3 największe fundusze inwestycyjne świata. Jakimi kwotami zarządzają?

Największe fundusze inwestycyjne świata

Od dawna wiadomo, że nawet najbogatszy inwestor detaliczny nie ma żadnego wpływu na rynki. Kto w takim razie go ma? Fundusze inwestycyjne. Właśnie dlatego, w dzisiejszym artykule przyjrzymy się trzem firmom, które zarządzają niewyobrażalnymi wręcz kwotami. Zaciekawiony? Gwarantujemy, że się nie zawiedziesz.

Czym zajmują się fundusze inwestycyjne?

Fundusz inwestycyjny to instytucja, która powstaje w jednym, dość zrozumiałym celu – łączy on osoby posiadające kapitał z tymi, którzy odpłatnie będą go lokować w możliwie najbardziej efektywny sposób.

Wspólne inwestowanie może być bardzo wygodne – udziałowcy funduszu mogą inwestować nawet niewielkie kwoty, które w normalnych warunkach nie wystarczyłyby na zakup nawet jednej akcji wielu firm typu big tech.

Czytaj również: Jak chronić oszczędności przed inflacją?

Jak porównujemy fundusze?

Dzisiejszy artykuł nie będzie poświęcony rynkowej wycenie funduszy inwestycyjnych. Choć z pewnością jest to bardzo ważny szczegół, dużo bardziej liczy się łączna wartość zarządanych aktywów. Ten parametr określa sumę wpłat wszystkich osób, które zdecydowały się powierzyć środki danej firmie.

3. Fidelity Investments

Największe fundusze inwestycyjne świata ranking Fidelity investments

Naszą listę największych funduszy inwestycyjnych otwiera Fidelity Investments. Firma istnieje na rynku od 1946 roku, a jej liczba pracowników przekracza 57 tysięcy. Fidelity zajmuje się sprzedażą szerokiej gamy produktów. W ofercie znajdują się ETFy, usługi zarządzania majątkiem a także ubezpieczenia na życie.

Z funduszem powiązany jest również dom maklerski.

Historia Fidelity sięga jeszcze dawniejszych czasów – pierwotnie, firma powstała 1 maja 1930 roku i nosiła nazwę “Fidelity Fund”. Od 1969 roku istnieje Fidelity International Limited, które zajmuje się obsługą klientów spoza Stanów Zjednoczonych. Od 1980, FIL jest odrębną spółką.

Podobnie jak inne fundusze inwestycyjne, Fidelity Investments stara się odpowiadać na potrzeby rynku. W 2003 roku, uruchomiony został pierwszy fundusz ETF (Fidelity Nasdaq Composite Index Tracking Stock Fund). W marcu 2021 roku, Fidelity podjęło wysiłki związane z wprowadzeniem ETF opartego na Bitcoinie, co udało się w kwietniu 2022 roku.

Suma zarządzanych aktywów wynosi ponad 4,3 biliona dolarów.

2. Vanguard Group

Fundusze inwestycyjne ranking funduszy inwestycyjnych Vanguard

Grupa Vanguard to kolejny finansowy gigant ze Stanów Zjednoczonych. Według statystyk z kwietnia 2023 roku, suma zarządzanych aktywów wynosi 7,7 biliona dolarów. Tak imponująca kwota jest wynikiem zaufania od inwestorów, budowanego od 1975 roku.

Na samym początku swojego istnienia, Vanguard znany był przede wszystkim z funduszu pasywnego powiązanego z infeksem S&P 500 (First Investment Trust, Vanguard 500 Index Fund). Dopiero w 1986 uruchomiony został drugi fundusz, obejmujący obligacje. W następnych latach, oferta Vanguard sukcesywnie się poszerzała.

W kolejnych latach, Vanguard Group ciągle się rozwijało. W latach 90, firma wyprzedziła znane fundusze inwestycyjne pod względem popularności, a jej fundusz oparty na S&P500 stał się jednym z najchętniej wybieranych. Od marca 2021 roku, firma zaczęła dążyć do osiągnięcia neutralności klimatycznej poprzez inwestowanie wyłącznie w firmy, które osiągną zerową emisję netto CO2 do 2060 roku.

Warto jednak zaznaczyć, że Vanguard lokuje w przemyśle węglowym co najmniej 86 miliardów USD, co czyni go największym inwestorem w tej branży. Jest również silnie związany z firmami z sektora naftowego.

1. BlackRock

fundusze inwestycyjne największe blackrock capital

Pora na prawdziwego króla branży finansowej. Choć pozostałe dwa fundusze inwestycyjne z całą pewnością nie należą do małych, BlackRock Capital nie ma sobie równych. Choć firma znajduje się dopiero na 184 pozycji na liście Fortune 500, jej wpływ na globalną gospodarkę jest wręcz ogromny.

Początki firmy datowane są na 1988 rok. W przeciwieństwie do Vanguard, Blackrock był dziełem całego zespołu specjalistów z branży finansowej. Począwszy od lat 90, więc fundusz rozrasta się praktycznie nieprzerwanie, zarówno w sposób organiczny, jak i poprzez kolejne przejęcia.

Podobnie jak inne fundusze inwestycyjne, BlackRock świadczy usługi z zakresu doradztwa majątkowego i zarządzania ryzykiem. Dzięki rozszerzaniu oferty, firma już od 9 lat dzierży miano funduszu z największą kwotą zarządzanych aktywów. Warto przy tym zaznaczyć, że w 2014 roku, inwestorzy powierzyli funduszowi “zaledwie” 4 biliony dolarów. To przeszło 2 razy mniej, niż ma to miejsce obecnie.

Pomimo wartości zarządzanych aktywów na poziomie 9,42 biliona USD, Blackrock nie ma bezpośredniego wpływu na gospodarkę. Przede wszystkim, ta astronomiczna kwota ulokowana jest w funduszach ETF sprzedawanych pod marką iShares. Co więcej, firma nie posiada pakietów kontrolnych akcji w żadnej ze spółek giełdowych. Choć udziały na poziomie 4,3% wartości Apple i 7,1% wartości Microsoftu z pewnością nie są pomijalne, nie dają one BlackRockowi żadnych specjalnych przywilejów.

Czy to oznacza, że teorie spiskowe na temat BlackRock Capital całkowicie mijają się z prawdą? Nie do końca. Faktem jest, że praktycznie każda spółka giełdowa musi liczyć się z polityką tego jak i pozostałych funduszy inwestycyjnych, ponieważ odpowiadają one za ogromną część popytu na akcje.

Podsumowanie

Fundusze inwestycyjne to ciekawe i tajemnicze firmy. Choć nie mówi się o nich wiele, mają one ogromny wpływ na naszą rzeczywistość. Pomagają w oszczędzaniu, potrafią wywoływać zmiany cen poszczególnych aktywów a nawet wpłynąć na globalną koniunkturę. Mamy nadzieję, że po tym artykule wiesz już, jakie podmioty naprawdę decydują o cenach akcji.

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go!

Na czym zarabiają fundusze inwestycyjne?

Istnieje kilka modeli zarabiania na inwestycjach. W przypadku największych funduszy, przychody pochodzą najczęściej z opłat za zarządzanie ETF. Jest to procentowa wartość (całej inwestycji), która pobierana jest na poczet obsługi funduszu.

Ile wart jest BlackRock Capital?

Pomimo ogromnej kwoty zarządzanych aktywów, Blackrock nie jest gigantyczną spółką. Oczywiście, wycena na poziomie 104 mld USD robi wrażenie, ale jest to nieco ponad 1% sumy zarządzanych aktywów. Gdyby majątek BlackRock był równy sumie zarządzanych aktywów, firma zdeklasowałaby takich gigantów jak Apple, Microsoft i inne firmy big tech.

Jak zostać klientem BlackRock Capital albo Vanguard?

Najprostszym sposobem na zostanie klientem funduszy inwestycyjnych jest zakup jednostek ETF. Fundusze Vanguard sprzedawane są pod marką ich wystawcy, natomiast BlackRock lepiej znany jest jako iShares. Dostęp do ETF uzyskasz za pomocą konta maklerskiego, na przykład z XTB.

Czy fundusze inwestycyjne mają swój majątek?

Warto pamiętać, że choć fundusze inwestycyjne zajmują się zarządzaniem cudzymi pieniędzmi, te spółki mają również własny kapitał. Jest on ulokowany na przykład w nieruchomościach firmy.

Total
0
Shares

Sprawdź także

Total
0
Share