Program Pierwsze Mieszkanie. Od kiedy, dla kogo, jakie warunki?

Program Pierwsze Mieszkanie to preferencyjne kredyty hipoteczne i „odświeżone” książeczki mieszkaniowe.
program Pierwsze Mieszkanie
Pierwsze Mieszkanie 2023. Jakie warunki, kto skorzysta? Foto: Billfold / MRiT / GettyImages via Canva

Program Pierwsze Mieszkanie to nowa propozycja rządu, która ma otworzyć drzwi do własnego mieszkania tysiącom Polaków. W ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego przewidziano dwa rozwiązania, a ich beneficjentem jest jasno określona grupa osób. Sprawdź, co zakłada nowy program, kto może z niego skorzystać oraz kiedy wejdzie w życie.

Narodowy Program Mieszkaniowy 2023

O Narodowym Programie Mieszkaniowym „Pierwsze Mieszkanie” po raz pierwszy usłyszeliśmy w połowie grudnia 2022 roku. Wtedy też minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, poinformował, że rząd planuje wsparcie dla osób, które nie posiadają własnego mieszkania. Zaznaczył jednocześnie, że z programu skorzystać będą mogły wyłącznie te osoby, które nie mają ani nie miały praw do żadnej nieruchomości mieszkalnej.

Chodzi bowiem o wsparcie wyłącznie tych gospodarstw domowych, którym „trzeba pomóc” w zakupie własnej nieruchomości, a nie wspieranie „cwaniactwa”.

„System musi być szczelny, aby nikt fikcyjnie nie tworzył stanu prawnego pod spełnienie warunków programu. Cwaniaków i kombinatorów będziemy eliminować z tego programu. To musi być program dla osób, którym rzeczywiście to się należy” – mówił niedawno Waldemar Buda.

Na czym polega program Pierwsze Mieszkanie?

Nowy program mieszkaniowy oferuje dwa rozwiązania, których celem jest wsparcie osób planujących zakup własnej nieruchomości. Są to:

Co istotne, program kierowany jest zarówno do osób, które chcą kupić mieszkanie już oraz do tych, które planują zakup nieruchomości dopiero za kilka lat.

Bezpieczny kredyt na 2%

Pierwszym z rozwiązań nowego programu mieszkaniowego jest Bezpieczny kredyt mieszkaniowy z niezwykle korzystnym oprocentowaniem wynoszącym zaledwie 2 proc. Jeśli spełnisz warunki przewidziane w programie, będziesz mógł zaciągnąć w banku komercyjnym kredyt mieszkaniowy, do którego przez pierwsze 10 lat spłaty, dopłacać będzie rząd.

Ile wyniesie dopłata? Różnicę pomiędzy oprocentowaniem zawartym w umowie a deklarowanymi przez rząd 2 procentami. Co później? Po okresie objętym dopłatą oprocentowanie wzrośnie do poziomu zawartego w umowie (jeśli będzie to oprocentowanie stałe) lub wysokości aktualnego wskaźnika referencyjnego – zapewne już WIRON.

Z „Bezpiecznego kredytu na 2 procent” w ramach programu „Pierwsze Mieszkanie” skorzystają wyłącznie osoby, które nie posiadają, ani nie posiadały dotychczas praw do żadnej nieruchomości mieszkalnej.

Indywidualne Konto Mieszkaniowe

Drugim rozwiązaniem w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego jest Indywidualne Konto Mieszkaniowe. Pomysł ten – wyciągnięty rodem z PRL – do złudzenia może przypominać książeczki mieszkaniowe, służące do odkładania na własne cztery ściany w minionym ustroju.

Konto mieszkaniowe to nic innego jak klasyczny rachunek oszczędnościowy, który otworzysz w banku komercyjnym, z tą różnicą, że za regularne, comiesięczne wpływy rząd będzie Cię premiował.

Ile na tym zyskasz? Wg. zapewnień resortu rozwoju i technologii Premia Mieszkaniowa będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Oprocentowanie Konta Mieszkaniowego jest zaś zgodne z ofertą danego banku.

Minimalna miesięczna wpłata na Konto Mieszkaniowe wynosi 500 zł, maksymalna zaś 2000 zł. Najkrótszy z możliwych okresów oszczędzania to 3 lata, najdłuższy zaś lat 10. Zarówno Premia Mieszkaniowa, jak i oprocentowanie konta są zwolnione z podatku Belki.

Więcej o Koncie Mieszkaniowym przeczytasz w tutaj.

Dla kogo Pierwsze Mieszkanie?

Program „Pierwsze Mieszkanie” adresowany jest do osób w wieku do 45 lat, które spełnią jednocześnie poniższe warunki:

  • nie posiadają i nie posiadały praw do mieszkania lub domu jednorodzinnego
  • nie posiadają i nie posiadały spółdzielczego prawa do lokalu lub domu

Nowy program mieszkaniowy nie przewiduje kryteriów dochodowych. Rządzący nie określają także maksymalnej ceny metra kwadratowego, czym charakteryzuje się np. Gwarantowany Kredyt Mieszkaniowy bez wkładu własnego.

Pierwsze Mieszkanie 2023 – Kiedy wejdzie w życie?

Rozwiązania ujęte w programie „Pierwsze Mieszkanie” wchodzą w życie już 1 lipca 2023 roku, o czym poinformował właśnie minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda.

Narodowy Program Mieszkaniowy – spot MRiT na YouTube

FAQ – Często zadawane pytania

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące nowego programu mieszkaniowego.

Pierwsze mieszkanie a konkubinat

Rządzący nie przewidują wykluczeń osób pozostających w związkach nieformalnych. To zaś oznacza, że z programu mieszkaniowego skorzystać mogą także osoby żyjące w konkubinacie.

Czy z programu mogą skorzystać obcokrajowcy?

Tak, z nowego programu mogą skorzystać obcokrajowcy, jednak muszą prowadzić gospodarstwo domowe w Polsce i spełnić warunki przewidziane dla wszystkich beneficjentów.

Do kiedy obowiązuje nowy program mieszkaniowy?

Aktualnie nie ma żadnych informacji dotyczących okresu trwania programu, jednak biorąc pod uwagę maksymalny okres oszczędzania na „Koncie Mieszkaniowym” (10 lat), możemy przypuszczać, że program dostępny nie krócej niż do 2033 roku.

Źródło: Pierwsze mieszkanie gov.pl / MRiT

Total
0
Shares

Sprawdź także

Total
0
Share