Nie od dziś wiadomo, że banki dysponują ogromnymi środkami, a światowa czołówka to ogromne korporacje. W dzisiejszym artykule nie będziemy zajmować się jednak firmami operującymi w Chinach, USA czy Niemczech. Skupimy się bowiem na polskich instytucjach. Czy wiesz jak kształtuje się lista 10 największych banków w Polsce? Jeśli nie, to serdecznie zapraszamy do lektury.
Co to znaczy największy bank?
Istnieje kilka kryteriów, które moglibyśmy rozpatrywać jeśli chodzi o rozmiar banków. Przykładowo, instytucja z największą liczbą klientów niekoniecznie będzie liderem jeśli chodzi o wycenę giełdową. W naszej redakcji długo spieraliśmy się co do najlepszego kryterium i ostatecznie uznaliśmy, że najlepiej będzie, jeśli posortujemy banki według zarządzanych aktywów. Czy jest to najlepszy wskaźnik? Prawdopodobnie nie, jednak coś trzeba było wybrać. Dociekliwym obiecujemy, że opisy poszczególnych banków będą zawierały również inne dane.
10. VeloBank – 42 miliardy złotych
Naszą listę otwiera najmłodszy podmiot na naszej liście, czyli VeloBank. Historia tej instytucji sięga zaledwie 3 października 2022 roku, kiedy to w wyniku przymusowej restrukturyzacji powstała w wyniku przekształcenia Getin Noble Bank S.A. Odziedziczony majątek z całą pewnością nie jest mały – wartość aktywów to 42 miliardy złotych, wartość depozytów to 39 miliardy, natomiast łączną sumę kredytów oszacowano na 21 miliardów.
Jak praktycznie każdy bank komercyjny, Velo oferuje wiele produktów osobistych jak i firmowych, w tym rachunki ROR. Bardzo dobra oferta, jaką jest Velo Konto spełniła swoje zadanie – odnotowano założenie ponad 110 tysięcy nowych rachunków. Jak widać, ponad 300 placówek w całej Polsce i dobrze prowadzony marketing przynoszą efekty.
9. Citi Handlowy -71 miliardów złotych
Citi Handlowy to jedna z najstarszych tego typu instytucja. Historia firmy sięga 1870, kiedy to grupa warszawskich inwestorów założyła Bank Handlowy S.A.. Według oficjalnej strony internetowej, jest to najstarszy bank komercyjny w Polsce i jeden z najstarszych, nieprzerwanie działających banków w europie. Od 2000 roku, głównym właścicielem Banku Handlowego jest grupa Citi.
Polski oddział Citi obsługuje dziś około 5500 klientów instytucjonalnych, 12 400 klientów domu maklerskiego oraz 568 tysięcy klientów indywidualnych. Musimy przyznać, że ten bank nie bryluje jeśli chodzi o marketing, jednak na uwagę zasługują dość dobre warunki kont firmowych oraz niektóre promocje na karty kredytowe.
8. Alior Bank – 84 miliardy złotych
Znacznie skromniejszą historią może pochwalić się Alior Bank – ta instytucja istnieje od listopada 2008 roku. Pomimo krótkiej bytności na rynku, ten finansowy gigant zdołał wprowadzić wiele nowości – jako pierwszy uruchomił proces wideoweryfikacji przy zakładaniu rachunków bankowych i internetowy proces kredytowy, który pozwalał na uzyskanie kredytu całkowicie online oraz. Alior bada również nowe technologie, takie jak blockchain i robodoradztwo. To właśnie innowacje są głównym wyróżnikiem tej instytucji i wszystko wskazuje na to, że ta sytuacja utrzyma się jeszcze przez wiele lat.
8 pozycja na naszej liście nie przeszkodziła Aliorowi w znalezieniu się w indeksie WIG20. Co interesujące, zyski spółki są bardzo wysokie – na koniec 2022 roku odnotowano nadwyżkę w wysokości 683 milionów złotych netto. Według danych z połowy 2022 roku, liczba klientów indywidualnych utrzymuje się na poziomie 4,1 miliona osób.
7. Bank Millenium – 111 miliardów złotych
Bank Millenium istnieje na rynku od 2003 roku, jednak wcześniej, znany był pod nazwą Bank Inicjatyw Gospodarczych. Od wielu lat, instytucja zajmuje 7 miejsce w rankingu posiadanych aktywów, co nie znaczy jeszcze, że mamy do czynienia ze stagnacją. 4 lata temu, Millenium przejęło Euro Bank.
Według danych na pierwszy kwartał 2023 roku, liczba klientów banku Millenium osiągnęła 4,5 miliona, łączna kwota kredytów osiągnęła 77 miliardów, a osiągnięty zysk ( a raczej strata) wyniósł okrągły minus miliard złotych.
6. BNP Paribas – 138 miliardów złotych
Bank BNP Paribas istnieje na rynku od 2011 roku, jednak nie powstał on z niczego – instytucja powstała dzięki wielu przejęciom. Do najważniejszych z nich należą:
- Przejęcie Fortis Bank Polska w 2009 roku;
- Przejęcie Banku Gospodarki Żywnościowej w 2014 roku;
- Przejęcie Sygma Bank Polska w 2016 roku;
- Przejęcie wydzielonej części Raiffeisen Bank Polska w 2018 roku;
Według raportu wydanego na koniec 2022 roku, BNP Paribas obsługuje przeszło 4,2 mln klientów, a łączna wartość udzielonych kredytów wynosi 93,1 mld złotych. Zysk grupy kapitałowej przekroczył 440 milionów złotych, jednak warto zaznaczyć, że wynik byłby wyraźnie wyższy, gdyby nie program wakacji kredytowych wprowadzony przez rząd w zeszłym roku.
5. mBank – 210 miliardów złotych
Czołówkę największych banków detalicznych w Polsce otwiera mBank. W ciągu 37 lat działania na rynku, mBank, znany również jak Bank Rozwoju Eksport i BRE Bank. Założona jeszcze w PRL instytucja finansowa wspierała gospodarkę narodową w obszarze handlu zagranicznego i pozyskiwała dewizy, jej akcjonariuszami były Skarb Państwa i NBP. Co ciekawe, mBank nie ogranicza się jedynie do obszaru Polski – swoje usług świadczy również w Czechach i na Słowacji, a oferta obejmuje również działalność leasingową i faktoringową.
Liczba klientów mBanku utrzymuje się na poziomie 4,6 miliona w Polsce oraz 1,1 miliona w Czechach i na Słowacji. Dodatkowo, nad Wisłą operują 34 tysiące klientów korporacyjnych. Po dwóch trudnych latach, grupa mBanku odnotowała wreszcie zyski netto, w wysokości 127 milionów złotych.
4. ING Bank Śląski – 228 miliardów złotych
ING Bank Śląski to kolejny gigant finansowy. Począwszy od 1988 roku, instytucja świadczy usługi na rzecz klientów indywidualnych i firmowych z Polski, jednak mało kto wie, że przez pierwsze 3 lata należał on do Skarbu Państwa i został wyodrębniony ze struktur NBP. Zaznaczmy przy tym, że obecnym akcjonariuszem większościowym banku jest holenderska grupa ING, powiązana z NN (Nationale Nederlanden).
Aktualnie, ING Bank Śląski obsługuje 4,4 miliona klientów w naszym kraju, udzielił kredytów o wartości 156 miliardów złotych i najprawdopodobniej zamknie obecny rok z rekordowo wysokim zyskiem – na drugi kwartał 2023, są to już ponad 2 miliardy złotych.
3. Santander – 277 miliardów złotych
Podium naszej listy banków otwiera Santander Bank Polska, należy do grupy Santander. Podobnie jak w przypadku konkurencji, instytucja przechodziła przez wiele fuzji i rebrandingów. Początki banku Santander sięgają 1988, kiedy to utworzono Bank Zachodni we Wrocławiu. Już kilka lat później nastąpił szereg przejęć i fuzji. Pod nazwą Santander, bank znany jest od 2018 roku.
Liczba klientów Santander Bank Polska wynosi obecnie 5,7 miliona, natomiast dane za 3 kwartał 2022 roku wskazują, że wartość udzielonych kredytów wynosi 154 miliardy złotych. Zaznaczmy jednak, że od publikacji tych informacji minął rok, zatem obecnie, możemy mówić o ponad 160 miliardach. To samo sprawozdanie finansowe wskazuje również dochody, które w pierwszych 3 kwartałach ubiegłego roku wyniosły 8,9 miliarda złotych, podczas gdy zyski brutto oszacowano na 3 miliardy złotych.
Analizując raporty Santander można dojść do wniosku, że sytuacja spółki jest naprawdę dobra. Kto wie, może warto w nią zainwestować? Tego nie wiemy, ale jeśli nie wiesz, w co zainwestować małe kwoty, to Billfold może Ci w tym pomóc.
2.Bank Pekao – 278 miliardów złotych
Bank Pekao, zarządzany przez Leszka Skibę jest jedną z najstarszych instytucji tego typu – jej historia sięga 1929 roku. Co interesujące, Pekao dość regularnie przechodziło z rąk do rąk – na samym początku było instytucją państwową, po czasie zostało sprywatyzowane, natomiast 6 lat temu ponownie trafiło w ręce Skarbu Państwa (pośrednio, ponieważ bank należy głównie do PZU). Bank Pekao może poszczycić się mianem pierwszego polskiego banku, który wydawał karty kredytowe.
Aktualna liczba klientów (Q2 2023) to 6,5 miliona, przy czym 6,1 mln to klienci detaliczni. Optymizmem może napawać również zysk netto – w drugim kwartale 2023 roku jest to 1,7 miliarda złotych, zatem przyszłoroczna dywidenda może być naprawdę przyzwoita. W niezwykle obszernym sprawozdaniu, Peako wykazało udzielone kredyty o wartości ponad 174 miliardów złotych. Cóż – spółka ewidentnie radzi sobie bardzo dobrze na naszym rodzimym rynku.
1. PKO BP – 421 miliardów złotych
Zestawienie największych banków w Polsce wygrywa PKO Bank Polski i nie ma co do tego jakichkolwiek wątpliwości. Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski zalicza się zresztą do tysiąca największych przedsiębiorstw na świecie – w 2018 roku, zajął w tym rankingu 845 lokatę, natomiast w tegorocznej edycji, plasuje się na 1074 miejscu – w ramach dygresji dodajmy, że większe od niego są PZU (940) oraz PKN Orlen (283).
Podobnie jak w przypadku Peako, PKO BP może pochwalić się długą i bogatą historią, sięgającą 1919 roku. Co zaskakujące, choć PKO zawsze było PKO, rozwinięcie tego skrótu nie utrzymało się. Pierwotnie, Bank Polski był Pocztową Kasą Oszczędności, a marka zmieniła się dopiero w 1950 roku i to w ramach przejęcia. Niezależnie od szczegółów, jedno jest pewne – ten bank pełni szczególną rolę w polskiej gospodarce, pośrednicząc między innymi w sprzedaży obligacji skarbowych.
Trudne czasy dla banków?
W nagłówkach artykułów często pojawiają się frazy takie jak “Trudne czasy dla banków” albo “Niestabilna sytuacja w sektorze bankowym”. Z tego względu, warto zastanowić się o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi i czy jest się o co obawiać.
Z całą pewnością możemy stwierdzić, że polityka odchodzącego właśnie rządu pod kierownictwem pana Mateusza Morawieckiego mogła wprowadzić pewną destablizację w omawianym przez nas dzisiaj sektorze. Należy zauważyć, że wprowadzenie tak zwanych wakacji kredytowych i zmiana przepisów dotyczących kredytów frankowych (a w zasadzie to indeksowanych kursem franka szwajcarskiego) negatywnie odbiła się na wynikach finansowych wielu banków, takich jak Alior.
Nie bez znaczenia był także wzrost stóp procentowych, z którym mieliśmy do czynienia przez ostatni rok. Rosnące koszty pożyczania skutecznie zniechęciły wiele osób do zakupu nieruchomości na kredyt, a to właśnie z tych operacji, banki czerpią największe zyski.
Czy możemy jednak stwierdzić, że kupowanie akcji banków to w tym momencie zły pomysł? I tak, i nie. Na dzień pisania tego artykułu, czyli 3 listopada 2023 roku, polska giełda radzi sobie dość dobrze, a ceny nie należą do niskich, więc o ile głęboko zastanowilibyśmy się nad opłacalnością wejścia w rynek akurat w tym momencie, o tyle nie wydaje się nam, aby lada chwila miał nadejść kryzys.