Follow

Newsletter

Jak znaleźć tanie bilety lotnicze? 10 porad redakcji

tanie bilety lotnicze Billfold jak kupić tanie bilety

Kto nie czerpie radości z podróżowania? Eksploracja nowych kultur, rozkoszowanie się smakowitym jedzeniem, zapierające dech w piersiach widoki, niezapomniane przygody oraz chwile błogiego relaksu – to właśnie skojarzenia, które wiążemy z urlopami i wyjazdami. Niestety, głównym powodem, dla którego większość osób rezygnuje z tych doznań, jest brak odpowiednich funduszy. Konieczne jest sfinansowanie noclegów, posiłków, atrakcji oraz oczywiście środków transportu. To właśnie dojazd pochłania znaczną część urlopowego budżetu, dlatego w tym artykule wyjaśniamy, jak kupić tanie bilety lotnicze.

10 wskazówek na tanie bilety lotnicze

Najszybszym i najbardziej wydajnym środkiem przemieszczania się jest samolot, ale niestety, ceny biletów często przewyższają nasze finansowe możliwości. A co gdybyś mógł zawsze znajdować najlepsze okazje i latać prawie za darmo? W tym artykule przygotowaliśmy dla ciebie kilka porad na temat tego, jak znaleźć tanie bilety lotnicze.

Na wstępie musimy jednak zaznaczyć, że tanie bilety lotnicze nie zawsze są najbardziej opłacalnym wyborem gdy mówimy o dojeździe na wakacje. Przede wszystkim, ich zakup może wiązać się ze spędzeniem wielu godzinach na poszukiwaniach, a podróż może odbywać się w znacznie gorszych warunkach. Z tego powodu, koniecznie rozważ wszystkie wady i zalety tego rozwiązania.

1.Bądź elastyczny w kwestii terminu wyjazdu

Wiele miejsc pracy nie oferuje takiej elastyczności, jednak jeśli masz taką możliwość, warto dostosować termin wyjazdu do cen biletów, a nie na odwrót. Może to utrudnić proces planowania podróży, jednak nawet kilkudniowe opóźnienie, może sprawić, że zaoszczędzisz bardzo dużo pieniędzy. Dodatkowo staraj się unikać latania w niedziele. Nie zawsze może się to sprawdzać, jednak w większości przypadków loty w dni pracujące mają korzystniejsze ceny. 

Niektórzy twierdzą, że najtańsze połączenia odbywają się w środy i piątki. Wynika to ze stosunkowo niskiego zapotrzebowania na loty biznesowe – na delegację jedzie się zazwyczaj w poniedziałek, a wraca w piątek. Tę sytuację wykorzystuje Ryanair, oferując połączenia wyłącznie w wybrane dni tygodnia:

tanie bilety lotnicze w jaki dzień są najtańsze loty ryanair?
Tanie bilety lotnicze mogą oznaczać konieczność wylotu w środku tygodnia lub w określony dzień

2. Nie upieraj się przy konkretnym kierunku

Innym sposobem na znalezienie tanich biletów lotniczych jest bycie elastycznym w wyborze kierunku swoich wakacji. Poza dostosowaniem terminu wyjazdu pod ceny lotów, dobrze jest również wybrać miejsce do którego polecisz za jak najniższa cenę. Istnieje wiele stron internetowych, które w sprawny sposób pozwolą ci rozeznać się w kosztach lotu do konkretnych krajów. Niemniej, trzeba zachować czujność i przeprowadzić dokładną analizę, ponieważ niskie ceny biletów często mogą być rezultatem niekorzystnych warunków pogodowych na miejscu lub ograniczonej ilości atrakcji.

Budżetowe linie często latają na lotniska w gorszej lokalizacji

Wybierając tanie bilety lotnicze, możesz skusić się na wycieczkę do Oslo, Sztokholmu lub Paryża. O ile są to doskonałe kierunki na kilkudniowy wypad, musisz mieć na uwadze, że dojazd do centrum miasta może potrwać ponad godzinę, a bilet na kolej podmiejską lub autobus wyniesie Cię tyle, ile sam lot! Zdecydowanie “najlepszym” tego przykładem jest Paryż. By dotrzeć z lotniska Paris-Beauvais do centrum miasta, przyjdzie Ci spędzić w autobusie przeszło 75 minut.

tanie bilety lotnicze
Tanie bilety lotnicze mogą skutkować koniecznością zakupu bardzo drogich biletów autobusowych…

3. Budżetowo nie oznacza źle

Nie bój się lekkiej niewygody. Pamiętaj, że dzięki temu możesz oszczędzić pieniądze, za które później będziesz wylegiwać się na plaży z drinkiem w ręku lub zwiedzać fenomenalne muzeum. Rozważ możliwość podróżowania tanimi liniami lotniczymi, które rzeczywiście oferują mniej komfortu, jednak czasami trudności te są warte oszczędności. Do najpopularniejszych tego typu linii zaliczamy WIZZ Air oraz RyanAir. Pamiętaj jednak o dokładnym sprawdzani tego, co zawiera się w ofercie. Bardzo często występują dodatkowe opłaty za bagaż rejestrowany, kabinowy, odprawę, posiłki czy napoje. Musisz przemyśleć, która opcja jest dla ciebie bardziej korzystna finansowo i dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw.

4. Korzystaj z wyszukiwarek tanich lotów


Podobnie jak wcześniej wspomnieliśmy, istnieje mnóstwo witryn internetowych i aplikacji, które skupiają w jednym miejscu informacje o biletach oferowanych przez różnorodne linie lotnicze. Taka możliwość zdecydowanie ułatwia proces poszukiwań, eliminując konieczność przeszukiwania wielu różnych stron internetowych. Warto jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie narzędzia są jednakowe. Na niektórych platformach znajdziesz przede wszystkim oferty lotów ekonomicznych, podczas gdy na innych więcej informacji o bardziej rozpoznawalnych przewoźnikach. Zanim dokonasz zakupu biletu, warto zaznajomić się z pełną gamą dostępnych opcji. Wśród najpopularniejszych wyszukiwarek możemy wyróżnić Skyscanner oraz Google Flights.

Co ciekawe, każda z porównywarek może generować nieco inne wyniki. Przykładowo, różnice w cenach eSky i Kiwi.com nie rzadko sięgają 10%, jednak wynika to między innymi z odmiennych zasad wsparcia podróżnych.

Ostatnie artykuły

5. Szukaj specjalnych ofert

Aby znaleźć tanie bilety lotnicze powinieneś rozważyć zapisanie się do newslettera różnych linii lotniczych. Warto też ustawić powiadomienia na stronach internetowych i starać się wyłapać jak najlepsze okazje. W tej strategii niezwykle ważne są zwinność, uważność i zdolność szybkiego podejmowania decyzji. Być może na ostatnią chwilę zwolniło się miejsce na pokładzie samolotu, ale odlot już jutro? Albo konkretny lot ma na tyle dobrą cenę, że na pewno nie będziesz jedyną zainteresowaną osobą? Staraj się być na bieżąco i wypatruj najlepszych możliwości.

Warto przy tym pamiętać, że w sezonie wakacyjnym, biura podróży wykupują loty czarterowe. Niejednokrotnie okazuje się, że tanie bilety lotnicze w atrakcyjne kierunki kupisz na stronach gigantów z branży turystycznej, nie przewozowej.

Czytaj również: Jak oszczędzać na wakacjach?

6. Unikaj sezonu wakacyjnego i świąt

Jak powszechnie wiadomo, okres wakacji niesie ze sobą pragnienie urlopów, eskapad i odkryć. Niestety, ze względu na wzmożone zainteresowanie ze strony turystów, linie lotnicze podnoszą ceny biletów. Również okresy świąteczne, czy to Boże Narodzenie, Święto Dziękczynienia, czy też Wielkanoc, stanowią niekorzystny moment na planowanie wyjazdów. To czas, gdy ludzie zmierzają ku swoim rodzinom, by razem spędzić wyjątkowe chwile lub uniknąć zimowego chłodu, kierując się w tropikalne rejony. Rozwiązaniem może okazać się podróżowanie poza szczytem sezonu, co umożliwia nam zdobycie atrakcyjnie wycenionych biletów lotniczych.

Przy planowaniu podróży, koniecznie weź pod uwagę święta lokalne. Wspomniane Święto Dziękczynienia dosłownie paraliżuje ruch w Stanach Zjednoczonych, dlatego, o ile to możliwe, odwiedź USA tydzień wcześniej lub tydzień później. Pozwoli Ci to na zaoszczędzenie zarówno pieniędzy, jak i czasu, ponieważ unikniesz postojów w kolejkach na lotnisku.

Doskonałą porą na wyjazdy do wielu państw europejskich są:

  • Kwiecień;
  • Druga połowa maja;
  • Czerwiec;
  • Wrzesień;
  • Pierwsza połowa października.

W tych miesiącach unikniesz tłumów, wysokich temperatur i ominiesz czas, w którym ceny pobytu w hotelach są najwyższe. Pamiętaj – tanie bilety lotnicze obniżą koszt Twojego urlopu, ale warto zredukować również pozostałe koszty.

7. Staraj się rezerwować bilety z wyprzedzeniem

Oferty last minute nie zawsze mogą się pojawić, dlatego warto kupować tanie bilety lotnicze z wyprzedzeniem. Musisz jednak dobrze wyliczyć odpowiedni termin, ponieważ zbyt odległy bardzo często może zadziałać na twoją niekorzyść. Najlepszy czas na rezerwację biletu to 2-3 miesiące przed planowanym wyjazdem. W chwili, kiedy zauważysz, że ceny zaczynają powoli wzrastać, powinieneś być gotowy na zakup biletu. W określeniu trendów pomoże Ci narzędzie znajdujące się w usłudze Loty Google:

tanie bilety lotnicze kiedy najlepiej kupować
Tanie bilety lotnicze możesz kupić za pomocą Lotów Google. Funkcja porównywania cen jest niezwykle przydatna

8. Płatność w innej walucie

Niektóre linie lotnicze wprowadzają regionalizację cen. Oznacza to, że bilety na tę samą trasę będą tańsze dla mieszkańca Indii niż dla osoby znajdującej się w Szwajcarii. Aby wykorzystać to zjawisko, musisz zainstalować VPN oraz dokonać płatności w lokalnej walucie. Choć cała operacja wymaga nieco sprytu i głębszej analizy, oszczędności potrafią być naprawdę duże. Ten trick rekomendujemy przede wszystkim tym osobom, które planują kupić bardzo drogi bilet, na przykład z Europy do Australii.

Czytaj również: Ranking kart kredytowych

9. Programy lojalnościowe

Dużo podróżując powinieneś zakładać konta na stronach linii lotniczych i ubiegać się o karty z programem nagród podróżniczych. Różnorodne programy lojalnościowe stanowią jedno z najlepszych rozwiązań, by znaleźć tanie bilety lotnicze lub nawet uzyskać je za darmo. Zbierając punkty można również zdobyć dodatkowe korzyści, takie jak awanse do wyższej klasy, zwroty za odwołania rezerwacji, dostęp do ekskluzywnych poczekalni lotniskowych czy nawet uzyskać darmowe noclegi w różnych hotelach. Jest to jednak opcja kierowana bezpośrednio do osób, które często podróżują, a uzyskanie tych wszystkich korzyści nie nastąpi z dnia na dzień. Mimo wszystko jest to fantastyczna oferta, bo nie tracąc nic, możesz zyskać bardzo wiele.

Tanie bilety lotnicze w formie abonamentu

Warto również wspomnieć o abonamencie WIZZ MULTIPASS oferowanym przez linię WIZZ Air. Jest to 6-miesięczny plan abonamentowy, który pozwala podróżować raz w miesiącu na wyznaczonych lotach WIZZ Air, po uiszczeniu stałej opłaty miesięcznej. Oferowane plany obejmują wszystkie trasy krajowe we Włoszech i wszystkie trasy międzynarodowe z Polski. Istnieje również możliwość dodania stałego, rejestrowanego bagażu 20 – kilogramowego i/lub WIZZ Priority. Można wykupić pakiet podróży w jedną stronę (239 zł) lub w dwie strony (478 zł). Pamiętaj jednak, że nieużywane abonamenty to typowe pułapki finansowe!

10. Rozważ lot z przesiadką

Oczywiście, wiele godzin w niewygodnym siedzeniu może być męczące, jednak innym sposobem na tanie bilety lotnicze jest delikatne wydłużenie swojej trasy. Bardzo często okazuje się, że loty z przesiadką – nawet brzmiącą niesamowicie absurdalnie – są znacznie bardziej opłacalne cenowo niż loty bezpośrednie. To doskonała opcja dla podróżnych, którzy nie spieszą się i chcą zaoszczędzić. Musisz ustalić swoje priorytety i przemyśleć na czym zależy Ci najbardziej.

Przesiadka jest również okazją do dodatkowego zwiedzania. Pamiętaj jednak, że najlepiej zdecydować się albo na bardzo krótką, albo możliwie długą przerwę. Jeśli odstęp pomiędzy lotami zawiera się w przedziale 3-6 godzin, przesiadka będzie bardzo męcząca.

Podsumowanie

Podróże nie muszą nadszarpywać twojego budżetu. Znalezienie tanich biletów lotniczych wymaga pewnej elastyczności, zaangażowania i cierpliwości, ale dzięki tym dziesięciu sprawdzonym poradom, będziesz gotów cieszyć się przygodami bez nadmiernego obciążenia portfela. Pamiętaj, że świat stoi przed tobą otworem – teraz możesz ruszyć w drogę tanio i wygodnie!

Total
0
Shares

Sprawdź także

Total
0
Share