Follow

Newsletter

Scoring BIK – co to jest, jak działa i na czym polega punktacja BIK? Definicja

scoring bik
Co to jest scoring BIK? Definicja pojęcia. Finansopedia

Jeśli choć raz w życiu starałeś się o kredyt w banku, na pewno spotkałeś się z określeniami „scoring BIK” lub „punktacja BIK”. Czy wiesz jednak, co one w ogóle oznaczają i jaka jest ich rola w decyzji kredytowej? Jeśli nie, przeczytaj dzisiejszy wpis, z którego dowiesz się, co to jest scoring BIK i co ma na niego największy wpływ.

Czym jest BIK?

Zanim wyjaśnimy, co to jest scoring BIK, warto w dwóch słowach opisać, czym w ogóle jest sam BIK. Tak więc BIK to skrócona nazwa Biura Informacji Kredytowej (link do Wikipedii) – instytucji, która przetwarza dane wszystkich kredytów i pożyczek zaciąganych w bankach komercyjnych i SKOK-ach w Polsce.

Warto podkreślić, że BIK został powołany do życia przez Związek Banków Polskich oraz prywatne banki, a celem instytucji jest zbieranie i wymiana informacji o zaciąganych przez nas zobowiązaniach. Jeśli zaciągniesz pożyczkę w jakimkolwiek banku w kraju, informacja ta automatycznie pojawi się w Biurze Informacji Kredytowej, a system będzie monitorował Twoje zobowiązanie do dnia spłaty ostatniej raty (zamknięcia zobowiązania).

Co istotne, dane te będą przetwarzane przez okres minimum 5 lat od całkowitego zamknięcia zobowiązania i nie ma możliwości skrócenia tego okresu. Jeśli wyrazisz zgodę na przetwarzanie danych dłużej, będą one widoczne w zasadzie w nieskończoność.

Co to jest scoring BIK?

Po krótkim wstępie możemy przejść do wyjaśnienia, co to jest scoring BIK. Scoring BIK, zwany także scoringiem kredytowym lub punktacją BIK, to nic innego jak ocena Twojej osoby przez Biuro Informacji Kredytowej. Punktacja ta jest zbiorem danych o tym, jak regulowałeś swoje dotychczasowe zobowiązania finansowe, ale nie tylko.

Na scoring BIK wpływ ma bowiem kilka czynników, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zupełnie irracjonalne, jak np. to, ile razy w skali roku próbowałeś zaciągnąć nowe zobowiązanie w banku lub jak często korzystasz z karty kredytowej podczas codziennych zakupów.

Scoring BIK odgrywa ogromną rolę w trakcie podejmowania przez bank decyzji kredytowej, gdy ubiegasz się o nowy kredyt lub pożyczkę. Nowoczesna bankowość korzysta ze scoringu do automatyzacji procesu podejmowania decyzji kredytowych. Im wyższy scoring, tym większa szansa na kredyt oraz niższe oprocentowanie.

Co ma wpływ na scoring BIK?

Wpływ na ocenę punktową ma kilka czynników, które wymienia na swej stronie Biuro Informacji Kredytowej. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

  • Terminowość
  • Korzystanie
  • Wnioskowanie
  • Doświadczenie

Jak widzisz, wpływ na scoring BIK ma kilka czynników i nie jest to wyłącznie kwestia terminowości spłacania rat zaciąganych kredytów, ale także to, jak często korzystasz z pożyczonych od banków pieniędzy, z jaką częstotliwością wnioskujesz o nowe produkty finansowe, a także jak długo korzystasz już z „dobrodziejstw” bankowości.

Im częściej składasz wnioski kredytowe, tym niższa jest Twoja ocena punktowa. Im krócej spłacasz swoje zobowiązania, tym mniej danych na Twój temat, co także nieco obniża Twój scoring BIK. Jeśli spóźniasz się z ratami kredytu, punktacja zdecydowanie spada. Jeśli często sięgasz po kartę kredytową, scoring BIK leci w dół.

Total
0
Shares

Sprawdź także

Total
0
Share