Follow

Newsletter

Ile jest firm w Polsce?

Ile jest firm w Polsce?

Polska to dosyć specyficzna gospodarka, gdzie każdego roku, z jednej strony pojawia się wiele nowych firm, natomiast w drugiej, równie dużo przedsiębiorstw się zamyka. Wszystkie te zależności są zmienne, gdyż wpływa na nie wiele czynników, między innymi takich jak inflacja czy zmiany technologii.

Nie da się jednak ukryć, że firmy działające w naszym kraju odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu gospodarki, tworząc miejsca pracy, wprowadzając rozmaite innowacje i przyczyniając się do wzrostu PKB. Natomiast, warto sobie zdać pytanie: ile dokładnie firm funkcjonuje w Polsce? W związku z tym, w dzisiejszym artykule przyjrzymy się dostępnym statystykom, sprawdzimy ile jest aktywnych i zawieszonych przedsiębiorstw w naszym kraju. Dlatego też, jeżeli interesuje Cię ten temat, koniecznie zostań z nami i przeczytaj dzisiejszy artykuł!

Jakie są rodzaje podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w Polsce?

Zanim przejdziemy do konkretów, to znaczy do tego ile tak właściwie jest firm w Polsce, koniecznie musimy przyjrzeć się temu, jakie są rodzaje podmiotów gospodarczych (przedsiębiorstw) prowadzących działalność w naszym kraju. Wśród głównych form prowadzenia działalności możemy wymienić:

  • Osoby fizyczne prowadzące firmę (zarówno działalność jednoosobowa, jak i firmy zatrudniające więcej osób);
  • Spółki prawa handlowego (tzw. spółki handlowe);
  • Spółki cywilne;
  • Spółdzielnie;
  • Stowarzyszenia;
  • Fundacje.

Wymienione powyżej rodzaje podmiotów gospodarczych, to wszystkie typy firm, które możemy znaleźć w statystykach Głównego Urzędu Statystycznego. Na podstawie właśnie tych danych, które udostępnia GUS, przygotowaliśmy dzisiejsze zestawienie.

Ile jest firm w Polsce?

Wiemy już jakie rodzaje podmiotów gospodarczych są brane pod uwagę w spisie polskich przedsiębiorstw prezentowanym przez Główny Urząd Statystyczny. Przejdźmy zatem do konkretów, to znaczy do podania dokładnej liczby firm, jakie są zarejestrowane w naszym kraju. Niestety, ostatni taki spis, który został udostępniony przez GUS, pochodzi z września 2020 roku, jednakże, pomimo tego, że od jego publikacji minęło już sporo czasu jak najbardziej możemy się nim sugerować, gdyż jest on w dalszym ciągu w miarę aktualny.

Ile jest firm w Polsce?
Ile jest firm w Polsce?

Biorąc pod uwagę dane z Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (działalność indywidualna i spółki cywilne) oraz Krajowego Rejestru Sądowego (spółki handlowe, spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje) Główny Urząd Statystyczny, na koniec września 2020 roku, szacował liczbę podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w Polsce na 4 106 708.

Liczba ta robi spore wrażenie, jednakże musimy pamiętać, że nie oddaje ona dokładnie tego ile jest aktywnych przedsiębiorstw w Polsce. W tych statystykach, znajdują się podmioty, które zawiesiły działalność, podmioty które zakończyły działalność, jednakże ta informacja nie trafiła do GUS, a także podmioty, które nie są przedsiębiorcami (fundacje, stowarzyszenia). Dokładną liczbę polskich firm, przedstawiamy w poniższej tabeli:

Rodzaj podmiotuLiczba podmiotów
Osoby fizyczne prowadzące firmę2 842 396
Spółki handlowe500 399
Spółki cywilne 280 568
Spółdzielnie9 800
Stowarzyszenia71 794
Fundacje 28 372
Inne 373 379
Suma4 106 708
Źródło: Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej – Spis polskich firm

Tak jak już wspominaliśmy, dane przedstawione w tabeli są to statystyki pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego, który jednak nie bierze pod uwagę tego, czy dane przedsiębiorstwo jest aktywne.

Według GUS, największą grupą podmiotów są osoby fizyczne prowadzące działalność, jest ich aż 2 842 296. Jednakże warto zauważyć, że według oficjalnego rejestru Centralne Ewidencji Działalności Gospodarczej takich podmiotów jest mniej – 2 529 000. Ponadto, 20% z tych firm to podmioty z zawieszoną działalnością gospodarczą, co oznacza, że w rzeczywistości jest ich 2 023 200.

Podobna sytuacja dotyczy spółek handlowych, których według danych Głównego Urzędu Statystycznego jest dokładnie 500 399. Jednakże, duża części z nich jest zawieszona, w związku z czym, aktywnych spółek handlowych w Polsce jest 461 126.

W przypadku stowarzyszeń i fundacji, według GUS jest ich kolejno 71 794 i 28 372, jednakże, tak jak już wspominaliśmy, nie wszystkie te podmioty to przedsiębiorcy. W rzeczywistości, jako firmy możemy zaliczyć 9 195 stowarzyszeń oraz 10 712 fundacji.

Nieco inaczej jest ze spółkami cywilnymi. Według danych przedstawionych przez GUS jest ich 280 568. Natomiast, pomijając fakt ile z nich jest aktywnych, warto wspomnieć, że spółki cywilne stanowią osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Dlatego też, sumując ogólną liczbę polskich firm, możemy nie brać ich pod uwagę, gdyż zostały już wcześniej ujęte.

Podsumujmy zatem ile firm tak właściwie możemy w rzeczywistości zaliczyć:

Rodzaj podmiotuLiczba podmiotów
Osoby fizyczne prowadzące firmę
(w tym spółki cywilne)
2 023 200
Spółki handlowe461 126
Spółdzielnie9 800
Stowarzyszenia8 195
Fundacje 10 712
Suma2 513 033
Źródło: Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej – Spis polskich firm

W związku z tym, po dokładnym przeanalizowaniu danych prezentowanych przez GUS w spisie polskich firm, dochodzimy do wniosku, że w rzeczywistości aktywnych przedsiębiorstw jest znacznie mniej, konkretnie 2 513 033.

Polskie firmy pod względem wielkości zatrudnienia

Skoro odpowiedzieliśmy już na najważniejsze pytanie, które postawiliśmy w dzisiejszym artykule, czas przejść do szczegółów. Zacznijmy zatem klasyfikacji polskich przedsiębiorstw pod względem ich wielkości, to znaczy oczywiście zatrudnienia.

Wielkość zatrudnieniaLiczba firm
powyżej 2494 118
50-24926 256
10-49128 298
2-9739 000
11 615 361
Źródło: Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej – Spis polskich firm

    Zestawienie to raczej nie jest wyjątkowo zaskakujące. Zdecydowanie najwięcej przedsiębiorstw w Polsce to jednoosobowa działalność gospodarcza. GUS szacuje, że osób, które samodzielnie prowadzą biznes, jest w naszym kraju około 1 615 361. Jest to naprawdę duża liczba, która wiele znaczy dla polskiej gospodarki.

    Według statystyk, małych przedsiębiorstw, czyli takich, które zatrudniają od 2 do 9 pracowników, również w Polsce nie brakuje. Jak podaje GUS, takich biznesów jest w naszym kraju około 739 tysięcy. Jest to ponad dwa razy mniej niż jednoosobowych przedsiębiorców, jednakże w dalszym ciągu jest to dosyć spora liczba.

    Przechodząc dalej, według dostępnych danych, w naszym kraju działa około 128 298 średnich przedsiębiorstw, które zatrudniają od 10 do 49 pracowników. Natomiast dużych biznesów, jak podaje GUS jest 26 256 – takie przedsiębiorstwa zatrudniają od 50 do 249 osób.

    Polskie firmy pod względem wielkości zatrudnienia
    Polskie firmy pod względem wielkości zatrudnienia

    W ostatniej kategorii znalazły się firmy, które zatrudniają więcej niż 249 pracowników. Przedział ten nie jest do końca obiektywny, gdyż znajdują się w nim zarówno, dosyć duże, ale lokalne przedsiębiorstwa, które dają pracę na przykład 300 osobom, jak i ogromne, międzynarodowe korporacje, których zatrudnienie możemy liczyć w dziesiątkach tysięcy. Tak czy siak, według danych GUS przedsiębiorstw, które zatrudniają powyżej 249 pracowników jest w Polsce 4 118.

    Przy okazji, wspominając o dużych, polskich przedsiębiorstwach, warto wspomnieć jakie z nich są największe. Mianowicie, według statystyk z 2023 roku prezentowanych przez Rzeczpospolitą, firmą z najliczniejszym zatrudnieniem w Polsce jest Jeronimo Martins Polska SA, czyli spółka, do której należy największa sieć polskich dyskontów – Biedronka. Według rankingu, przeciętne zatrudnienie Jeronimo Martins wynosi 79 292. Drugim największym przedsiębiorstwem pod względem zatrudnienia według Rzeczpospolitej jest Poczta Polska SA – 68 350, a na trzecim miejscu znajduje się PKN Orlen SA – 66 554.

    Ile powstało firm w Polsce w 2024 roku?

    Pisząc o tym ile jest dokładnie jest przedsiębiorstw w Polsce, nie sposób nie wspomnieć również o tym ile tak właściwie nowych firm jest rejestrowanych w ciągu roku. Najnowsze dane, podsumowujące 2024 rok, przedstawiają, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy działalność rozpoczęły dokładnie 346 734 nowe podmioty zarejestrowane w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, rejestrze REGON i Krajowym Rejestrze Sądowym. Najwięcej z nich zostało zarejestrowanych na samym początku roku – w styczniu 2024 działalność rozpoczęły 32 772 przedsiębiorstwa.

    Ile powstało firm w Polsce w 2024 roku?
    Ile powstało firm w Polsce w 2024 roku?

    Przechodząc do większych szczegółów, nowe podmioty były rejestrowane we wszystkich 16 województwach. Natomiast najwięcej nowych przedsiębiorstw rozpoczęło swoją działalność w województwie mazowieckim (19,1%). Drugi województwem, gdzie w 2024 roku powstało najwięcej przedsiębiorstw jest śląskie (10,0%), a trzecim wielkopolskie (9,5%).

    Spośród wszystkich, nowych podmiotów zarejestrowanych w 2024 roku, najwięcej z nich zajmuje się budownictwem (18,0%). Drugą grupą branżową, która ma znaczący udział wśród nowych przedsiębiorstw powstałych w 2024 roku jest handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle (15,2%), natomiast trzecią jest działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (10,9%).

    Ile firm ogłosiło upadłość w Polsce w 2024 roku?

    Skoro przyjrzeliśmy się już temu, ile dokładnie nowych podmiotów gospodarczych zostało zarejestrowanych w 2024 roku, czas sprawdzić również ile przedsiębiorstw ogłosiło upadłość. Należy jednak zwrócić uwagę, że dane, które przedstawiamy odnoszą się jedynie do trzech pierwszych kwartałów zeszłego roku.

    Według analiz Monitora Sądowego i Gospodarczego oraz Krajowego Rejestru Zadłużonych przez pierwsze trzy kwartały 2024 roku upadłość ogłosiło dokładnie 331 przedsiębiorstw. Warto również zauważyć, że w całym tym okresie wniosków o upadłość łącznie było znacznie więcej – dokładnie 717 z nich zostało oddalonych.

    Natomiast, jak te liczby odnoszą się do poprzednich lat? W odpowiednim okresie w 2023 roku upadłość ogłosiło 295 podmiotów gospodarczych – 36 mniej niż w zeszłym roku. Natomiast, biorąc pod uwagę dłuższy okres czasu, możemy dojść do wniosku, że na ten moment nie mamy problemu z upadłościami firm w naszym kraju – w latach 2017-2020, w pierwszych trzech kwartałach, regularnie upadłość ogłaszało ponad 400 przedsiębiorstw.

    Ile firm ogłosiło upadłość w Polsce w 2024 roku?
    Ile firm ogłosiło upadłość w Polsce w 2024 roku?

    Przechodząc do dokładniejszych danych – w pierwszych trzech kwartałach 2024 roku, najwięcej przedsiębiorstw ogłosiło upadłość w marcu (46), natomiast łącznie najwięcej wniosków zostało złożonych w styczniu (147 z czego 117 oddalono, a 30 zatwierdzono). Warto wspomnieć również o tym, że wielu przedsiębiorców, zamiast zwykłej upadłości, decyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej – przez pierwsze trzy kwartały 2024 roku dokładnie 1 763 firmy ogłosiły upadłość konsumencką.

    Najwięcej postępowań upadłościowych w pierwszych trzech kwartałach 2024 roku zostało rozpoczętych w województwie mazowieckim (łącznie 94, czyli 28,4% wszystkich postępowań). Ponadto, warto dodać, że aż 80 z nich to postępowania dotyczące podmiotów gospodarczych, które swoją siedzibę posiadały w Warszawie. Natomiast, jeżeli chodzi działy gospodarki, najwięcej postępowań upadłościowych dotyczy firm zajmujących się przetwórstwem przemysłowym (22,7%) oraz handlem (20,5%).

    Podsumowanie

    Podsumowując, liczba firm działających w Polsce jest odzwierciedleniem dynamicznego rozwoju gospodarki i rosnącego potencjału przedsiębiorczości w naszym kraju. Przedsiębiorstwa różnej wielkości – od tych jednoosobowych po duże korporacje – odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, wprowadzaniu innowacji oraz stymulowaniu wzrostu gospodarczego.

    Wzrost liczby firm wynika zarówno z aktywności polskich przedsiębiorców, jak i sprzyjającego środowiska biznesowego. Dane, które przedstawiliśmy w dzisiejszym artykule pokazują, jak ważne jest dalsze wspieranie rozwoju sektora przedsiębiorstw, aby Polska mogła kontynuować swoją ścieżkę rozwoju gospodarczego w nadchodzących latach.

    Koniecznie przeczytaj:

    Total
    0
    Shares

    Sprawdź także

    Total
    0
    Share