Follow

Newsletter

Czekasz na telefon w sprawie pracy? Sprawdź jak przygotować się do screeningu.

Czekasz na telefon w sprawie pracy? Sprawdź jak przygotować się do screeningu.

Każdy kto kiedykolwiek brał udział w rekrutacji prawdopodobnie uczestniczył we wstępnej rozmowie z rekruterem, czyli screeningu. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu jest to najbardziej skuteczny i zarazem najszybszy sposób na wyłonienie najlepiej rokujących kandydatów spośród wielu osób starających się o konkretną posadę. Natomiast, nie da się ukryć, że screening może być w pewnym stopniu stresujący. Dlatego też, w dzisiejszym artykule przedstawimy jak przygotować się do screeningu w taki sposób, aby uniknąć stresu, w związku z tym, jeżeli interesuje Cię ten temat koniecznie zostań z nami!

Czym jest screening?

Zanim przejdziemy do najważniejszej części artykułu, w której wyjaśnimy jak skutecznie przygotować się do screeningu, musimy zacząć od podstaw. Mianowicie, według najprostszej definicji, screening to nic innego jak wstępna rozmowa pomiędzy kandydatem a rekruterem, której celem jest określenie potrzeb i wymagań obu stron procesu rekrutacji. Taka rozmowa zazwyczaj trwa od dziesięciu do piętnastu minut, wszystko zależy od tego ile pytań do rekrutera przygotował kandydat.

Warto również wspomnieć o tym, że nie ma z góry określonych warunków jak dokładnie powinien wyglądać screening. Dawniej była to po prostu rozmowa twarzą w twarz, jednakże w dzisiejszych czasach, coraz częściej odbywa się on telefonicznie, mailowo lub poprzez aplikacje takie jak Teams czy Google Meet. Przeprowadzanie opisywanej przez nas rozmowy zdalnie, jest zdecydowanie szybsze i wygodniejsze, dlatego też, firmy które prowadzą rekrutacje często i na dużą skalę, praktycznie nie zawsze kontaktują się z kandydatami przez telefon lub on-line.

Czym jest screening?
Czym jest screening?

Głównym celem opisywanej przez nas rozmowy jest wybadanie przez rekrutera najbardziej podstawowych informacji dotyczących doświadczenia kandydata, jego umiejętności oraz ambicji czy planów zawodowych. Dlatego też, podczas screeningu, jako kandydat, możesz się spodziewać przede wszystkim pytań dotyczących Twojej poprzedniej pracy, wykształcenia czy też umiejętności. Ponadto, rekruterzy często pytają kandydatów również o motywacje do zmiany pracy, jest to bardzo ważne pytanie, gdyż świetnie określa ono nastawienie kandydata do pracy oraz jego ambicje i plany zawodowe.

Jednakże, trzeba koniecznie pamiętać, że screening to nie tylko pytania zadawane przez rekrutera, bardzo ważną częścią opisywanej przez nas rozmowy są również pytania od kandydata. Najczęściej dotyczą one konkretów, to znaczy widełek płacowych czy też formy pracy. W tym kontekście warto podkreślić, że będąc kandydatem, nie należy się bać zadawać nawet tak konkretnych pytań – rekruterzy podczas screeningu zazwyczaj starają się dbać o wizerunek i firmy, dlatego też praktycznie zawsze są naprawdę mili i otwarci, w związku z czym odpowiadają na zdecydowaną większość pytań.

Jak przygotować się do screeningu?

Skoro wiemy już czym dokładnie jest i na czym polega screening, czas przejść do części artykułu, w której skupimy się na tym, jak dobrze się do niego przygotować. Tak jak już wspominaliśmy, nie ma w tym nic dziwnego, że taka wstępna rozmowa może być stresująca, w końcu, jeżeli decydujemy się na zmianę pracy lub poszukujemy nowego, lepszego zatrudnienia naturalnie bardzo nam na tym zależy, przez co też pojawia się stres. Jednakże, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu da się ten stres zniwelować do minimum albo nawet przezwyciężyć.

Jak przygotować się do screeningu?
Jak przygotować się do screeningu?

Najlepszym sposobem na pozbycie się zbędnego stresu, który wchodzi do naszej głowy przed screeningiem, jest samodzielnie przepracowanie rozmowy, która nas czeka już wcześniej. To znaczy, najlepiej przygotować sobie w głowie lub na kartce odpowiedzi na pytania, które na pewno padną ze strony rekrutera. Koniecznie należy przygotować się na pytania dotyczące:

  • Motywacji do zmiany pracy;
  • Dotychczasowego doświadczenia zawodowego;
  • Wykształcenia oraz ukończonych kursów i szkoleń;
  • Planów i ambicji zawodowych;
  • Oczekiwań płacowych oraz dyspozycyjności.

Wiadomo, że nie każdy screening wygląda identycznie, jednakże wyżej wymienione zagadnienia praktycznie zawsze interesują rekruterów, dlatego też decydowanie warto wcześniej przygotować się na pytania, które ich dotyczą.

Jak przygotować się do screeningu?
Jak przygotować się do screeningu?

Natomiast, tak jak już wspominaliśmy, rozmowa wstępna nie kończy się na pytaniach rekrutera, bardzo ważną jego częścią są również pytania kandydata. W związku z tym, żeby uniknąć stresu oraz dowiedzieć się wszystkiego co nas interesuje na temat stanowiska, na które aplikujemy, warto również przygotować sobie wcześniej pytania, które chcemy zadać rekruterowi. Zdecydowanie najlepiej zadać pytania dotyczące:

  • Możliwości pracy zdalnej lub hybrydowej;
  • Możliwości awansu i rozwoju kwalifikacji poprzez wewnętrzne szkolenia;
  • Potencjalnych widełek płacowych;
  • Zakres i wartość benefitów pracowniczych.

Oczywiście, to tylko przykładowe pytania, które warto zadać rekruterowi podczas screeningu, natomiast, tak jak wspominaliśmy już wcześniej, zdecydowanie nie należy bać się zadawać pytań podczas opisywanej przez nas rozmowy. Rekruterzy zazwyczaj są otwarci i chętni do rozmowy, dlatego też gotowi są na praktycznie wszelkie pytania, które nie naruszają zasad kulturalnej konwersacji zawodowej.

Podsumowanie

Podsumowując, nie ma w tym nic dziwnego, że screening, na pierwszy rzut oka, może wydawać się naprawdę stresujący, w końcu jeżeli zrobimy coś w nieodpowiedni sposób, możemy stracić szansę na wymarzone zatrudnienie. Jednakże, jeżeli odpowiednio wcześniej przygotujemy się do tej rozmowy, to znaczy przyszykujemy swoje pytania do rekrutera oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane przez niego pytania, możemy znacząco oszczędzić sobie stresu. Ponadto, jeżeli zrobimy to w dobry sposób, mocno zwiększymy również swoje szansę na powodzenie w procesie rekrutacji, dlatego też, bez dwóch zdań, warto przygotować się do screeningu właśnie w ten sposób.

Koniecznie przeczytaj:

Total
0
Shares

Sprawdź także

Total
0
Share