Follow

Newsletter

Moody’s tnie perspektywę amerykańskiego sektora bankowego na negatywną

Sektor bankowy w USA z negatywną perspektywą od Moody’s.
sektor bankowy usa moody's
Moody’s obniża perspektywę amerykańskiego sektora bankowego do negatywnej.

Agencja ratingowa Moody’s Investors Service obniżyła we wtorek perspektywę dla amerykańskiego sektora bankowego ze stabilnej na negatywną. W tle upadłość SVB i związane z nią obawy inwestorów.

Agencja Moody’s obniża perspektywę dla sektora bankowego w USA

We wtorek 14 marca 2023 r. agencja ratingowa Moody’s Investors Service (część tzw. wielkiej trójki) poinformowała o obniżeniu perspektywy amerykańskiego sektora bankowego z pozytywnej na negatywną, za czym przemawiać mają nastroje związane z upadłością Silicon Valley Bank (SVB) i przejęciem przez rząd US dwóch innych banków.

„Zmieniliśmy naszą perspektywę na negatywną ze stabilnej na amerykański system bankowy, aby odzwierciedlić gwałtowne pogorszenie się środowiska operacyjnego w następstwie masowych ataków na depozyty w Silicon Valley Bank (SVB), Silvergate Bank i Signature Bank (SNY) oraz upadki SVB i SNY” – napisano w raporcie agencji Moody’s.

Co istotne, agencja zdecydowała się na obniżenie ratingu sektora bankowego w Stanach Zjednoczonych mimo podjętych przez rząd działań osłonowych, których celem było zabezpieczenie zdeponowanych w upadłych bankach środków klientów tych instytucji.

W ocenie analityków Moody’s „banki ze znacznymi niezrealizowanymi stratami w papierach wartościowych oraz z deponentami niedetalicznymi i nieubezpieczonymi w USA mogą nadal być bardziej wrażliwe na konkurencję ze strony deponentów lub ostateczną ucieczkę, co ma negatywny wpływ na finansowanie, płynność, zyski i kapitał” – można przeczytać we wtorkowym raporcie, na który powołuje się CNBC.

Zdaniem agencji ratingowej FED dalej będzie podnosił stopy procentowe, co dodatkowo zwiększy presję wywieraną na banki w Stanach Zjednoczonych i finalnie przełoży się na cały sektor finansowy w kraju. Według analityków gospodarka USA wejdzie w recesję jeszcze w tym roku.

W poniedziałek wieczorem Moody’s poinformował, że zamierza przyjrzeć się ratingom 6 banków w USA, do których zaliczono First Republic Bank, Western Alliance Bancorporation, Comerica Bank, UMB Financial, Zions Bank i Intrust Financial

Total
0
Shares

Sprawdź także

Total
0
Share