W erze niestabilności gospodarczej, wysokiej inflacji oraz internetu, tworzącego coraz to bardziej kosztowne potrzeby, wiele osób zastanawia się, jak właściwie oszczędzać. Skuteczne oszczędzanie nie polega jedynie na odkładaniu pewnej sumy na koniec miesiąca. To proces wymagający planowania, dyscypliny i przemyślanej strategii. Dopiero po opanowaniu metod gromadzenia kapitału, można myśleć o sensownym inwestowaniu. W takim razie, jak skutecznie oszczędzać? Spieszymy z pomocą!
Dlaczego warto oszczędzać?
Każdy dorosły człowiek wie, że trzeba oszczędzać pieniądze. Ale w zasadzie, to dlaczego?
Bezpieczeństwo finansowe
Oszczędności dają poczucie bezpieczeństwa i chronią przed następstwami niespodziewanych sytuacji życiowych. Skuteczne oszczędzanie nie uchroni Cię przed awarią samochodu ale może sprawić, że wydatki na jego naprawę nie zmuszą Cię do wizyty w lombardzie. O ile nadmiar gotówki w domu może wywoływać obawy przed kradzieżą z włamaniem, poduszka finansowa jest bardzo wskazana. Dzięki niej, zyskasz stabilność finansową.
Możliwość realizacji marzeń
Każdy z nas ma marzenia i cele, które chce osiągnąć – może to być zakup mieszkania w Grecji, podróż dookoła świata czy założenie własnej firmy. Niezależnie od Twoich pragnień, skuteczne sposoby na oszczędzanie są narzędziem, które przybliży Cię do zrobienia tego, o czym marzysz od dawna.
Może Ci się spodobać: Jak znaleźć tanie bilety lotnicze?
Pewniejsza przyszłość
Finanse wywołują stres u bardzo dużej części Polaków. Zbyt wysokie kredyty gotówkowe, niskie zarobki i rosnące koszty życia odbijają się na zdrowiu psychicznym i obniżają ogólny komfort. Jeśli uda Ci się zgromadzić trochę oszczędności i spłacić choć część zadłużenia, możemy Ci zagwarantować, że Twoje samopoczucie wyraźnie się zmieni, i to najprawdopodobniej na lepsze.
Nie zapominajmy również o celach długoterminowych – każdy rodzic chciałby, aby jego pociechy wchodziły w dorosłość bez problemów finansowych. Wiele osób uważa również, że nie ma co liczyć na polski system emerytalny, ponieważ oferowane świadczenia będą stanowczo za niskie. W tych przypadkach, oszczędności są w zasadzie niezbędne.
Oszczędności pozwalają na inwestowanie
Skuteczne oszczędzanie w końcu doprowadzi Cię do inwestowania – przyjdzie bowiem czas, w którym uznasz, że nadwyżki finansowe nie mogą leżeć na zwykłym koncie. Każdemu życzymy tej chwili! Nim jednak ona nastąpi, najpierw musisz zebrać odpowiednią ilość gotówki, choć wbrew pozorom, wystarczą naprawdę niewielkie kwoty.
Jak zacząć skuteczne oszczędzanie?
Wiemy już, że oszczędzanie ma znacznie więcej zalet niż wad. Zanim rozpoczniesz budowanie swoich oszczędności, warto jeszcze chwilę poczekać – podejmijmy kilka kroków, które usprawnią cały proces i go ukierunkują:
- Analiza wydatków: Zacznij od przyjrzenia się swoim finansom. Sporządź budżet domowy i znajdź wydatki, które możesz zredukować lub całkowicie zlikwidować. Kiedy zobaczysz je czarno na białym, łatwiej będzie Ci określić, ile jesteś w stanie odłożyć każdego miesiąca.
- Ustal cele oszczędnościowe: Skuteczne oszczędzanie wymaga wyznaczenia konkretnego celu. Nawet, jeśli go nigdy nie zrealizujesz, warto do czegoś dążyć. Dzięki nastawieniu na zebranie konkretnej kwoty, będzie Ci łatwiej oprzeć się aktualnym “okazjom”, które w rzeczywistości są pułapkami finansowymi. Nie, promocja na telewizor nie jest dla Ciebie życiową szansą. Te pieniądze lepiej przeznaczyć na zabezpieczenie emerytalne lub nadpłatę kredytu.
- Sprawdź dostępne narzędzia: Jednym ze skutecznych sposobów oszczędzania jest ustawienie automatycznych przelewów na konto oszczędnościowe tuż po otrzymaniu wynagrodzenia. Taką funkcjonalność oferuje praktycznie każdy bank, a dzięki temu, znacznie ułatwisz sobie zachowanie dyscypliny finansowej. Warto wykorzystać również aplikacje do oszczędzania pieniędzy.
- Racjonalnie określ swoje możliwości: Jeśli zarabiasz 3000 złotych miesięcznie, a Twoje koszty stałe wynoszą 2500 złotych, nie łudź się – nie uda Ci się powtarzalnie odkładać po 500 złotych. Jeśli narzucisz sobie tempo oszczędzania, którego nie da się utrzymać przez dłuższy czas, możesz się bardzo zniechęcić. Jeśli Twoje dochody są niestabilne, określ podstawową kwotę, którą będziesz oszczędzać, a pozostałe nadwyżki finansowe przeznaczaj na coś innego – na przykład na nadpłatę kredytu hipotecznego, którą w niektórych przypadkach da się zrobić poprzez aplikację banku.
- Poświęć 15 minut dziennie na naukę: O ile trzymanie pieniędzy na koncie oszczędnościowych nie wymaga jakiejkolwiek wiedzy na temat finansów, efekty mogą nie być zadowalające. Wysoka inflacja sprawia, że trzeba nastawiać się na inwestowanie swoich oszczędności, ale zanim założysz rachunek maklerski lub kupisz pierwsze obligacje, KONIECZNIE zbuduj sobie solidne podstawy wiedzy na ten temat.
- Jak działy HR wykorzystują wideo marketing
- Dlaczego szybkie pożyczki pozabankowe zyskują na popularności?
- Elektryczne przenośniki taśmowe – w jakich branżach warto je wykorzystywać? Jaką rolę pełnią w zakładach produkcyjnych?
- Audyt podatkowy – kiedy warto przeprowadzić kontrolę podatkową w firmie?
- Dlaczego warto zadbać o odpowiednią dokumentację BDO?
Skuteczne oszczędzanie na emeryturę
Planowanie emerytury jest jednym z największych finansowych wyzwań, jakie kiedykolwiek przyjdzie Ci podjąć. Bez oszczędności, będzie Ci bardzo trudno spędzić ostatnie lata życia w komfortowych warunkach, a nagłe wystąpienie problemów zdrowotnych może wpędzić Cię w pokaźne długi.
Emerytura wydaje Ci się być odległą przyszłością? Nic nie stoi na przeszkodzie, by przejść na nią wcześniej – oszczędności z pewnością Ci w tym pomogą. Wedle statystyk, ponad połowa przedstawicieli pokolenia Z nie myśli jeszcze o swojej emeryturze. To bardzo niepokojące, ponieważ jak podaje Forbes, miesięczne świadczenie wypłacane tym osobom będzie oscylowało w okolicach 25% ich ostatniej pensji. Biorąc pod uwagę rosnący wiek emerytalny, głodowe zasiłki i ciągle rosnące ryzyko zachorowania na raka, oszczędzanie wydaje się być koniecznością. Jak w takim razie zadbać o oszczędności emerytalne?
- Zacznij oszczędzać jak najwcześniej: niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na inwestowanie środków czy też nie, czas gra na Twoją rolę. Jeśli przez 40 lat będziesz oszczędzać 500 złotych miesięcznie, uda Ci się zebrać 240 tysięcy złotych. Oczywiście, inflacja może zniweczyć Twoje wysiłki, ale wystarczy lokować środki w złocie lub obligacjach.
- Inwestuj przez IKE i IKZE: konta IKE i IKZE pozwalają na skuteczniejsze inwestowanie oszczędności, ponieważ po spełnieniu pewnych warunków, możesz zostać zwolniony z podatku Belki. W skali 20, 30 lub 40 lat, ma to ogromne przełożenie na finalną wysokość kapitału!
- Indeksuj swoje oszczędności: większość osób nie zarabia równomiernie przez całe życie. Zazwyczaj, wynagrodzenia rosną wraz z doświadczeniem pracownika i osiągają najwyższe poziomy, gdy ma on 50-60 lat. Wraz z każdą podwyżką w pracy, powinieneś podnosić comiesięczną sumę, którą będziesz przeznaczać na emeryturę.
- Oszczędności emerytalne powinny być nienaruszalne: przez wiele lat, na Twojej drodze życiowej pojawi się wiele pokus. Być może Twój znajomy będzie sprzedawał piękny samochód, a jedno z popularnych biur podróży zaoferuje Ci promocyjny wyjazd na Kubę. Niestety, tego typu pokusy są bardzo szkodliwe dla Twoich finansów, a już na pewno nie powinny wpływać na Twoje fundusze emerytalne. Skuteczne oszczędzanie zakłada zachowanie konsekwencji, w związku z czym, nie powinieneś “pożyczać” środków ze swojej emerytury.