Follow

Newsletter

Ranking 10 najbogatszych Polaków w 2024 roku. Kim są najbogatsi Polacy?

Ranking 10. najbogatszych Polaków w 2024 roku

Jak mówi słynne, polskie powiedzenie – “Jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze”. O tym właśnie będzie dzisiejszy artykuł – o pieniądzach. Pomimo tego, że Polska nie należy do najbardziej zamożnych krajów świata, ani nawet starego kontynentu, w naszym kraju mieszka stosunkowo dużo multimilionerów. W związku z tym, w dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić listę 10 najbogatszych Polaków w 2024 roku.

Ranking 10. najbogatszych Polaków w 2024 roku
Ranking 10. najbogatszych Polaków w 2024 roku

Dziesięciu najbogatszych Polaków w 2024 roku – wprowadzenie

Zanim przejdziemy do zestawienia, musimy wspomnieć, że ranking ten został stworzony na podstawie listy 100 Najbogatszych Polaków 2024 magazynu “Forbes”, który co roku przedstawia właśnie takie zestawienie. Dlatego też, jeżeli interesuje Cię ten temat, a może chcesz dowiedzieć się czym zajmują się najbogatsi Polacy, w jaki sposób zdobyli swój majątek i ile on wynosi, koniecznie przeczytaj ten wpis!

Kim są najbogatsi ludzie w Polsce?

Co do zasady, większość naprawdę bogatych osób to przedsiębiorcy – prowadzą oni firmy z różnych branż i o różnych rozmiarach, jednak jedno jest pewne – z pewnością nie są to drobne biznesy. Choć w wielu przypadkach, polscy miliarderzy równocześnie inwestują swoje pieniądze w akcje innych spółek, zdecydowana większość ich majątków to prywatne, często samodzielnie założone i prowadzone firmy.

Najbogatsi Polacy często pracowali na swój majątek zaczynając od stosunkowo małych kwot – to dowodzi ich sprytu, umiejętności budowy przedsiębiorstw i wieloletniej, często bardzo ciężkiej pracy po wiele godzin na dobę. Czy jest w tym dużo szczęścia i koneksji? W niektórych przypadkach na pewno, jednak trudno odmówić tym osobom niebywałych talentów biznesowych i imponującej zaradności, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że 10 najbogatszych Polaków zaczynało swoją przygodę z przedsiębiorczością w latach 80. i 90. – to czasy wielu wyzwań, galopującej inflacji i niezbyt sprzyjających okoliczności gospodarczcych.

Miejsce 10. – Arkadiusz Muś

Na dziesiątym miejscu wśród najbogatszych Polaków w 2024 roku według magazynu “Forbes” uplasował się Arkadiusz Muś, a oficjalna wartość jego majątku wynosi 4,25 miliarda złotych. Pomimo tego, że to dopiero dziesiąte miejsce na naszej liście, wartość ta robi ogromne wrażenie. Arkadiusz Muś, czyli dziesiąty najbogatszy obywatel naszego kraju jest twórcą grupy Press Glass, w której posiada 100% udziałów już od 1992 roku. Firma ta zajmuje się produkcją szyb zespolonych od polsko-szwedzkiego joint venture.

Miejsce 10. - Arkadiusz Muś
Miejsce 10. – Arkadiusz Muś

Do swojego majątku Arkadiusz Muś dochodził sukcesywnie, na początku posiadając jedynie jeden zakład produkcyjny w Nowej Wsi. Jednakże, jego pierwsza fabryka stanowiła jedynie podwaliny biznesu, który rozrósł się na niesamowitą skalę. Obecnie, dziesiąty najbogatszy Polak w 2024 roku posiada wiele zakładów produkcyjnych w Polsce (Tczew, Radomsko, Tychy), jak i za granicą. Na ten moment jego spółka, Press Glass Holding SA, posiada aż 15 zakładów produkcyjnych szkła w Europie i Ameryce Północnej.

Miejsce 9. – Zbigniew i Mateusz Juroszek

Dziewiąte miejsce w tym zestawieniu zajmuje ojciec z synem, czyli Zbigniew i Mateusz Juroszek, a ich majątek według oficjalnych informacji wynosi 7,44 miliarda złotych, co oznacza, że różnica pomiędzy 10. a 9. miejscem prezentowanego przez nas rankingu to ponad 4 miliardy złotych. Warto również wspomnieć, że wśród dziesięciu najbogatszych Polaków w 2024 to jedyna taka sytuacja, kiedy majątek przypisany jest dwóm osobom.

Miejsce 9. - Zbigniew i Mateusz Juroszek
Miejsce 9. – Zbigniew i Mateusz Juroszek

Zbigniew Juroszek, czyli starszy z tej dwójki, stoi na czele grupy Atal, której siedziba znajduje się w Cieszynie, a zajmuje się ona budownictwem mieszkaniowym, biurowym i handlowo-magazynowym. Grupa ta swoja działalność rozpoczęła już 1990 roku, jednakże na początku zajmowała się dostarczaniem materiałów do firm odzieżowych. Zbigniew Juroszek jest również twórcą rozpoznawanych w całej Polsce zakładów bukmacherskich STS, natomiast na czele tej firmy stoi jego syn, czyli Mateusz Juroszek. Warto również nadmienić, że STS obecnie kontroluje połowę polskiego rynku zakładów bukmacherskich.

Miejsce 8. – Zygmunt Solorz

Wśród dziesięciu najbogatszych Polaków nie mogło oczywiście zabraknąć Zygmunta Solorza, który w przeszłości wielokrotnie plasował się na pierwszym miejscu tego tego zestawienia. Przechodząc do konkretów, majątek Zygmunta Solorza, aktualnie wyceniany jest na 7,72 miliarda złotych, jednakże w porównaniu z poprzednim rokiem dosyć znacząco się on zmniejszył.

Miejsce 8. - Zygmunt Solorz
Miejsce 8. – Zygmunt Solorz

Zygmunt Solorz, to stały bywalec w rankingu najbogatszych polaków, po raz pierwszy znalazł się on w pierwszej dziesiątce tego zestawienia już w 1998 roku. Jest on przedsiębiorcą aktywnym w szczególności w branży mediów i telekomunikacji. Zdecydowanie największy zysk oraz rozpoznawalność, zapewnia mu fakt, że jest on założycielem Grupy Polsat Plus. Ponadto jest on również bezpośrednim lub pośrednim właścicielem takich podmiotów jak: Netia, Telewizja Polsat, czy Eleven Sports.

Miejsce 7. – Paweł Marchewka

Siódme miejsce wśród dziesięciu najbogatszych Polaków w 2024 roku według magazynu “Forbes” zajmuje Paweł Marchewka, a według oficjalnych źródeł jego majątek wynosi 7,80 miliarda złotych. Na szczególną uwagę w kontekście Pawła Marchewki zasługuje fakt, że zdecydowanie wyróżnia się on spośród reszty Polaków znajdujących się w tym zestawieniu, gdyż jego działalność związana jest z grami komputerowymi.

Miejsce 7. - Paweł Marchewka
Miejsce 7. – Paweł Marchewka

Paweł Marchewka swojego majątku dorobił się dzięki firmie Techland, którą założył już w 1991 roku. Na początku swojej działalności zajmował się on tłumaczeniem zagranicznych gier na język polski, jednakże z czasem jego firma zaczęła także samodzielnie tworzyć i wydawać swoje gry komputerowe. Do najpopularniejszych tytułów autorstwa firmy Techland należą między innymi takie gry jak: Xpand Rally (2004), Dead Island (2011), czy też Dying Light (2015).

Miejsce 6. – Dominika Kulczyk

Miejsce szóste wśród dziesięciu najbogatszych Polaków zajmuje pierwsza i jedyna w tym zestawieniu kobieta, czyli Dominika Kulczyk. Jej majątek jest obecnie wyceniany na 8,05 miliarda złotych, natomiast warto wspomnieć, że jest ona dziedziczką majątku po swoim ojcu Janie Kulczyku. Nie zmienia to oczywiście faktu, że aktualnie Dominika z sukcesem zarządza tymi pieniędzmi działając jako inwestorka i bizneswoman.

Miejsce 6. - Dominika Kulczyk
Miejsce 6. – Dominika Kulczyk

Dominika Kulczyk jest założycielką i prezeską Kluczyk Foundation, przewodniczącą Rady Nadzorczej Kulczyk Holding i Polenergia S.A. oraz współzałożycielką Grupy Firm Doradczych Values. Ponadto jest ona autorką bardzo popularnego i docenionego cyklu reportaży pt. “Efekt Domina” oraz wielu filmów dokumentalnych powstałych we współpracy z CNN International. Oprócz tego prowadzi ona także projekty z zakres społecznej odpowiedzialności biznesu, działania społeczne oraz akcje charytatywne.

Miejsce 5. – Bogusław Cupiał

Na piątym miejscu wśród dziesięciu najbogatszych Polaków w 2024 roku według magazynu “Forbes” znalazł się rozpoznawalny w szczególności w południowej Polsce przedsiębiorca Bogusław Cupiał. Majątek tego biznesmana, według oficjalnych danych aktualnie wynosi 8,17 miliarda złotych. Swojego majątku dorobił się dzięki firmie Tele-Fonika Kable S.A., której jest jedynym właścicielem już od 1992 roku.

Miejsce 5. - Bogusław Cupiał
Miejsce 5. – Bogusław Cupiał

Warto wspomnieć również, że Bogusław Ciupał znany jest ze swojego zamiłowania do piłki nożnej, a w szczególności do Wisły Kraków, której stał się udziałowcem w 1998 roku. Jego dofinansowanie pomogło krakowskiej wiśle wyjść z długów i z powodzeniem walczyć o Mistrzostwo Polski w piłce nożnej. Dzięki jego zaangażowaniu klub z Krakowa 8 razy zdobył Mistrzostwo Polski oraz 2 razy został zwycięzcą Pucharu Polski. Ze swoich udziałów w Wiśle Kraków zrezygnował w 2016 roku.

Miejsce 4. – Sebastian Kulczyk

Czwarte miejsce wśród dziesięciu najbogatszych Polaków w 2024 roku zajmuje Sebastian Kulczyk, a jego majątek wyceniany jest na 9,38 miliarda złotych. Prywatnie Sebastian Kulczyk jest bratem Dominiki Kulczyk, o której wspominaliśmy wcześniej w dzisiejszym artykule. Podobnie jak jego siostra, Sebastian Kulczyk jest spadkobiercą Jana Kulczyka, dzięki któremu wszedł on w posiadanie tak dużego majątku, jakim aktualnie dysponuje.

Miejsce 4. - Sebastian Kulczyk
Miejsce 4. – Sebastian Kulczyk

Sebastian Kulczyk jest polskim przedsiębiorcą działającym w obszarze nowych technologii oraz inwestorem międzynarodowym. W 2013 roku został prezesem Kulczyk Investments, firmy będącej fundamentem działalności jego ojca. Ponadto założył on również fundusz venture capital Manta Ray VC inwestujący w spółki technologiczne, a oprócz tego wielokrotnie inicjował projekty wspierające polskie startupy oraz przewodniczy kapitule projektu Jutronauci.

Miejsce 3. – Jerzy Starak

Powoli zmierzając do końca dzisiejszego rankingu najbogatszych Polaków w 2024 roku, dochodzimy do podium, na którego najniższym stopniu znalazł się polski przedsiębiorca i filantrop Jerzy Starak. Majątek trzeciego wśród najbogatszych Polaków w 2024 roku wynosi aż 19,47 miliarda złotych. Swoją działalność rozpoczął już w czasach PRL, kiedy to we Włoszech założył jedno z największych przedsiębiorstw polonijnych Comindex.

Miejsce 3. - Jerzy Starak
Miejsce 3. – Jerzy Starak

Do jego największych osiągnięć biznesowych bezprecedensowo można zaliczyć fakt, że już w latach 90. wprowadzał na polski rynek duże koncerny z branży FMCG takie jak: Nutricia, Colgate-Palmolive, czy też Bols. Ponadto od 2000 roku jest on również właścicielem większości udziałów (64,5% w 2015 roku) Polpharmy, a w 2012 roku przejął warszawską Polfę. Oprócz tego był on także wielokrotnie powoływany w składy rad nadzorczych największych, polskich spółek, między innymi takich jak Bank Pekao SA.

Miejsce 2. – Tomasz Biernacki

Na drugim miejscu w zestawieniu najbogatszych Polaków w 2024 roku według magazynu “Forbes” uplasował się zdecydowanie najskromniejszy z dzisiaj wymienionych biznesmanów – Tomasz Biernacki. Natomiast o jego majątku bez dwóch zdań nie można powiedzieć, że jest skromny, ponieważ według oficjalnych informacji wynosi on aż 23,62 miliarda złotych.

Miejsce 2. - Tomasz Biernacki
Miejsce 2. – Tomasz Biernacki

Drugi z najbogatszych przedsiębiorców w Polsce w 2024 roku swój majątek rozwija systematycznie i skrupulatnie pozostając przy tym mało medialną osobą. Jednakże czym zajmuje się Tomasz Biernacki? Mianowicie jest on założycielem i współwłaścicielem sieci handlowej Dino Polska, która swój pierwszy sklep otworzyła w 1999 roku w Gostyniu. Natomiast, sieć ta zaczęła się dynamicznie rozwijać dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku – w latach 2012-2015 otwierała około 100 sklepów rocznie, co pozwoliło im wiosną 2017 roku wejść na Polską Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Ponadto, Tomasz Biernacki jest jednym z największych krajowych akcjonariuszy przedsiębiorstw notowanych na GPW.

Miejsce 1. – Michał Sołowow

Na najwyższym stopniu podium najbogatszych Polaków w 2024 roku według magazynu “Forbes” znalazł się nie kto inny jak Michał Sołowow, którego majątek według oficjalnych danych wynosi aż 27,25 miliarda złotych. Michał Sołowow to polski przedsiębiorca, inwestor, największy polski przemysłowiec oraz inwestor prywatny za granicą i utytułowany kierowca rajdowy.

Michał Sołowow działa przede wszystkim w sektorze chemicznym, podłóg drewnianych, płytek i ceramiki sanitarnej. Współzałożycielem swojej pierwszej firmy budowlanej Mitex został już w 1988 roku, jednakże firmę tą sprzedał już w 2002 roku. Aktualnie jego grupa przemysłowa jest największym producentem polistyrenu spienialnego w Europie, drugim co do wielkość producentem płytek ceramicznych i największym na świecie wytwórcą desek podłogowych. Ponadto w 1996 roku roku założył on dużą spółkę deweloperską Echo Investment, która stała się największym inwestorem na rynku biurowym, mieszkaniowym i centrów handlowych w Polsce. Spółkę tą sprzedał w 2015 roku.

Miejsce 1. - Michał Sołowow
Miejsce 1. – Michał Sołowow

W kontekście pierwszego z najbogatszych Polaków w 2024 roku, warto wspomnieć również o jego karierze kierowcy rajdowego. Mianowicie Michał Sołowow swoją karierę rozpoczynał już jako siedemnastolatek, jednakże musiał on zrezygnować z tego sportu z powodu braku funduszy na zakup samochodu rajdowego. Natomiast do ścigania powrócił w 2001 roku i od tego momentu został trzykrotnym wicemistrzem Europy oraz dwukrotnym wicemistrzem Polski. Swoja karierę zakończył w 2015 roku, jednakże już w 2020 roku ją wznowił.

Koniecznie przeczytaj:

Total
0
Shares

Sprawdź także

B2B czy umowa o pracę?
Więcej

B2B czy umowa o pracę?

Na skróty Ukryj Czym jest umowa o pracę?Czym jest umowa B2B?Co jest korzystniejsze dla pracowników technologicznych: umowa o…
Total
0
Share