większość zadań, które związane są z pracą rekrutera IT, opiera się na kontakcie z klientami oraz potencjalnymi kandydatami na stanowiska, które firmy chcą zapełnić z naszą pomocą.
Oprócz tego, w kontekście rozpoczynania pracy jako rekruter w branży IT, warto wspomnieć również, że aby być coraz lepszym w swoim zawodzie, zdecydowanie należy poznać środowisko, z którym będziemy współpracować. Dlatego też, początkujący łowcy talentów w sektorze technologicznym, nie powinni skupiać się tylko i wyłącznie na doskonaleniu swoich zdolności komunikacyjnych, ale także powinni, w pewnym sensie, nauczyć się tej branży. To znaczy poznać ją od środka, dowiedzieć się jacy konkretnie specjaliści są najbardziej pożądani, jak kształtują się wynagrodzenia czy też gdzie najlepiej szukać potencjalnych kandydatów na pracowników dla swoich klientów.
Warto wiedzieć: Jak wygląda praca komornika?
Jakie umiejętności powinien posiadać początkujący rekruter IT?
Skoro wiemy już, jak ogólnie wyglądają początki w opisywanym przez nas zawodzie, czas przyjrzeć się temu jakich konkretnie umiejętności oczekują pracodawcy od osób rozpoczynających swoją pracę jako łowcy talentów w branży IT. Zacznij zatem od tego o czym już nieco wspomnieliśmy.
Zdecydowanie najważniejszą umiejętnością, jaką powinien posiadać każdy rekruter, niezależnie od jego poziomu doświadczenia i wiedzy, jest oczywiście komunikatywność oraz zdolność do pracy z ludźmi. Jak mówi agencja rekrutacyjna IT Kraków, w pracy rekrutera niezwykle ważna jest umiejętności skutecznego komunikowania się i dogadywania się z ludźmi. Nie na w tym nic dziwnego, w końcu oprócz prowadzenia researchu, to właśnie na tym polega prowadzenie rekrutacji. Przekazywanie jasnych informacji, wyjaśnianie oczekiwań pracodawców potencjalnym pracownikom oraz ustalanie warunków z kandydatami, wszystkie te zadania są bezpośrednio związane z opisywanym przez nas zawodem. Dlatego też, dobry rekruter musi potrafić radzić sobie z pracą z ludźmi oraz stale powinien doskonalić swoje umiejętności komunikacyjne.
Tak jak podkreśliliśmy, zdolność do pracy z ludźmi jest niezbędna w kontekście pracy w opisywanym przez nas zawodzie, jednakże oprócz tego, są także inne przydatne umiejętności, na które warto zwrócić uwagę. Mianowicie, świetnym pomysłem dla początkujących rekruterów jest doskonalenie swoich zdolności językowych – kandydat na pracownika, który płynnie posługuje się nie tylko polskim i angielskim automatycznie staje się znacznie atrakcyjniejszy i cenniejszy na rynku pracy.
Oprócz tego, jak mówi w wywiadzie już wcześniej przez nas wspomniana Wiktoria pracująca w agencji rekrutacyjnej itMatch, dla początkujących łowców talentów bardzo korzystna jest także umiejętność efektywnego zarządzania swoim czasem. Zdolności organizacyjne pomagają skutecznie rozplanować pracę, dzięki czemu można wykonywać ją szybciej, ale za to równie solidnie. Warto wspomnieć, że umiejętności te doceniają też pracodawcy, którzy zwracają uwagę na to w jaki sposób pracują konkretni pracownicy.
Podsumowanie
Podsumowując, jak powszechnie wiadomo, branża technologiczna rozwija się w naprawdę szybkim tempie, w związku z czym kusi też wysoki zarobkami. Dlatego też, nie dziwne jest, że coraz więcej młodych osób zdobywając wykształcenie decyduje się na rozwijanie umiejętności właśnie z nią związanych.
Nie inaczej jest w kontekście opisywanego przez nas zawodu rekrutera IT, który również jest bezpośrednio związanych z tym sektorem. Natomiast, kiedy mówimy o rozpoczynaniu pracy właśnie w tym zawodzie, trzeba liczyć się z dosyć wysokimi wymaganiami, jednakże sprostanie im nie jest wcale takie trudne. Dlatego też, nie ma najmniejszych wątpliwości, że zostanie rekruterem IT to świetny pomysł, który może zagwarantować naprawdę solidną i perspektywiczną przyszłość.
Koniecznie przeczytaj: