Jeszcze do niedawna obiektem koszmarów tysięcy kredytobiorców, którym z miesiąca na miesiąc raty kredytów dosłownie szybowały, był niezrozumiały przez większość tzw. wskaźnik WIBOR. Od tego roku “procentową zjawą”, która niebawem także może stać się obiektem sennych potów, został WIRON. Czym jest ten wskaźnik? Od czego zależy? Ile wynosi WIRON dzisiaj? Jakie są aktualne notowania WIRON 1M, 3M, 6M? Sprawdzamy.
Ile wynosi WIRON Notowania aktualne 19.11.2024
Jeśli zastanawiasz się, ile wynosi WIRON dzisiaj (jaka jest stawka WIRON), poniżej znajdziesz aktualne notowania WIRON 1M, WIRON 3M, WIRON 6M. Dane aktualizowane są codziennie, dlatego masz pewność, że wartości te są aktualne.
Wskaźnik | Wartość w % |
---|---|
WIRON 1M | 5,11764 |
WIRON 3M | 5,15522 |
WIRON 6M | 5,19253 |
Jeśli interesują Cię dane z poprzedniego okresu (WIRON notowania historyczne), możesz je sprawdzić na stronie GPW.
Co to jest WIRON?
WIRON to nowy, zupełnie nikomu wcześniej nieznany wskaźnik, którego celem jest zastąpienie niechlubnego w ostatnich latach WIBOR-u. Aby oddać sprawiedliwość spółce zarządzającej wskaźnikami referencyjnymi – GPW Benchmark, ściśle powiązanej de facto z GPW – oraz samemu rządowi, który dwoił się i troił, by opanować medialną nagonkę na Nardowy Bank Polski – WIRON powstał na kanwie WIRD-u – innego dość świeżego wskaźnika referencyjnego. Zmianie uległa bowiem wyłącznie jego nazwa.
Na początku września 2022 roku Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) poinformowała o wyborze przez Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR) indeksu WIRD, który zastąpi WIBOR, jako wskaźnik referencyjny stopy procentowej. Było to pokłosiem znacznych wzrostów wartości WIBOR-u, o który oparta jest znakomita większość kredytów w kraju i deklaracji premiera Morawieckiego, który zapowiedział wsparcie dla kredytobiorców. Jednym z elementów tarczy, miała być właśnie zamiana WIBOR na “inny wskaźnik”.
Po kilku tygodniach wskaźnik WIRD przemianowano na WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight – WIRON) i tak też zostało do dziś.
Czym zatem jest WIRON?
W dużym uproszczeniu indeks WIRON to średnia wartość oprocentowania transakcji depozytowych zawieranych na rynku w danym dniu przez podmioty przekazujące dane z instytucjami finansowymi oraz z dużymi przedsiębiorstwami.
WIRON kalkulowany jest codziennie o godzinie 12:15 na podstawie danych dot. transakcji z poprzedniego dnia roboczego, a wartość Indeksu publikowana jest o godzinie 13:00. Aktualne notowania WIRON-u publikowane na stronie Billfold.pl pochodzą z GPW Benchmark.
WIRON a WIBOR. Czym się różnią te wskaźniki?
Różnica pomiędzy WIBOR a WIRON widoczna jest przede wszystkim w samej wysokości obu wskaźników. Zakładając, że aktualna wartość WIBOR 1M wynosi 6,9 procent, WIRON 1M kształtuje się już na poziomie 5,9 proc., a więc o 1 procent mniej.
Nieco mniejszą różnicę dostrzeżesz w przypadku WIBOR 3M i WIRON 3M. Jeśli pierwszy z indeksów wynosi aktualnie 7 procent, WIRON 3M skalkulowany jest już na poziomie 6,1 proc., co w przypadku zaciągnięcia kredytu opartego o WIRON, da Ci oprocentowanie niższe o 0,9 procent. Jak widzisz aktualne notowania WIRON są niższe niż WIBOR.
W opinii premiera Mateusza Morawieckiego różnica pomiędzy WIBOR a WIRON docelowo powinna wynosić od 0,4 do 1,0 proc.
Podstawową różnicą pomiędzy WIRON-em a WIBOR-em jest jednak sposób kalkulacji obu indeksów. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, WIRON liczony jest od rzeczywistych transakcji dokonanych na rynku. WIBOR, to jedynie “oświadczenia” podmiotów, po jakiej stawce byłyby skłonne pożyczać sobie wzajemnie pieniądze. To zaś powodowało, że WIBOR był niezwykle silnie podatny na wszelkiego rodzaju spekulacje, jak miało to miejsce w przypadku LIBOR w Wielkiej Brytanii.
Od kiedy WIRON zamiast WIBOR?
Jeśli zastanawiasz się, kiedy WIRON zastąpi WIBOR, wiedz, że może on być stosowany przez banki i instytucje pożyczkowe już od grudnia 2022 roku. Wtedy też spółka zarządzająca wskaźnikami referencyjnymi – GPW Benchmark – opublikowała Regulamin Indeksu Stopy Procentowej WIRON oraz Regulamin Rodziny Indeksów Składanych WIRON.
Najistotniejszymi ich zapisami są:
- Od 1 grudnia 2022 obowiązują regulaminy WIRON oraz WIRON Indeksu Jednopodstawowego i WIRON Stóp Składanych oraz Kodeks Postępowania Rodziny Transakcyjnych Wskaźników Referencyjnych.
- Wejście w życie regulaminów oraz kodeksu postępowania jest równoznaczne z możliwością rozpoczęcia stosowania indeksów WIRON przez podmioty nadzorowane zgodnie z Rozporządzeniem o Wskaźnikach Referencyjnych (BMR).
- Indeksy WIRON będą udostępnianie od 2 grudnia 2022 o godz. 9:30. Od 1 stycznia 2023 publikacja na stronie gpwbenchmark.pl będzie się odbywała z opóźnieniem 4 godzin.
W praktyce oznacza to, że instytucje finansowe mają już możliwość zawierania nowych umów kredytowych z oprocentowaniem opartym o wskaźnik WIRON, jednak ewentualne zastosowanie indeksu zależy wyłącznie od polityki kredytowej banku.
WAŻNE! To, że banki od początku grudnia 2022 mogą zawierać już umowy oparte o WIRON, nie oznacza, że trwające umowy kredytowe zostaną automatycznie zmienione. Docelowe zastąpienie WIBOR-u WIRON-em nastąpi na przestrzeni najbliższych kilku lat, o czym szerzej przeczytasz tutaj.
FAQ – Najczęściej zadawane pytania
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wskaźnika WIRON i jego aktualnej wysokości.
Czy można zamienić WIBOR na WIRON?
Aktualnie banki nie umożliwiają zmiany wskaźnika referencyjnego w trwających już umowach kredytowych. Docelowo WIRON ma zastąpić WIBOR we wszystkich umowach, ale możliwe to będzie dopiero w przeciągu najbliższych kilku lat.
Czy WIRON jest niższy od WIBOR?
Aktualne notowania WIRON pokazują, że indeks ten jest znacznie korzystniejszy (niższy) niż WIBOR. Różnica w oprocentowaniu wynosi średnio od 0,5 do nawet 1,0 proc. w skali roku.
Czy można wziąć już kredyt na WIRON?
Wprowadzone w grudniu 2022 roku przepisy umożliwiają bankom i instytucjom finansowym korzystanie z indeksu WIRON jako wskaźnika referencyjnego przy zawieraniu nowych umów kredytowych. To kiedy dany bank zacznie stosować WIRON, zależy wyłącznie od jego polityki kredytowej.
Ile wynosi WIRON 3M?
Wartość indeksu WIRON kalkulowana jest codziennie, na podstawie transakcji z dnia poprzedniego. Aktualną wysokość WIRON możesz sprawdzić w Billfold.pl oraz na stronach GPW Benchmark.
Kto publikuje stawki WIRON?
Aktualne stawki WIRON publikowane są przez GPW Benchmark i zamieszczane na stronie internetowej GPW.