Follow

Newsletter

Czy warto inwestować w nieruchomości w Turcji w 2024 roku?

Czy warto inwestować w nieruchomości w Turcji w 2024 roku?

Jak powszechnie wiadomo ceny nieruchomości w Polsce od dłuższego czasu bardzo szybko rosną, do tego stopnia, że aktualnie mało kto jest w stanie zakupić nowe mieszkanie bez kredytu hipotecznego. Jednakże w związku z tym, że wartość praktycznie każdej nieruchomości wzrasta, zakup mieszkania lub domu jest bez dwóch zdań bardzo dobrą inwestycją. Natomiast, w dzisiejszym artykule nie skupimy się na polskim rynku nieruchomości, tylko konkretnie na tureckim. Sprawdzimy czy warto inwestować w nieruchomości w Turcji. Dlatego też, jeżeli interesuje Cie ten temat koniecznie przeczytaj dalszą część tego wpisu.

Zakup nieruchomości w Turcji – podstawowe informacje

Zacznijmy zatem od podstaw, ponieważ bez nich nie warto w ogóle zastanawiać się nad tym czy warto zakupić nieruchomość w Turcji. Jak dobrze wiemy, w Polsce w ostatnich latach zmagaliśmy się i w pewnym stopniu nadal się zmagamy z dosyć dotkliwą inflacją, która szczególnie w czasach pandemii Covid-19 mocno dotykała nasze portfele. Jednakże, nie każdy może sobie zdawać sprawę z tego, jak sytuacja z inflacją wygląda w Turcji. W tym bliskowschodnim kraju, wskaźniki inflacyjne dramatycznie wyglądały szczególnie w 2022 roku, kiedy to osiągnęła ona wartość nawet 85%! Następnie, wskaźniki stopniowo zaczęły spadać, jednakże aktualnie ponownie nie wygląda to zbyt dobrze. Najnowsze dane z Turcji wykazują, że inflacja wynosi 75% (maj 2024).

Zakup nieruchomości w Turcji - podstawowe informacje
Zakup nieruchomości w Turcji – podstawowe informacje

Jednakże, pomimo tego, że ceny w Turcji regularnie rosną, naprawdę wiele obcokrajowców, w tym Polaków, decyduje się na zakup nieruchomości w tym kraju. Dlatego też, sprawdźmy jak wygląda sam proces zakupu nieruchomości w Turcji z perspektywy mieszkańca Polski.

Sprawdź: Integracja soc 2 z innymi standardami bezpieczeństwa w IT

Czy Polak może kupić nieruchomość w Turcji?

Najważniejszą kwestią, bez której nie możemy zacząć całego artykułu jest odpowiedź na pytanie: „Czy Polak może kupić nieruchomość w Turcji?”. Jak najbardziej TAK. Pomimo tego, że Turcja nie jest członkiem Unii Europejskiej, proces zakupu nieruchomości w tym słonecznym kraju, wcale znacząco nie różni się od zakupu nieruchomości w dowolnym Europejskim kraju, który jest członkiem UE. W pierwszej chwili można pomyśleć, że może być to skomplikowany proces, jednakże nic bardziej mylnego. Co prawda kupno nieruchomości w Turcji wiąże się z paroma innymi formalnościami, natomiast nie są one niemożliwe do zrealizowania. Dlatego też, będąc Polakiem, jak najbardziej można kupić nieruchomość w Turcji i nie będzie to związane z większymi komplikacjami.

Jak wygląda zakup nieruchomości w Turcji?

Tak jak już wspomnieliśmy, pomimo tego, że Turcja nie jest członkiem Unii Europejskiej, przepisy dotyczące zakupu nieruchomości w tym kraju wcale nie są zbytnio odmienne od tych, które obowiązują chociażby w Polsce. Najważniejszą czynnością związaną z tym procesem jest przygotowanie umowy kupna-sprzedaży, która musi być sporządzona przez Urząd ds. Gruntów, czyli tzw. TAPU.

Jak wygląda zakup nieruchomości w Turcji?
Jak wygląda zakup nieruchomości w Turcji?

Oprócz tego, aby zakup nieruchomości w Turcji przez obcokrajowca mógł dojść do skutku, umowa musi być opracowana zgodnie z wytycznymi, które wymagają czterech zdjęć oraz kopii paszportu zainteresowanego. Natomiast znaczą większością formalności zajmie się sam urząd, czyli już wcześniej wspomniany TAPU, gdyż to on prześlę sporządzona umowę do wszystkich urzędów, które muszą ją otrzymać, chociażby w celu potwierdzenia, czy nieruchomość, która ma być przedmiotem umowy, nie znajduje się na terenie wojskowym.

Kredyt hipoteczny w Turcji

Jak powszechnie wiadomo, zakup nieruchomości prawie zawsze związany jest z kredytem hipotecznym, dlatego też chcielibyśmy przybliżyć jak to wygląda w Turcji. Mianowicie, co ciekawe jeszcze do nie dawna w tym słonecznym kraju instytucja kredytu hipotecznego po prostu nie istniała, jednakże 6 marca 2007 roku weszła w życie ustawa, która umożliwiła zaciągnie takiej pożyczki. Wspomniana ustawa określa podstawowe zasady, na podstawie których zarówno obywatele Turcji, jak i cudzoziemcy, mogą zaciągać kredyty hipoteczne. Oto typowe warunki kredytu hipotecznego w Turcji dla obcokrajowców:

  • Waluta kredytu: lira turecka, euro, dolar amerykański, funt brytyjski, rubel rosyjski;
  • Kwota kredytu: do 75% szacunkowej wartości nieruchomości;
  • Termin spłaty kredytu: od 1 miesiąca do 10 lat;
  • Wiek kredytobiorcy: od 18 do 70 lat;
  • Spłata kredytu: miesięcznie, w przypadku wcześniejszej spłaty, kara wynosi 1-2%;
  • Stopy procentowe: w lirach tureckich 10-15%, w euro i innych walutach 6-8%.
Kredyt hipoteczny w Turcji
Kredyt hipoteczny w Turcji

Zakup nieruchomości w Turcji krok po kroku

Skoro znamy już podstawowe informacje na temat tego z czym wiąże się zakup nieruchomości w Turcji, czas przejść do konkretów. Tak jak już wspominaliśmy, zakup nieruchomości w tym słonecznym kraju nie jest wcale taki skomplikowany jak może się to wydawać i w gruncie rzeczy jest dosyć podobny do procesu zakupu nieruchomości w Polsce. Natomiast, aby nie popełnić żadnego mniejszego lub większego błędu warto poznać to, jak wygląda ten proces krok po kroku.

Krok 1 – Zawarcie umowy kupna-sprzedaży

Pierwszym i jednocześnie najważniejszym krokiem, bez którego nie możemy zakupić nieruchomości w Turcji jest podpisanie umowy kupna-sprzedaży. Umowa ta, jak sama nazwa wskazuje podpisywana jest przez obydwie strony transakcji. Zawiera ona informacje o uczestnikach transakcji, nieruchomości, warunkach płatności i zobowiązaniach stron. W momencie podpisywania tej umowy, kupujący musi posiadać przy sobie jedynie ważny paszport, ponadto umowa ta jest podpisywana w trzech egzemplarzach i zazwyczaj w kilku językach.

Krok 1 - Zawarcie umowy kupna-sprzedaży
Krok 1 – Zawarcie umowy kupna-sprzedaży

Bardzo ważne jest, żeby pamiętać, że umowa kupna-sprzedaży, nawet jeśli posiada poświadczenie notarialne nie oznacza przeniesienia własności. W tym celu konieczne jest uzyskanie już wcześniej wspomnianego TAPU, czyli świadectwa własności. Oprócz tego, warto wspomnieć również, że w Turcji istnieje tytułowy system rejestracji praw do nieruchomości. To znaczy, że aby uzyskać legalność transakcji na szczeblu państwowym konieczne jest sporządzenie konkretnych dokumentów przez organy państwowe reprezentowane przez Urząd Katastralny. Notariusze nie mają do samodzielnego rejestrowania transakcji kupna i sprzedaży, mogą oni jedynie ją sporządzić i poświadczyć o jej zgodności.

Przy zawarciu umowy kupna-sprzedaży, kupujący w zdecydowanej większości przypadków wpłaca na rzecz sprzedającego zadatek, w celu zarezerwowania nieruchomości. Zazwyczaj jego wysokość wynosi od 5 do 10% całkowitej ceny nieruchomości. Warto pamiętać również, że jeżeli ostatecznie nie dojdzie do transakcji z winy kupującego, zadatek nie zostanie mu zwrócony.

Krok 2 – Przygotowanie dokumentów i rejestracja transakcji

Tak jak już wspominaliśmy, do samego podpisania umowy kupna-sprzedaży nieruchomości w Turcji wystarczy dokument w postaci paszportu, jednakże aby cała transakcja była zgodna z przepisami konieczne będzie uzyskanie kolejnych dokumentów i przede wszystkim otrzymanie TAPU. Zacznijmy jednakże od tego, że nie jest zobowiązany samodzielnie przygotować dokumentów do rejestracji nieruchomości. Może on sporządzić odpowiednie poświadczenie notarialne, które będzie pełnomocnictwem dla jego przedstawiciela w Turcji, który w jego imieniu dopełni wszelkich, koniecznych formalności.

Krok 2 - Przygotowanie dokumentów i rejestracja transakcji
Krok 2 – Przygotowanie dokumentów i rejestracja transakcji

Każdy cudzoziemiec, który decyduje się na kupno nieruchomości w Turcji musi posiadać indywidualny numer podatkowy w tymże kraju, gdyż jest to obowiązkowy wymóg konieczny do rejestracji nieruchomości. Prostymi słowami musi on po prostu uzyskać NIP, na szczęście procedura ta nie jest zbytnio skomplikowana i zajmuje kilka minut. W tym celu należy zgłosić się do regionalnego urzędu skarbowego, a w nim wylegitymować się ważnym paszportem i napisać odpowiedni wniosek.

Przy zakupie nieruchomości w Turcji pomocne może być również otwarcie konta bankowego w tym kraju, gdyż może to ułatwić całą procedurę. Natomiast, nie jest to obowiązek kupującego nieruchomość, a samo otwarcie konta bankowego jest opcjonalne.

Krok 3 – Zapłata

Pierwszą rzeczą, która kojarzy się z zakupem jakiejkolwiek nieruchomości są oczywiście pieniądze, a konkretnie zapłata za przedmiot transakcji, czyli mieszkanie, dom lub działkę. Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, warunki transakcji określone powinny być w umowie pomiędzy stronami. Najważniejsze w kontekście zapłaty za nieruchomość są oczywiście waluta transakcji, najczęściej będzie to euro lub liry tureckie, oraz ogólne warunki i harmonogram płatności.

W dzisiejszych czasach, kiedy bankowość internetowa stoi na naprawdę wysokim poziomie, oczywiste jest to, że większość takich transakcji będzie odbywała się przelewem, jednakże można zrobić to również w tradycyjny sposób. Natomiast koniecznie należy pamiętać o odpowiednich dokumentach, które będą potwierdzały dokonanie płatności.

Krok 3 - Zapłata
Krok 3 – Zapłata

Ponadto, należy pamiętać, że poświadczenie własności, czyli TAPU może zostać przyznane dopiero po opłaceniu pełnej kwoty transakcji. Natomiast, istnieje również możliwości zakupu nieruchomości w Turcji na raty, jednakże w takim przypadku na świadectwo własności zostanie naniesione obciążenie, które można usunąć dopiero po pełnej spłacie transakcji.

Krok 4 – Przeniesienie i świadectwo własności (TAPU)

Temat świadectwa własności, czyli TAPU, pojawia się w tym artykule już po raz kolejny, jednakże nie bez powodu, w końcu jest to jedna z najważniejszych kwestii formalnych związanych z zakupem nieruchomości w Turcji. Oto jakie informacje musi zawierać TAPU:

  • Dokładny adres nieruchomości;
  • Zdjęcie nowego właściciela;
  • Informacje o wpisie terenu do katastru oraz informacje dotyczące stanu terenu;
  • Powierzchnia działki, należącej do nowego właściciela;
  • Rodzaj własności nieruchomości;
  • Wartość nieruchomości;
  • Informacje o nowych i poprzednich właścicielach nieruchomości;
  • Data zakupu nieruchomości przez poprzedniego właściciela;
  • Numer rejestracyjny TAPU poprzedniego właściciela;
  • Date rejestracyjne nowego dokumentu TAPU;
  • Data zakupu nieruchomości przez nowego właściciela;
  • Pieczęć administracji katastralnej i podpis osoby upoważnionej.

Należy również pamiętać, że dokonanie przeniesienia własności na nowego właściciela musi odbywać się w obecności poprzedniego właściciela. Natomiast, w sytuacji, kiedy strony transakcji nie porozumiewają się jednym wspólnym językiem przy transakcji musi obecny być również tłumacz państwowy, którego podpis będzie świadczył o ważności zawartej umowy.

Krok 5 – Rejestracja umów o usługi komunalne

Zdecydowanie najważniejszym krokiem dotyczącym zakupu nieruchomości w Turcji było przeniesienie własności oraz otrzymanie TAPU. Po dopełnieniu tych formalności pozostał już tylko ostatni krok, który związany jest z zawarciem umów z dostawcami mediów dla nowego właściciela nieruchomości.

Krok 5 - Rejestracja umów o usługi komunalne
Krok 5 – Rejestracja umów o usługi komunalne

Pierwszą rzeczą po dokonaniu transakcji i przekazaniu własności, którą musi robić nowy właściciel jest zdobycie Iskanu, czyli paszportu technicznego mieszkania. W Turcji istnieją dwa typy tego dokumentu: Genel Iskan i Ferdi Iskan. Pierwszy z nich otrzymuje deweloper przy odbiorze gotowej nieruchomości i jest on potwierdzeniem spełnienia wszystkich norm budowlanych i możliwości podłączenia budynku do sieci inżynieryjnych. Natomiast drugi z nich to indywidualny paszport techniczny do konkretnego mieszkania, który otrzymuje nowy właściciel po zakupie nieruchomości. Zawiera on wszystkie najważniejsze informacje techniczne zarówno o mieszkaniu, jak i o całym budynku, w którym się ono znajduje.

Warto zauważyć, że w sytuacji, kiedy kupujemy mieszkanie lub dom z rynku wtórnego, naszym zmartwieniem nie powinno być uzyskanie indywidualnego paszportu technicznego, gdyż jest on wydawany jednorazowo przy pierwszym zakupie mieszkania lub domu. Dlatego też, kupując nieruchomość w Turcji z rynku wtórnego Ferdi Iskan do przedmiotu naszej transakcji powinien już istnieć. Natomiast, kiedy kupujemy domy mieszkanie lub dom od dewelopera, naszym obowiązkiem jest uzyskanie takiego dokumentu, na szczęście nie jest to skomplikowane. W tym celu wystarczy skontaktować się z gminą w miejscu lokalizacji nieruchomości i uiścić opłaty państwowe.

Natomiast do rejestracji umów o usługi komunalne będą potrzebne:

  • Paszport właściciela nieruchomości;
  • TAPU dla nieruchomości;
  • Indywidualny Iskan (Ferdi Iskan);
  • Polisa ubezpieczeniowa;
  • Numery seryjne wodomierzy;
  • Aplikacje do połączania mediów.

Po uregulowaniu spraw dotyczących indywidualnego paszportu technicznego nieruchomości i rejestracji wszystkich umów o usługi komunalne, możemy już w pełni cieszyć się naszą własną nieruchomością. Natomiast podążając zgodnie ze wszystkimi wyżej wymienionymi krokami dotyczącymi zakupu nieruchomości w Turcji, możemy być pewni, że proces ten przejdzie gładko i bez większych problemów.

Agenci nieruchomości w Turcji

Tak jak przedstawiliśmy na podstawie wyżej wymienionych wskazówek, zakup nieruchomości w Turcji nie jest wcale transakcją skomplikowaną i trudną do sfinalizowania. Jednak z perspektywy Polaka, na pierwszy rzut oka, problematyczne może być znalezienie atrakcyjnej oferty sprzedaży oraz jej wybór. W tym celu warto skontaktować się z dostępnymi agentami nieruchomości oferującymi pomoc przy wyborze i zakupie nieruchomości w Turcji.

Agenci nieruchomości w Turcji
Agenci nieruchomości w Turcji

Może wydawać się, że samo znalezienie w naszym kraju firmy, która zajmuje się sprzedażą nieruchomości w Turcji, może być problematyczne. Jednakże w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Na naszym rynku dostępnych jest stosunkowo sporo agencji nieruchomości, które oferują domy, działki czy też mieszkania w tym słonecznym kraju. Ponadto, zdecydowana większość tych agencji posiada również własne, internetowe wyszukiwarki dostępnych na sprzedaż nieruchomości, dzięki którym możemy skutecznie przejrzeć turecki rynek i znaleźć interesującą nas nieruchomość.

Agencje te oprócz możliwości znajdywania atrakcyjnych ofert, często świadczą również usługi doradcze. Mianowicie, za wcześniejszą opłatą, z pomocą agenta nieruchomości jesteśmy w stanie szerzej poznać turecki rynek nieruchomości i przede wszystkim dowiedzieć się, które oferty są najkorzystniejsze oraz, które z nich potencjalnie przyniosą nam największy zysk.

Oto kilka przykładowych dostępnych w Polsce agencji, które oferują nieruchomości w Turcji:

Zalety oraz ryzyka zakupu nieruchomości w Turcji

Zalety

Zacznijmy zatem od tego jakie są zalety posiadania nieruchomości w Turcji. Pierwszą i za razem najważniejszą z nich jest bez dwóch zdań popularność tego kraju. W zeszłym, 2023 roku, Turcję odwiedziło niemalże 50 milionów zagranicznych turystów. W związku z tym, jeżeli planujemy wynajmować naszą nieruchomość w tym słonecznym kraju możemy, liczyć na to, że chętnych do tego nie będzie brakować. Ponadto, warto również wspomnieć, że Turcja to często wybierany kierunek przez polskich turystów, dlatego też bez problemów, będzie nam znaleźć chętnych na wynajem nawet w naszym kraju.

Zalety zakupu nieruchomości w Turcji
Zalety zakupu nieruchomości w Turcji

Oprócz tego, nie sposób również wspomnieć o pogodzie i warunkach klimatycznych Turcji. W związku z tym, że kraj ten znajduje się w basenie Morza Śródziemnego, praktycznie przez cały rok pogoda jest tam bardzo korzystna. Co prawda w lato, w związku z postępującymi zmianami klimatycznymi, temperatury mogą być tam bardzo wysokie, jednakże dzięki bliskości morza bez problemu można tam wypocząć. Natomiast, w chłodniejsze miesiące takie jak grudzień czy tez styczeń, pogoda w Turcji jest idealna do zwiedzania, gdyż temperatury w ciągu dnia rzadko kiedy spadają poniżej 15 stopni.

Ryzyka

W celu zachowania obiektywności dzisiejszego artykułu musimy również wspomnieć o ryzykach, jakie są związane z posiadaniem nieruchomości w Turcji. Powiedzieliśmy już słowo o zmianach klimatycznych, które w dosyć dużym stopniu dotykają również opisywany przez nas kraj. Niestety, w związku z ociepleniem klimatu, temperatury w najcieplejsze miesiące roku w Turcji coraz częściej osiągają rekordowe wartości. Przez co kraj ten musi zmagać się nie tylko z poważnymi suszami, ale również z niebezpiecznymi pożarami, które często są tragiczne w skutkach. Oprócz tego, Turcja to również kraj, który narażony jest na trzęsienia ziemi, w związku z czym każda nieruchomość w tym kraju obowiązkowo musi posiadać ubezpieczenie na taki wypadek.

Ryzyka zakupu nieruchomości w Turcji
Ryzyka zakupu nieruchomości w Turcji

Ponadto, Turcja to kraj położony na granicy Europy i Azji w pobliżu chociażby takich krajów jak Syria, Irak czy Iran. Oprócz tego, w bezpośrednim pobliżu znajduje się również Izrael, który aktualnie prowadzi głośny na cały świat konflikt zbrojny z Palestyną. Jeżeli do tego wszystkiego dodamy również Kurdów, czyli największy naród na świecie, który nie posiada własnego państwa, który w dodatku w dużym stopniu zamieszkuje wschodnią część Turcji, to mamy do czynienia z naprawdę skomplikowaną sytuacją geopolityczną i społeczną. Dlatego też, nie możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że Turcja to spokojny kraj. Jednakże warto zwrócić uwagę na to, że zachodnia, czyli ta bardziej Europejska część Turcji, jest znacznie bezpieczniejsza i to właśnie tam najlepiej szukać inwestycji.

Ceny nieruchomości w Turcji

Skoro wiemy już praktycznie wszystko na temat zakupu i posiadania nieruchomości w Turcji, czas przejść do części artykułu, bez której nie moglibyśmy go zakończyć. Mianowicie, sprawdźmy to jak dokładnie kształtują się ceny mieszkań, domów oraz działek w Turcji.

Mieszkania

Zacznijmy zatem od mieszkań, czyli zdecydowaniej najtańszego typu nieruchomości w Turcji. Jednakże, zanim podamy dokładne ceny, warto zwrócić uwagę na to, że rozbieżność w tym przypadku jest dosyć duża, gdyż koszt zakupu takiej nieruchomości w Turcji zależy od wielu czynników, chociażby takich jak: lokalizacja, wielkość czy tez stan.

Najtańsze, nowe mieszkania w stanie deweloperskim, jakie można znaleźć na rynku nieruchomości w Turcji, to koszt jedynie 36-40 tysięcy euro. Jednakże warto wspomnieć, że takie mieszkania należy samodzielnie wykończyć oraz zazwyczaj ich powierzchnia wynosi około 30 metrów kwadratowych, co oznacza, że jest to najzwyczajniej w świecie kawalerka.

Z drugiej strony, jeżeli przyjrzymy się najdroższym mieszkaniom, jakie są dostępne na tureckim rynku ich wartość często przekracza nawet 2 miliony euro. Natomiast są to luksusowe, często wielopoziomowe mieszkania z widokiem na morze, które w dodatku są gotowe do zamieszkania, a ich całkowita powierzchnia często przekracza nawet 350 metrów kwadratowych.

Wniosek z tego jest taki, że tak jak wspominaliśmy, ceny mieszkań w Turcji są bardzo rozbieżne i zależne od wielu czynników, jednakże warto zauważyć, że ofert, które nie przekraczają 100 tysięcy euro jest naprawdę wiele, dlatego też posiadając nawet stosunkowo nie wielki budżet jesteśmy w stanie zakupić mieszkanie w Turcji w dodatku w nie najgorszej lokalizacji.

Źródło: tekce.com
Źródło: tekce.com

Domy

Tak samo jak w przypadku mieszkań, ceny domów w Turcji również zależne są od bardzo wielu czynników. Główne z nich to oczywiście lokalizacja, bliskość morza, powierzchnia, stan oraz umeblowanie.

Najtańsze domy dostępne na rynku nieruchomości w Turcji kosztują zaskakująco mało, gdyż da się znaleźć takie, których cena jest niższa niż 150 tysięcy euro. Natomiast, tak samo jak w przypadku mieszkań, należy pamiętać, że są to nieruchomości często nawet nie wykończone lub takie, które wymagają kompleksowego remontu, a ich powierzchnia nie jest wcale duża.

Znacznie ciekawiej sytuacja wygląda jeżeli przyjrzymy się najdroższym domom dostępnym na rynku nieruchomości w Turcji. Mianowicie, luksusowe, całkowicie umeblowane i położone w bezpośrednim sąsiedztwie morza wille w Turcji często osiągają ceny w wysokości powyżej 6 milionów euro. Ponadto, warto wspomnieć, że są to zazwyczaj domy o bardzo dużej powierzchni i gotowe do zamieszkania od zaraz.

Tak jak wspomnieliśmy, w przypadków domów w Turcji ceny po raz kolejny są wyjątkowo rozbieżne, jednakże warto podkreślić, że zakupienie taniego domu w tymże kraju wcale nie jest takie trudne. Znalezienie atrakcyjnej inwestycji poniżej 500 tysięcy euro nie powinno być raczej problematyczne.

Źródło: tekce.com
Źródło: tekce.com

Działki

W przypadku działek na sprzedaż w Turcji sytuacja wygląda już nieco inaczej. Przede wszystkim takich nieruchomości w Turcji jest zdecydowanie mniej niż domów czy mieszkań. Jednakże, na podstawie danych dostępnych na portalach z nieruchomościami na sprzedaż w Turcji, możemy powiedzieć, że ceny działek zaczynają się już od około 250 tysięcy euro, a kończą się na 1,5 milionach euro. W kontekście dolnej granicy, raczej ciężko będzie nam znaleźć tańszą ziemię na sprzedaż, jednakże górna granica wynosząca 1,5 miliona euro jest raczej poglądowa i znalezienie droższej działki na pewno jest możliwe.

Źródło: tekce.com
Źródło: tekce.com

Wynajem nieruchomości w Turcji

Skoro omówiliśmy już wszystkie najważniejsze kwestie związane z samym zakupem nieruchomości w Turcji, czas przejść do tego jak kształtują się ceny wynajmu domów, czy też mieszkań w tym słonecznym kraju.

Zacznijmy od tego, że ceny wynajmu nieruchomości w Turcji są bardzo zróżnicowane, ponieważ zależą od wielu istotnych czynników, chociażby takich jak lokalizacja. Oczywiste jest to, że więcej zapłacimy za weekend w położonym nad samym morzem apartamencie niż za pobyt w mieszkaniu w centrum miasta oddalonego od wybrzeża. Ponadto, bardzo istotne jest również to, czy wynajmujemy mieszkanie lub dom w sezonie wysokim czy niskim. Zdecydowanie najwięcej za wynajem zapłacimy w miesiącach takich jak: maj, czerwiec, lipiec, sierpień i grudzień, natomiast najbardziej przystępne ceny są w miesiącach zimowych, to znaczy w listopadzie, styczniu i lutym.

Oprócz tego bardzo istotne jest również rozróżnienie na wynajem krótkoterminowy oraz długoterminowy. Dlatego też, przedstawiając ceny wynajmu nieruchomości w Turcji, postanowiliśmy zastosować właśnie to rozróżnienie.

Wynajem krótkoterminowy

Wynajem krótkoterminowy domu lub mieszkania to zdecydowanie najbardziej dochodowy sposób wynajmowania nieruchomości w Turcji. W końcu, najczęściej planując wakacje decydujemy się na weekendowe wypady czy też tygodniowe wycieczki. Oto jak prezentują się ceny wynajmu krótkoterminowego nieruchomości w Turcji w sezonie niskim i wysokim:

Sezon wysoki
(maj – wrzesień, grudzień)
Sezon niski
(październik, listopad,
styczeń – kwiecień)
Średni koszt wynajmu mieszkania
w Turcji na tydzień
80-90 euro/noc 60-70 euro/noc
Średni koszt wynajmu domu
w Turcji na tydzień
170-180 euro/noc 120-130 euro/noc
Źródło: airbnb.pl
Nieruchomości w Turcji - wynajem krótkoterminowy
Wynajem mieszkania na tydzień (źródło: airbnb.pl):
po lewej - sezon wysoki, po prawej - sezon niski
Nieruchomości w Turcji – wynajem krótkoterminowy
Wynajem mieszkania na tydzień (źródło: airbnb.pl):
po lewej – sezon wysoki, po prawej – sezon niski
Nieruchomości w Turcji - wynajem krótkoterminowy
Wynajem domu na tydzień (źródło: airbnb.pl)
po lewej - sezon wysoki, po prawej - sezon niski
Nieruchomości w Turcji – wynajem krótkoterminowy
Wynajem domu na tydzień (źródło: airbnb.pl)
po lewej – sezon wysoki, po prawej – sezon niski

Wynajem długoterminowy

Inną formą wynajmu nieruchomości jest wynajem długoterminowy, jednakże znalezienie chętnych na tego typu najem jest znacznie trudniej. Ponadto warto również wspomnieć, że przeliczając ogólny zysk z wynajmu długoterminowego na cenę jednego dnia, na wynajmie krótkoterminowym zarobimy znacznie więcej niż na wynajmie długoterminowym. Prostymi słowami, jedna noc przy miesięcznym wynajmie mieszkania, będzie tańsza niż przy weekendowym pobycie. Oto ceny wynajmu długoterminowego nieruchomości w Turcji w sezonie niskim i wysokim:

Sezon wysoki
(maj – wrzesień, grudzień)
Sezon niski
(październik, listopad,
styczeń – kwiecień)
Średni koszt wynajmu mieszkania
w Turcji na miesiąc
1650-1800 euro/miesiąc 1400-1550 euro/miesiąc
Średni koszt wynajmu domu
w Turcji na miesiąc
3800-4100 euro/miesiąc 2800-3100 euro/miesiąc
Źródło: airbnb.pl
Nieruchomości w Turcji - wynajem długoterminowy
Wynajem mieszkania na miesiąc (źródło: airbnb.pl):
po lewej - sezon wysoki, po prawej - sezon niski
Nieruchomości w Turcji – wynajem długoterminowy
Wynajem mieszkania na miesiąc (źródło: airbnb.pl):
po lewej – sezon wysoki, po prawej – sezon niski
Nieruchomości w Turcji - wynajem długoterminowy
Wynajem domu na miesiąc (źródło: airbnb.pl):
po lewej - sezon wysoki, po prawej - sezon niski
Nieruchomości w Turcji – wynajem długoterminowy
Wynajem domu na miesiąc (źródło: airbnb.pl):
po lewej – sezon wysoki, po prawej – sezon niski

Podsumowanie

Podsumowując, w dzisiejszym artykule zaprezentowaliśmy bardzo szczegółowy i kompleksowy poradnik na temat inwestowania w nieruchomości w Turcji. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że jakakolwiek inwestycja w nieruchomości znajdujące się poza granicami naszego kraju, a w dodatku poza Unią Europejską, jest bardzo skomplikowana. Jednakże, w rzeczywistości jest nieco inaczej, oczywiście, aby wejść w posiadanie nieruchomości w Turcji należy dopełnić kilku formalności, natomiast większość z nich to sprawy raczej mało skomplikowanie i nieczasochłonne do załatwienia.

Czy warto inwestować w nieruchomości w Turcji w 2024 roku? - Podsumowanie
Czy warto inwestować w nieruchomości w Turcji w 2024 roku? – Podsumowanie

Natomiast, zastanawiając się nad zakupem nieruchomości w Turcji, nie powinno działać się spontanicznie i lekkomyślnie, gdyż w dalszym ciągu taka inwestycja jest związana z wieloma obowiązkami i przede wszystkim ze stosunkowo dużą ilością pieniędzy. Jeżeli naszą inwestycję odpowiednio zaplanujemy, a samego procesu jej zakupu nie będziemy przyspieszać i podejdziemy do tego w sposób spokojny i rozsądny, to możemy być pewni, że w perspektywie wcale nie tak wielu lat, przyniesie nam ona wiele korzyści.

Koniecznie przeczytaj:

Total
0
Shares

Sprawdź także

Total
0
Share