Follow

Newsletter

Czy warto kupować złoto w 2024 roku?

Czy warto kupować złoto w 2024 roku?

Jak powszechnie wiadomo inwestowanie to niełatwa sprawa, szczególnie jeżeli jesteś niedoświadczony w tej dziedzinie i jeszcze do końca nie rozumiesz wszystkich zależności rynkowych i zmian wartości różnych produktów inwestycyjnych. Ponadto rynek oferuje bardzo wiele możliwości, dlatego też trudnością może być sam wybór w co zainwestować.

Spośród wielu możliwości zdecydowanie wyróżnia się złoto, ten produkt inwestycyjny jest na rynku już od bardzo dawna, lecz pomimo to, jego popularność w dalszym ciągu nie spada. Szczególnie w trudnych czasach, kiedy każda inwestycja może być ryzykowna, lokowanie kapitału w złocie wydaje się być dobrym pomysłem, w końcu nie bez powodu produkt ten, uważany jest za bezpieczne i pewne rozwiązanie. Jednakże, czy rzeczywiście warto inwestować w złoto w 2024 roku? Jeżeli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł!

Ile kosztuje złoto?

Zacznijmy zatem ten artykuł od tak właściwie najważniejszej informacji dotyczącej opisywanego przez nas, ponadczasowego produktu inwestycyjnego, czyli od jego ceny. Aktualnie, bez najmniejszych wątpliwości można powiedzieć, że ten szlachetny kruszec jest stosunkowo drogi. Według najnowszych informacji złoto na ten moment kosztuje około 2300 USD za uncję (lipiec 2024). Cena ta jest w pewnym sensie zmienna, jednakże od pewnego czasu można zaobserwować, że nie spada ona poniżej przytoczonej przez nas wartości, jeżeli już to ją przekracza o 25-30 dolarów amerykańskich.

Ponadto, warto również zwrócić uwagę na prognozy krótkoterminowe, które dzięki analizie głównych czynników wpływających na podaż i popyt konsumencki opisywanego przez nas kruszcu, wskazują na to, że w najbliższym czasie raczej nie powinniśmy się obawiać tego, że wartość złota drastycznie spadnie. Dlatego też, bez najmniejszych wątpliwości możemy stwierdzić, że inwestycja w ten szlachetny metal nie jest raczej ryzykowna.

Ile kosztuje złoto?
Ile kosztuje złoto?

Oprócz tego, jeżeli przyjrzymy się także prognozom długoterminowym, również możemy zauważyć, że w nadchodzących latach cena złota będzie w dalszym ciągu rosła. Najbardziej optymistyczne i mocno wybiegające w przyszłość prognozy zapowiadają, że do 2030 roku złoto może kosztować nawet ponad 4000 USD za uncję. Natomiast tego typu prognozy, pomimo tego, że jest szansa, że się sprawdzą, raczej należy traktować z przymrużeniem oka. Zdecydowanie lepiej sugerować się krótkoterminowymi prognozami, które są dokładniejsze i w ich przypadku istnieje większe prawdopodobieństwo, że się sprawdzą.

Natomiast, sam fakt, który podkreśliliśmy już w tej początkowej części artykułu, mówiący o tym, że ceny złota stale rosną i mało co wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie miało się to zmienić, świadczy o tym, że inwestycja w ten szlachetny metal może być naprawdę dobrym pomysłem.

Sprawdź: Jak zarabiać na wypełnianiu ankiet?

Od czego zależy cena złota?

Skoro już wiemy jak prezentują się aktualne ceny złota oraz to, że posiadają one generalnie tendencję wzrostową, czas zastanowić się nad tym z czego one wynikają. Mianowicie, jest wiele czynników, które wpływają na cenę opisywanego przez nas kruszcu, ponadto warto również zauważyć, że stale się one zmieniają, dlatego też warto je konkretnie wymienić.

Dostępność

W celu zrozumienia tego, dlaczego złoto jest tak drogie, trzeba zwrócić uwagę na samo jego źródło. Mianowicie, jak generalnie wiadomo, opisywany przez nas metal jest naprawdę trudno dostępny w naturalnym środowisku, ponadto jego wydobycie również nie jest tak powszechne, jak chociażby wydobycie węgla. Wynika to oczywiście z faktu, że na całym świecie występuje stosunkowo niewiele pokładów tego kruszcu, które w dodatku stale się kurczą. Jednakże, z drugiej strony warto również zwrócić uwagę na to, że złoto można dostać stosunkowo łatwo, natomiast związane jest to oczywiście z jego cenami. W związku z tym, że jest to naprawdę drogi produkt inwestycyjny, nie wyprzedaje się on w bardzo szybkim tempie.

Od czego zależy cena złota? - Dostępność
Od czego zależy cena złota? – Dostępność

Oprócz tego, warto jeszcze zwrócić uwagę na to, że złoto to nie tylko produkt inwestycyjny, który sprzedawany jest w sztabkach czy monetach. Opisywany przez nas kruszec jest także wykorzystywany w przemyśle – jest on szczególnie użyteczny w wytwarzaniu przewodów sygnałowych.

Popyt i podaż

Wiemy już jak wygląda sytuacja jeżeli chodzi o dostępność opisywanego przez nas kruszcu, dlatego też czas przejść do tego co w największym stopniu kształtuje ceny złota, mamy na myśli oczywiście prawo popytu i podaży. Wydaje się, że oczywiste jest to, że im większe zainteresowanie inwestorów złotem, tym naturalnie jego ceny będą wyższe. Natomiast, kiedy osoby zajmujące się lokowaniem kapitału decydują się właśnie na złoto? Odpowiedź na to pytanie jest prosta, jako, że złoto powszechnie uważane jest za bezpieczną przystań, ponieważ jego ceny są raczej niezależne od systemu bankowego, to w sytuacjach kryzysowych inwestorzy decydują się właśnie na nie.

Zainteresowanie złotem wzrasta szczególnie wtedy, gdy występuje duża niepewność na rynkach. Kiedy akcje, fundusze inwestycyjne oraz inne nastawione na zysk formy inwestowania wiążą się z wyższym ryzykiem stary, wtedy inwestorzy szukają sposobu na bezpieczne przeczekanie tego momentu, a jednym z najlepszych rozwiązań tego problemu jest właśnie ulokowanie swojego kapitału w złoto.

Sytuacja gospodarcza i geopolityczna

Kolejnym czynnikiem, od którego również w dużym stopniu uzależnione są ceny złota jest światowa sytuacja gospodarcza i geopolityczna. Jest to w pewnym sensie również związane z prawem popytu i podaży. Tak jak wspominaliśmy, inwestorzy mają mniejszą skłonność do podejmowania ryzyka, kiedy sytuacja jest niepewna, dlatego też wtedy inwestują w złoto, ponieważ jest to zdecydowanie jeden z bezpieczniejszych produktów inwestycyjnych.

Od czego zależy cena złota? - Sytuacja gospodarcza i geopolityczna
Od czego zależy cena złota? – Sytuacja gospodarcza i geopolityczna

W tym przypadku warto posłużyć się przykładem, który idealnie wyjaśni to, dlaczego sytuacja gospodarcza i geopolityczna w istotny sposób wpływa na ceny złota. Kiedy na początku 2020 roku niespodziewanie wybuchła ogólnoświatowa pandemia COVID-19, zapanował w pewnym sensie chaos, który dotyczył także inwestorów. Sytuacja ta była na tyle niepewna, że osoby zajmujące się lokowaniem swojego kapitału chciały go jakoś zabezpieczyć, w związku z czym inwestowali w złoto, czego wynikiem był wzrost jego cen. Analogiczny proces miał miejsce w 2022 roku, kiedy Rosja w bestialski sposób zaatakowała Ukrainę, wtedy również ceny złota poszybowały w górę. Dlatego też, nie ma najmniejszych wątpliwości, że sytuacja geopolityczna i gospodarcza ma znaczący wpływ na ceny opisywanego przez nas kruszcu.

Kurs dolara amerykańskiego

Jako, że ceny złota notowane są zazwyczaj w dolarach amerykański, są one również dosyć mocno uzależnione od kursu tej właśnie waluty. Jednakże, w tym przypadku należy zdecydowanie podkreślić, że kurs złota jest ujemnie skorelowany z kursem dolara amerykańskiego. Oznacza to nic innego jak to, że kiedy wartość amerykańskiej waluty spada, wtedy wzrastają ceny złota, natomiast, kiedy kurs USD wzrasta ceny złota spadają.

W tym kontekście możemy również zwrócić uwagę na sytuacje gospodarczą w Stanach Zjednoczonych, gdyż kurs dolara amerykańskiego jest właśnie w dużej mierze od niej zależny. W związku z czym możemy dojść do wniosku, że amerykańska gospodarka ma stosunkowo duży wpływ na zmiany cen tego szlachetnego metalu. Idealnie widać to również w tym momencie, aktualnie można powiedzieć, że dolar amerykański jest stosunkowo tani, dlatego też aktualne ceny złota osiągają naprawdę wysokie wartości.

Inflacja

Ostatnim czynnikiem, na który koniecznie należy zwrócić uwagę w kontekście cen złota jest wszystkim nam dobrze znana inflacja, czyli nic innego jak spadek wartości pieniądza. Zależność ta jest dosyć oczywista, kiedy wartość pieniądza spada potrzebujemy go więcej aby zakupić jedna uncję złota.

Od czego zależy cena złota? - Inflacja
Od czego zależy cena złota? – Inflacja

Ponadto, tak jak już wcześniej wspominaliśmy, inwestorzy częściej decydują się na inwestycję w opisywany przez nas kruszec w sytuacjach kryzysowych, a bez najmniejszych wątpliwości można powiedzieć, że wzrastająca inflacja jak najbardziej jest sytuacją kryzysową, która wprowadza na rynku niepewność. Dlatego też naturalną konsekwencją inflacji jest duży popyt na złoto, co przekłada się na wzrost jego cen.

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Skoro poznaliśmy już to jak kształtuje się aktualna cena złota oraz od czego jest ona w największym stopniu zależna, czas przejść do sedna dzisiejszego artykułu. To znaczy odpowiedzieć na pytanie: “Dlaczego warto inwestować w złoto w 2024 roku?”.

Stabilność

Zacznijmy od tego o czym już po części wspominaliśmy w kontekście tego co wpływa na ceny złota. Mianowicie, głównym powodem, dla którego warto inwestować w ten metal szlachetny jest fakt, że jego ceny są naprawdę stabilne. Prawdopodobieństwo tego, że wartość złota drastycznie spadnie jest bardzo mała, a nawet wręcz przeciwnie, większość badań i analiz wyraźnie pokazuje, że ceny złota są nie tylko stabilne, ale również stale rosną. Natomiast należy podkreślić, że nie są to wzrosty, które mogą zapewnić bardzo szybkie i drastyczne zyski, jednakże w dłuższej perspektywie czasu mogą być one naprawdę korzystne.

Dlaczego warto inwestować w złoto? - Stabilność
Dlaczego warto inwestować w złoto? – Stabilność

Stabilność opisywanego przez nas kruszcu widać szczególnie w czasach, kiedy gospodarka zmaga się z dotkliwą inflacją. Tak jak już podkreślaliśmy, złoto jest swego rodzaju bezpieczną przystanią dla inwestorów, gdyż nawet w sytuacji, gdy rośnie inflacja, ceny złota są stabilne, a nawet rosną, dlatego też bez dwóch zdań złoto to dobra inwestycja, nawet w trudnych czasach.

Ochrona przed niepewną sytuacją gospodarczą

Kolejnym powodem, dla którego warto inwestować w złoto jest fakt, że jego ceny nie zmieniają się w drastyczny sposób nawet w kryzysowych sytuacjach gospodarczych i geopolitycznych. Tak jak wcześniej podkreślaliśmy, kiedy na rynku panuje niepewność lub na świecie dzieją się wydarzenia nagłe i niebezpieczne, takie chociażby jak pandemia COVID-19, złoto jest świetnym wyborem, jeżeli chodzi o inwestycje.

Zainteresowanie złotem wzrasta w sytuacjach kryzysowych, szczególnie w takich, które wprowadzają chaos na rynku akcji czy funduszy inwestycyjnych. Wtedy inwestorzy często decydują się na inwestycję w opisywany przez nas kruszec, gdyż tak jak już wspomnieliśmy jest on po prostu wyjątkowo stabilny. Ponadto, warto zauważyć, że nawet w kryzysowych warunkach ceny złota potrafią rosnąć, co oczywiście związane jest z prawem popytu i podaży, co idealnie świadczy o tym, że warto inwestować w ten metal szlachetny, gdyż jest to nie tylko bezpieczne, ale również opłacalne.

Niezależność od systemu bankowego

W złoto warto zainwestować również tego powodu, że jest ono po prostu bardzo uniwersalne, szeroko rozpoznawalne i doceniane praktycznie w każdym zakątku świata. W tym kontekście szczególną uwagę należy zwrócić na złoto fizyczne. Posiadanie go związane jest z pewną niezależnością, gdyż nie musimy obawiać się, że gdzieś ono przepadnie, gdyż w takiej formie jest ono niezwiązane z systemem finansowym. Ponadto, posiadając fizyczne złoto możemy być pewni, że możemy jest spieniężyć praktycznie w każdych warunkach, gdzie tylko chcemy i w dowolnej walucie, ponieważ w obrocie fizycznym złota nie pośredniczy żadna instytucja.

Dlaczego warto inwestować w złoto? - Niezależność od systemu bankowego
Dlaczego warto inwestować w złoto? – Niezależność od systemu bankowego

Będąc w posiadaniu fizycznym złota jesteśmy jego jedynym właścicielem, mamy do niego dostęp tylko my i praktycznie w każdej sytuacji. W porównaniu z tradycyjną walutą, posiadając złoto fizyczne nie musimy martwić się tym, że stracimy nasz kapitał, chociażby w sytuacji bankructwa banku, zmiany prawa, reformy walutowej, czy jakiegokolwiek innego kryzysu. Dlatego też, bez dwóch zdań złoto to bezpieczne inwestycja, którą zdecydowanie warto się zainteresować.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

Ostatnim już powodem, dla którego warto zainwestować w złoto jest związany z dywersyfikacją portfela inwestycyjnego. Będąc aktywnym inwestorem lokujemy swój kapitał w różne akcje czy fundusze inwestycyjne z tego względu, aby posiadać bezpieczeństwo, w sytuacji, kiedy z któraś z naszych inwestycji straci na wartości. Jednakże, nigdy nie możemy być pewni, że nie nastąpi większy kryzys, który spowoduje, że nagle nasze wszystkie inwestycje stracą na wartości.

W takiej sytuacji warto posiadać tak zwaną poduszkę finansową, czyli część kapitału, która będzie dla nas czymś pewnym w sytuacji kryzysowej. Inwestycję w złoto można potraktować jako jeden z jej składników, gdyż tak jak już wielokrotnie wspominaliśmy, jest ono najstabilniejszym produktem inwestycyjny dostępnym na rynku, który odporny jest na różnorakie kryzysy oraz inflację. Dlatego też, bez najmniejszych wątpliwości, złoto powinno być składnikiem każdego rozbudowanego portfela inwestycyjnego, gdyż można potraktować je jako swego rodzaju poduszkę finansową, która ochroni nasz kapitał nawet w trudnych sytuacjach.

Podsumowanie

Podsumowując, nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości, że złoto to świetna inwestycja. Ponadto wyróżnia ono się spośród wielu dostępnych na rynku produktów inwestycyjnych. Nie ma na rynku drugiej tak pewnej i stabilnej lokaty kapitału jak złoto. Jest ono stosunkowo drogie, ale za to cechuje się świetną odpornością na kryzysy, zmienne sytuacje gospodarcze czy geopolityczne oraz inflację.

Czy warto kupować złoto w 2024 roku? - Podsumowanie
Czy warto kupować złoto w 2024 roku? – Podsumowanie

To nie wszystko, opisywany przez nas metal szlachetny nie tylko utrzymuje swoją cenę czasach kryzysowych, ale również jego wartość w takich warunkach zazwyczaj wzrasta. Dlatego też, bez dwóch zdań, warto kupować złoto w 2024 roku.

Koniecznie przeczytaj:

Total
0
Shares

Sprawdź także

Total
0
Share