Follow

Newsletter

Inwestowanie w nieruchomości w Grecji – czy 10% rocznego zysku jest możliwe?

inwestowanie w nieruchomości w grecji santorini

Od 2007 roku, kiedy Polska dołączyła do Strefy Schengen, podróżowanie po znacznej części Europy, dla obywateli naszego kraju, stało się banalne. Dzięki możliwości swobodnego przemieszczania się pomiędzy państwami uwzględnionymi w tym układzie, wśród naszych rodaków, znacznie wzrosła popularność urlopów w południowoeuropejskich kurortach, między innymi w słonecznej Grecji. Jednak nie każdego interesują tylko wakacyjne wyjazdy. Przynależność do Unii Europejskiej i Strefy Schengen znacznie ułatwia też zagraniczne inwestycje. Czy zakup nieruchomości w Grecji się opłaca? Jak to zrobić w bezpieczny i skuteczny sposób? Tego dowiesz się w dzisiejszym artykule!

Zakup nieruchomości w Grecji – podstawowe informacje

Dla wielu Polaków samo kupno mieszkania, nawet w naszej ojczyźnie, to nie lada wyzwanie, dlatego też zagraniczna inwestycja w nieruchomości w Grecji, może wydawać się abstrakcyjna i skomplikowana. Jednak rzeczywistość jest zgoła inna. Dzięki przynależności Polski do Unii Europejskiej taka forma ulokowania pieniędzy nie jest wcale trudna.

Czy Polak może kupić nieruchomość w Grecji?

Odpowiedź na to pytanie, jak już wcześniej wspomniałem, brzmi tak. Każdy obywatel Unii Europejskiej, czyli także każdy Polak, może legalnie i bez większych przeszkód oraz obostrzeń dokonać zakupu domu, mieszkania lub innej nieruchomości w Grecji. Jedynym problemem, z którym możemy się spotkać przy wyborze interesującego nas obiektu, jest jego położenie. Mianowicie, działki znajdujące się w pobliżu baz wojskowych, czy też granic państwa, zazwyczaj są niedostępne na sprzedaż. Jednak, w kraju takim jak Grecja, bez większego problemu, znajdziemy wiele, atrakcyjnie położonych nieruchomości możliwych do zakupienia praktycznie od zaraz.

Nieruchomości w Grecji - podstawowe informacje
Nieruchomości w Grecji – podstawowe informacje

Jak wygląda zakup nieruchomości w Grecji?

Zakup nieruchomości w Grecji, w myśl ogólnoeuropejskich przepisów unormowanych przez Unię Europejską, wygląda identycznie jak w Polsce i każdym innym kraju członkowskim. Oznacza to, że odbywa się on na podstawie aktu notarialnego przeniesienia własności sporządzonym i podpisywanym na trenie państwa, w którym znajduje się nieruchomość będąca przedmiotem umowy. Natomiast transakcje, które ona obejmuje, muszą być dokonywane w lokalnej walucie, w przypadku Grecji jest to oczywiście EURO.

Kredyt hipoteczny w Grecji

Kiedy nie mamy wystarczająco dużo odłożonych pieniędzy, ale jednocześnie chcemy zainwestować w nieruchomości, najczęściej decydujemy się na kredyt hipoteczny. Jest to logiczne i częste rozwiązanie, jeżeli chodzi o zakup mieszkania, czy budowę domu w Polsce. Jednak polskie banki nie udzielają kredytów hipotecznych na zakup nieruchomości za granicą. W takiej sytuacji możemy jednak skorzystać z hipoteki na dowolny cel, jednocześnie posiadając inną inwestycję mieszkaniową w Polsce, która będzie naszym zabezpieczeniem.

Oczywiście wniosek o uzyskanie pożyczki hipotecznej możemy złożyć, również w greckim banku. Niestety pozytywne rozpatrzenie takiego wniosku, nie jest takie proste. Jedynym sposobem aby taki kredyt uzyskać, jest stałe zatrudnienie na terenie Grecji. W związku z czym, obcokrajowcy niepracujący w Helladzie mają bardzo małą szansę na uzyskanie hipoteki.

Zakup nieruchomości w Grecji krok po kroku

Poczynienie inwestycji mieszkaniowej w Grecji wygląda bardzo podobnie i oparte jest na podobnych przepisach co zakup nieruchomości w Polsce. Jednak aby nie popełnić żadnego, nawet przypadkowego błędu, warto zrobić to rzetelnie w 7 prostych krokach.

  • Zatrudnienie prawnika
    Zgodnie z prawem greckim obowiązkowe jest zatrudnienie adwokata/prawnika, który będzie odpowiedzialny za ochronę kupującego oraz za przeprowadzenie procedury przekazania własności nieruchomości. Adwokata bez problemu można znaleźć dzięki wielu agencjom oferującym pomoc przy zakupie nieruchomości w Grecji, o których opowiemy w dalszej części artykułu.
  • Wybór nieruchomości
    Wybranie konkretnej, interesującej nas nieruchomości oraz sporządzenie oferty (z pomocą adwokata) i złożenie jej do sprzedawcy. Po zaakceptowaniu warunków umowy przez sprzedającego, strona kupująca zobowiązana jest do zapłaty określonej części całkowitej kwoty transakcji w celu zarezerwowania nieruchomości (najczęściej jest to 10%).
  • Weryfikacja stanu prawnego
    Dokładne sprawdzenie wszystkich danych dotyczących nieruchomości. W tym celu, nasz przedstawiciel powinien wystąpić o dostęp do informacji na temat interesującego nas obiektu, które znajdują się w Greckim Rejestrze Nieruchomości. Mianowicie nasz adwokat musi sprawdzić czy sprzedający opłacił wszystkie obowiązkowe podatki oraz czy nieruchomość, którą planujemy zakupić, nie jest w żaden sposób obciążona i czy została wybudowana zgodnie z greckimi przepisami.
  • Notariusz
    Kiedy już wiemy, że wszystko jest w porządku z obiektem naszej transakcji, możemy przejść do zatrudnienia notariusza. Jest to obowiązek strony kupującej. Notariusz jest odpowiedzialny za przygotowanie umowy dla obydwu stron oraz za nadzorowanie transakcji, która musi zostać sfinalizowana w jego obecności. Później skontroluje on poprawność umowy i jeżeli będzie ona zgodna z prawem zaksięguje ją w lokalnych rejestrach publicznych.
  • Podatki
    O czym nie możemy jeszcze zapomnieć przed samym podpisaniem umowy jest opłacenie podatku od przeniesienia własności nieruchomości. W tym również pomoże nam nasz prawnik.
  • B’Tax
    Element umowy, o którym należy szczególnie pamiętać to złożenie certyfikatu B’Tax przez stronę sprzedającą. Certyfikat ten oficjalnie potwierdza, że nieruchomość, którą właśnie zakupiliśmy nie jest w żaden sposób obciążona i posiada czysty rekord w greckim urzędzie skarbowym (Hellenic Fiscus).
  • Finalizacja transakcji
    Ostatnim elementem transakcji jest przekazanie kopii aktu i certyfikatu transferu nieruchomości (wystawiany przez notariusza obecnego przy zawarciu umowy) do greckiego rejestru hipotecznego, w celu ostatecznej zmiany nazwiska właściciela.

Podążając zgodnie z tymi krokami zakup nieruchomości w Grecji powinien przejść gładko i bez większych problemów.

Może Ci się spodobać: Umowa przedwstępna – co musisz o niej wiedzieć?

Agenci nieruchomości

Zakup nieruchomości w Grecji, jak wynika z przedstawionych wyżej wskazówek, nie jest transakcją wyjątkowo skomplikowaną i trudną do sfinalizowania. Jednak z perspektywy Polaka, niełatwe może być znalezienie atrakcyjnej oferty sprzedaży oraz jej wybór. W tym celu warto skontaktować się z dostępnymi agentami nieruchomości oferującymi pomoc przy wyborze i zakupie nieruchomości w Grecji.

Nieruchomości w Grecji - agenci nieruchomości
Nieruchomości w Grecji – agenci nieruchomości

Wbrew pozorom na polskim rynku jesteśmy w stanie znaleźć stosunkowo dużą liczbę firm oferujących usługi na terenie Grecji. Nawiązanie z nimi współpracy też jest zaskakująco proste. Większość z tych agencji posiada własną wyszukiwarkę dostępnych mieszkań, domów i działek, dzięki której możemy przeszukać grecki rynek i znaleźć pasujące nam oferty.

Firmy te oprócz możliwości znajdywania atrakcyjnych ofert, świadczą najczęściej również usługi doradcze. Mianowicie, za wcześniejszą opłatą, z pomocą agenta nieruchomości jesteśmy w stanie szerzej poznać grecki rynek nieruchomości i przede wszystkim dowiedzieć się, które oferty są najkorzystniejsze oraz, które z nich potencjalnie przyniosą nam największy zysk. Dodatkowo firmy te często oferują, również pomoc przy znalezieniu adwokata niezbędnego przy planowaniu zakupu nieruchomości w Grecji.

Oto kilka przykładowych agencji nieruchomości działających na terenie Grecji:

Przeczytaj również

Zalety oraz ryzyka zakupu nieruchomości w Grecji

Zalety

Pierwszą i jedną z głównych zalet inwestowania w nieruchomości w Grecji jest fakt, że kraj ten był jest i będzie atrakcyjny dla turystów. Według danych z zeszłego roku, Helladę odwiedziło ponad 27 milionów turystów! Warto dodać, również, że Grecja to popularny kierunek wakacyjny dla Polaków, dlatego też z łatwością, będzie nam znaleźć chętnych na wynajem nawet w naszej ojczyźnie.

Nieruchomości w Grecji - zalety
Nieruchomości w Grecji – zalety

Kolejną zaletą, której nie sposób pominąć wspominając o greckim rynku nieruchomości jest sytuacja gospodarcza tego kraju. Pomimo, że grecka gospodarka słynie ze swojej niestabilności to nie jest to powód do zmartwień dla inwestorów. Według danych ceny mieszkań w Grecji są stabilne, a nawet osiągają tendencję wzrostową, co raczej powinno się utrzymać. Z tego względu inwestycja w nieruchomości w Grecji jest zdecydowanie opłacalna.

Ryzyka

Jednym z niepokojących faktów, który może zniechęcać do zakupu nieruchomości w Grecji jest aktualna sytuacja klimatyczna. Słoneczna pogoda i wysokie temperatury zazwyczaj przyciągały turystów. Jednak aktualnie Hellada zmaga się z rekordowymi upałami oraz suszą, której konsekwencją są gigantyczne pożary zmuszające do ewakuacji setki mieszkańców, jak i turystów.

Nieruchomości w Grecji - ryzyka
Nieruchomości w Grecji – ryzyka

Drugimi ryzykiem jest napięta sytuacja geopolityczna w Europie. Rosyjska agresja na terenie Ukrainy trwa już od ponad roku, a państwa członkowskie UE stanowczo ją potępiają. Niestety znacząca część turystów odwiedzających Grecję to właśnie Rosjanie. Jeżeli w niedalekiej przyszłości rosyjska agresja w Ukrainie nie zakończy się, duża część obywateli kraju Władimira Putina może przestać odwiedzać Grecję, co prawdopodobnie negatywnie odbije się na tamtejszym rynku turystycznych nieruchomości.

Ceny nieruchomości w Grecji

Opisując rynek nieruchomości w Grecji, obowiązkowo należy wspomnieć o cenach jakie na nim występują. Jednakże, zanim przytoczę konkretne kwoty, warto nadmienić, że są to sumy bardzo różne i zależne od wielu czynników, chociażby takich jak: rodzaj nieruchomości, lokalizacja, czy bliskość do morza i innych atrakcyjnych obiektów.

Mieszkania

Mieszkania to zdecydowanie najtańszy typ nieruchomości. Ich ceny zależne są przede wszystkim od wielkości, lokalizacji oraz od tego czy są umeblowane, czy też nie. Aktualnie za umeblowane, lecz nieduże (ok. 30-50 m2) mieszkanie w Greckim, nadmorskim mieście możemy zapłacić 50-75 tys. euro. Zdecydowanie nie jest to duża kwota, jednak musimy liczyć się z tym, że nie będzie to nieruchomość z górnej półki. Im mieszkanie większe i atrakcyjniej położone, tym ceny, również wyższe. Ceny luksusowych apartamentów w greckich kurortach sięgają nawet 350 tys euro.

mieszkania w grecji Źródło: greekdom.pl
Źródło: greekdom.pl

Domy

Z domami jest podobnie jak z mieszkaniami, na ich cenę wpływa głównie powierzchnia i lokalizacja. Jednak kluczową rolę w tym przypadku odgrywa, również dostępność do garażu, plaży, a także powierzchnia działki, na której znajduje się dana nieruchomość. Najtańsze domy w Grecji jesteśmy w stanie nawet za 100 tys. euro, natomiast jeżeli szukamy czegoś bardziej luksusowego musimy się liczyć z kwotami znacznie wyższymi, sięgającymi aż 700 tys euro.

Działki

W tym przypadku ceny są zdecydowanie najmniej równe. Podobnie jak w przypadku mieszkań oraz domów, zależą one głównie od powierzchni nieruchomości i od jej lokalizacji. Dokładne kwoty, których możemy się spodziewać, poszukując niezabudowanej działki w Grecji, to minimalnie 50 tys. Euro, a maksymalnie 600 tys. Euro.

działki w grecji na sprzedaż Źródło: Housefinders Peloponnese
Źródło: Housefinders Peloponnese

Wynajem nieruchomości w Grecji

Przychody z wynajmu nieruchomości w Grecji są bardzo zróżnicowane. Dokładnie tak samo jak ceny mieszkań i domów, zależą one są od wielu czynników.

Jednym z nich jest lokalizacja, w której znajduje się nasza nieruchomość. Zdecydowanie większych zarobków możemy spodziewać się, kiedy będziemy wynajmować dom w nadmorskim kurorcie niż mieszkanie w jednym z większych, greckich miast. Liczy się również standard – praktycznie każdy klient doceni estetyczne meble i wykończenie, basen w ogrodzie czy ogólnodostępny grill.

Innymi ważnymi czynnikami, które znacząco wpływają na zarobek z wynajmu nieruchomości są długość oraz data pobytu, który zakupuje u nas interesant.

Wynajem krótkoterminowy

Ten rodzaj wynajmu nieruchomości w Grecji jest zdecydowanie najpopularniejszy. Weekendowe wypady, bądź tygodniowe wycieczki to najczęstsza forma spędzania wakacji za granicą, dlatego też decydując się na wynajmowanie swojej nieruchomości warto oferować właśnie takie usługi.

Tak prezentują się średnie koszty wynajmu domu lub mieszkania na tydzień w Grecji w trakcie sezonu wysokiego i niskiego:

Sezon wysoki
(maj – wrzesień, grudzień)
Sezon niski
(październik, listopad,
styczeń – kwiecień)
Średni koszt wynajmu mieszkania
w Grecji na tydzień
735 euro650 euro
Średni koszt wynajmu domu
w Grecji na tydzień
1365 euro1015 euro
Źródło: airbnb.pl
Nieruchomości w Grecji - wynajem krótkoterminowy
Nieruchomości w Grecji – wynajem krótkoterminowy
Wynajem mieszkania na tydzień (źródło: airbnb.pl):
po lewej – sezon wysoki, po prawej – sezon niski
Nieruchomości w Grecji - wynajem krótkoterminowy
Nieruchomości w Grecji – wynajem krótkoterminowy
Wynajem domu na tydzień (źródło: airbnb.pl)
po lewej – sezon wysoki, po prawej – sezon niski

Wynajem długoterminowy

Decydując się na długoterminowy wynajem naszej nieruchomości w Grecji możemy liczyć na bardziej stałe zarobki, jednak są one zdecydowanie niższe niż te z wynajmu krótkoterminowego, zwłaszcza w przeliczeniu na doby hotelowe.

Tak prezentują się średnie koszty wynajmu domu lub mieszkania na miesiąc w Grecji w trakcie sezonu wysokiego i niskiego:

Sezon wysoki
(maj – wrzesień, grudzień)
Sezon niski
(październik, listopad,
styczeń – kwiecień)
Średni koszt wynajmu mieszkania
w Grecji na miesiąc
2650 euro2450 euro
Średni koszt wynajmu domu
w Grecji na miesiąc
5500 euro3900 euro
Źródło: airbnb.pl
Nieruchomości w Grecji - wynajem długoterminowy
Nieruchomości w Grecji – wynajem długoterminowy
Wynajem mieszkania na miesiąc (źródło: airbnb.pl):
po lewej – sezon wysoki, po prawej – sezon niski
Nieruchomości w Grecji - wynajem długoterminowy
Nieruchomości w Grecji – wynajem długoterminowy
Wynajem domu na miesiąc (źródło: airbnb.pl):
po lewej – sezon wysoki, po prawej – sezon niski

Przychód z wynajmu

Szacując nasz roczny zarobek musimy pamiętać o tym, że na pewno nie będziemy wynajmować naszej nieruchomości przez dokładnie cały rok kalendarzowy. Największego obłożenia możemy spodziewać się w sezonie wakacyjnym i świątecznym.

Biorąc to wszystko pod uwagę, możemy liczyć na to, że z wynajmu mieszkania w greckim mieście jesteśmy w stanie osiągnąć około 5% rocznego zysku. Jest to kwota właściwie gwarantowana. Jednakże większego zarobku, możemy się spodziewać przy wynajmowaniu apartamentu, bądź domu w greckich kurortach. Bliskość plaży, malownicze położenie i odległość od zgiełku miasta może zagwarantować nam od 8% do nawet 10% rocznego zysku z wynajmu. Pamiętaj jednak, że bardzo dużo zależy od ceny, którą zapłacisz przy zakupie.

Podsumowanie – Czy 10% rocznego zysku jest możliwe?

Przechodząc do podsumowania artykułu chciałbym odpowiedzieć na kluczowe pytanie, mianowicie czy inwestycja w nieruchomości w Grecji jest opłacalna?

Jak już wcześniej wspomniałem średni, roczny zysk z wynajmu nieruchomości w Grecji waha się od 5% do nawet 10%. Jednak zarobek ten jest głównie zależny od atrakcyjności naszej nieruchomości, dlatego tak ważne jest to aby dokonać odpowiedniego wyboru oraz z głową zarządzać naszą inwestycją. Tylko w ten sposób możemy liczyć na wysoki zysk oraz szybki zwrot zainwestowanych pieniędzy.

Ze wszystkich przedstawionych danych czytelnie wynika, że inwestycja w nieruchomości w Grecji to bardzo dobry pomysł. 10% rocznego zysku jest jak najbardziej możliwe, dlatego też jeżeli do tej pory zastanawiałeś/aś się nad zakupem domu, bądź mieszkania w Helladzie, mam nadzieję, że ten artykuł rozwiał wszystkie twoje wątpliwości.

FAQ

Czy przy zakupie nieruchomości w Grecji obowiązkowo trzeba zatrudnić adwokata/prawnika?

Tak. Zgodnie z greckim prawem, każdy kto planuje zakupić nieruchomość w tym kraju musi obowiązkowo zatrudnić adwokata/prawnika. Będzie on odpowiedzialny za ochronę kupującego oraz za przeprowadzenie procedury przekazania własności nieruchomości.

Czy przy zakupie nieruchomości w Grecji obowiązują jakieś ograniczenia dla obywateli Polski?

Każdy obywatel Unii Europejskiej, czyli także każdy Polak, może legalnie i bez większych przeszkód oraz obostrzeń dokonać zakupu domu, mieszkania lub innej nieruchomości w Grecji. Jedyne obostrzenia dotyczą nieruchomości położonych w pobliżu terytoriów wojskowych oraz granic państwa. Na tych obszarach nieruchomości najczęściej są po prostu nie sprzedawane.

Dla właściciela nieruchomości – co się bardziej opłaca: wynajem długo, czy krótkoterminowy?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W tym przypadku najistotniejsze jest aktywne obserwowanie zainteresowania wynajmem nieruchomości. Podczas sezonu wysokiego, kiedy obłożenie jest największe większy zysk przyniesie wynajem krótkoterminowy. Jednakże, w trakcie sezonu niskiego, kiedy do Grecji przyjeżdża mniej turystów, bardziej opłaca się, jeśli to możliwe, nieruchomość wynajmować długoterminowo.

Czy kupujący nieruchomość w Grecji ma obowiązek zatrudnienia notariusza?

Strona kupująca ma obowiązek zatrudnić notariusza. Będzie on odpowiedzialny za przygotowanie umowy dla obydwu stron oraz za nadzorowanie transakcji, która musi zostać sfinalizowana w jego obecności.

Total
0
Shares

Sprawdź także

Total
0
Share